מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

צור דולב, בתלמיד כיתה יא' בישיבת בני עקיבא בקרני שומרון, סטודנט לתואר ראשון במתמטיקה ופיזיקה וחבר נבחרת ישראל במתמטיקה, ניצל את ימי הקורונה להקים דף יוטיוב פופולרי ובו שלל סרטוני מתמטיקה בשפה פשוטה ונגישה וצבר קהל עוקבים אדוק: "מקבל הרבה פידבקים", בימים אלו מתגייס לעזור לחבריו לבגרות במתמטיקה שתתקיים בימים הקרובים.

 

כתבה ב"ידיעות אחרונות" על צור

 

צור דולב הוא אדם עסוק בימים רגילים. תלמיד כיתה י"א בישיבת בני עקיבא בקרני שומרון, סטודנט לתואר ראשון במתמטיקה ופיזיקה באוניברסיטת בר אילן וחבר בנבחרת ישראל במתמטיקה. סדר היום העמוס שלו נקטע עם פרוץ מגפת הקורונה, מה שגרם לכך שהתפנה לו זמן רב. את הזמן הפנוי החליט צור להשקיע בבניית מערך סרטונים מתוכנן היטב שבו הוא פונה לקהל הרחב ומנגיש לו ידע בסיסי מכל רחבי המתמטיקה, מגיאומטריה ועד לתורת המספרים, מסטטיסטיקה ועד קומבינטוריקה, לרוב חומר שלא נכלל בלימודים לבגרות והוא אסף לאורך השנים בלמידה עצמית או כחלק מלימודיו לתואר.

 

הוא הקים ערוץ יוטיוב בשם 'דף אחד על מתמטיקה' עם מאות עוקבים וצופים, הכולל סרטונים שצריך להחזיק בהם ראש וגם סרטונים בלי משוואה אחת בכלל. כל סרטון מוסבר בצורה קלילה ופשוטה להבנה בליווי שרטוטים והדגמות על פני לוח לבן שבו מתרכז לאורך השיעור כלל החומר הנלמד, במגוון צבעים ואיורים שמפשטים את הנושא.

 

"אחרי שבניתי מערך של ראשוני של נושאים לפי סדר הגיוני, לכל סרטון לוקח לי בערך שעה להכין את התסריט, לאחר מכן כחצי שעה לצלם ולהקליט ואז מגיע החלק המורכב יותר של העריכה, הוא לוקח לי בדרך כלל בערך שעתיים וחצי", מספר צור, "כשאני מפיץ את הסרטון השבועי, אני מקבל הרבה פידבקים, שאלות ולפעמים אף הצעות לנושאים נוספים. אפילו הוספתי נושא שלא תכננתי למערך הסרטונים בעקבות הצעה של צופה".

 

עבורו מדובר בהתחלה של הגשמת חלום ללמד את הידע הרב שצבר בתחום. "לפעמים מתמטיקה לא חייבת להיות שימושית, לפעמים מספיק שהיא מעוררת לך את המחשבה – 'וואו, זה מגניב'. אני מלמד חברים שפונים אלי לעזרה שפונים לעזרה לקראת הבגרות במתמטיקה ולפעמים גם תלמידים מכיתות נמוכות יותר שפונים אלי. לפני כמה חודשים הגשתי בקשה להיות מורה בתכנית המצוינות במתמטיקה לכיתות ו'-ז' אך בקשתי נדחתה בשל גילי הצעיר מידי לדעתם, אבל אני בהחלט מתכוון לנסות שוב בהמשך".

 

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • ראש הממשלה ושר האוצר הצילו את החינוך הדתי

  ראש הממשלה ושר האוצר הצילו את החינוך הדתי

  מנכ"ל רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא מברך על אישור התקציב שיאפשר המשך פעילות מוסדות החינוך ומודה לראש הממשלה ולשרי האוצר והחינוך
  המשך לקריאה