מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

ירושלים שלנו לנצח - הרב עמי צברי ראש אולפנת בני עקיבא "תהילת ישראל" אילת

ירושלים שלנו לנצח - הרב עמי צברי ראש אולפנת בני עקיבא ”תהילת ישראל” אילת

ירושלים שלנו לנצח - הרב עמי צברי ראש אולפנת בני עקיבא "תהילת ישראל" אילת

"לך ה' הגדולה והגבורה והתפארת והנצח וההוד - הנצח זו ירושלים, ההוד זה בית המקדש" (ברכות נ"ח). יש כאן שתי מדרגות שונות, שתי רמות של קדושה, שתי דרכים. דרך אחת הנקראת "ירושלים", היא המבטאת את הצד הלאומי בעם ישראל. ירושלים היא בירת המלכות, עיר המלכות - עיר דוד. הדרך השנייה נקראת "בית המקדש", היא המבטאת את הצד הרוחני - פנימי מהותי של החיים הלאומיים שלנו. הדרך אל "ירושלים" עברה במשך כל ההיסטוריה ועדיין עוברת גם בימינו דרך מאבקים ומלחמות. המפגש שלנו עם "ירושלים" היה בעבר ונמשך גם כיום בדרך של התנגשות פוליטית, צבאית, כלכלית, תרבותית ורוחנית מול האויבים העומדים כנגדו. ירושלים היא הנצח - אליה הגענו ונמשיך להגיע דרך הניצוח -התנצחות וניצחונות בע"ה, דרך מאבק והתמודדות עיקשת מול כל אויבנו וצרינו, מאבק שנדרשים בו אמונה בדרך, סבלנות במאבק ועוצמה לאומית בתוכנו בכל מעשינו, וכמובן הרבה סייעתא דשמיא והכוונה אלוקית, והתמודדות עפ"י התורה ורוח התורה. לעומת "ירושלים" - ההוד זה "בית המקדש". לבית המקדש לא נגיע דרך מאבקים ומלחמות (חיצוניות ופנימיות), ולא דרך ההתנגדות וההתגברות וניצוח - אלא דווקא דרך הקדושה העצמית של כל אחד מאתנו, ההקרנה הפנימית והדוגמא האישית, ההזדהות, הרוממות ואהבת ה' שמתגלה דרך גדולתם של עם ישראל.

בפרשתנו אומרת התורה -"ונתתי שלום בארץ" ומוסיף רבי אברהם אבן עזרא בפירושו עוד מילה אחת - בניכם. השלום בארץ - בעולם, יתחיל ויתבסס על השלום הפנימי בתוכנו. או כפי שמסביר "אור החיים" הקדוש - שלא יהיה בינינו פירוד הלבבות. כשנהיה כולנו מאוחדים ונחיה בעצמנו מתוך הכרה זו של חיים מתוך תורה וקדושה בכל תחומי החיים, מתוך תחושת אחריות ושליחות ביחס לכל אחד ואחד מעם ישראל, נזכה להארה והקרנה מאתנו החוצה אל החברה, המדינה, שכולם יכירו וידעו ואז נוכל כולנו ביחד לעלות בפועל אל בית ה' - בית המקדש. בזכות מעשינו והאחדות הפנימית שבתוכינו, שנהיה ראויים הבית המקדש בקרבנו - במהרה בימינו - אמן.

 

שבת שלום

הרב עמי צברי

ראש האולפנא

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מוסדות בני עקיבא בראש רשימת התיכונים המצטיינים מטעם משרד החינוך

  מוסדות בני עקיבא בראש רשימת התיכונים המצטיינים מטעם משרד החינוך

  בנתונים שפרסם משרד החינוך, כ27% מביה"ס המצטיינים שייכים לזרם הדתי ממלכתי ובדירוג הגבוה ביותר נמצאים 14 מוסדות של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא
  המשך לקריאה
 • ערב התעוררות וזיכרון לדמות של הרב זאב קרוב זצ”ל בישיבת בנ”ע השומרון

  ערב התעוררות וזיכרון לדמות של הרב זאב קרוב זצ"ל בישיבת בנ"ע השומרון

  ערב התעוררות וזיכרון מרגש ורב משתתפים, התקיים בישיבת בנ"עה השומרון, בפתיחת השנה, לזכרו של ראש ישיבת חמ"ד בנ"ע השומרון לשעבר, הרב זאב קרוב זצ"ל.
  המשך לקריאה
 • טקס 45 שנה לסיום מלחמת יום הכיפורים בישיבת בנ”ע נתיב מאיר

  טקס 45 שנה לסיום מלחמת יום הכיפורים בישיבת בנ"ע נתיב מאיר

  טקס אזכרה מיוחד לציון ארבעים וחמש שנה לסיום קרבות מלחמת יום הכיפורים התקיים בישיבת בני עקיבא נתיב מאיר
  המשך לקריאה