מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

דברים לקראת פרשת לך לך/הרב מיכה קלצהנדלר, ראש ישיבת בני עקיבא אורעציון

דברים לקראת פרשת לך לך/הרב מיכה קלצהנדלר, ראש ישיבת בני עקיבא אורעציון

דברים לקראת פרשת לך לך/הרב מיכה קלצהנדלר, ראש ישיבת בני עקיבא אורעציון

עשרה ניסיונות ניסה הקב"ה את אברהם אבינו...

הוי ידוע שכל מידה שאדם רוכש אותה בעמל רב הופכת בשלב מסוים להיות אצלו לטבע.
מובא בשם ר' חיים מוולוז'ין שמידות ומעלות טובות שהצדיקים קונים לעצמם בעמל ויגיעה רבה, הופכים להיות כמעט מושרשות גם אצל בניהם ובנותיהם אחריהם. לפיכך ניסה הקב"ה את אברהם בעשרה ניסיונות, על מנת שעמידתו המוצלחת בהם תכשיר את הדרך בפנינו, צאצאיו וצאצאי צאצאיו, לעמוד בניסיונות שלנו.

כשאנו מתבוננים באברהם אבינו ורואים את מסירות הנפש הגדולה שלו לאמונה, אנו מבינים מנין שאבו יהודים "פשוטים" כביכול, לאורך כל ההיסטוריה, את הכח למסור נפשם על קידוש ה' – וכל זאת משום שמסירות הנפש למען מטרה נעלה זו של קידוש ה' נמצאת טבועה בכל אחד מאיתנו.

אין שום ספק שיש מעלה גדולה מאד כשמוסרים את הנפש ממש על קידוש ה' (ומוכנים למות על קידוש ה') - אך חובה עלינו לומר, שיש ערך לא פחות מזה ואולי אפילו גדול מזה, אם מוסרים את הנפש על החיים, אם חיים על קידוש ה', אם מוציאים את הטבע הזה החוצה בחיי היום-יום, בחינוך והצעדה קדימה, של ילדינו ותלמידינו.

בימים אלו בהם עם ישראל מתמודד עם גל טרור יומיומי ברחובות, זקוקים אנו למנה גדולה של אמונה בצדקת הדרך, בהתעלות גדולה וראייה של המציאות במשקפיים רחבות וגדולות של חיים על קידוש ה' ולא חלילה דכדוך וייאוש. אברהם אבינו מלמד אותנו שגם כשקשה, גם כשנראה חלילה שזה הסוף, יש תקווה וחייבים להמשיך ולהאמין.
"כל דעביד רחמנא, לטב עביד"- כל מה שהקב"ה עושה זה לטובה.

שנזכה בע"ה לקדש שם שמיים בתוך הבית פנימה ולהרים את קרנה של האמונה והקדושה בינינו לבין עצמנו ובינינו לבין ילדינו ותלמידינו ולהאמין באמונה שלמה שהמצב הזה הוא חלק ממהלך גדול יותר שיוביל את כולנו בע"ה לגאולה השלמה במהרה בימינו – אמן!

בברכת שבת שלום

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • מטיילים על בטוח - הכללים שישמרו עליכם בטיול

  מטיילים על בטוח - הכללים שישמרו עליכם בטיול

  כולנו יוצאים לטיולים ברחבי הארץ. השנה, בעקבות ריבוי המטיילים בארץ, חשוב יותר מתמיד שנשמור על כללי בטיחות בטיולים. ריכזנו עבורכם את הנקודות העיקריות שחשוב לזכור
  המשך לקריאה