מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

דברים לקראת פרשת לך לך/הרב מיכה קלצהנדלר, ראש ישיבת בני עקיבא אורעציון

דברים לקראת פרשת לך לך/הרב מיכה קלצהנדלר, ראש ישיבת בני עקיבא אורעציון

דברים לקראת פרשת לך לך/הרב מיכה קלצהנדלר, ראש ישיבת בני עקיבא אורעציון

עשרה ניסיונות ניסה הקב"ה את אברהם אבינו...

הוי ידוע שכל מידה שאדם רוכש אותה בעמל רב הופכת בשלב מסוים להיות אצלו לטבע.
מובא בשם ר' חיים מוולוז'ין שמידות ומעלות טובות שהצדיקים קונים לעצמם בעמל ויגיעה רבה, הופכים להיות כמעט מושרשות גם אצל בניהם ובנותיהם אחריהם. לפיכך ניסה הקב"ה את אברהם בעשרה ניסיונות, על מנת שעמידתו המוצלחת בהם תכשיר את הדרך בפנינו, צאצאיו וצאצאי צאצאיו, לעמוד בניסיונות שלנו.

כשאנו מתבוננים באברהם אבינו ורואים את מסירות הנפש הגדולה שלו לאמונה, אנו מבינים מנין שאבו יהודים "פשוטים" כביכול, לאורך כל ההיסטוריה, את הכח למסור נפשם על קידוש ה' – וכל זאת משום שמסירות הנפש למען מטרה נעלה זו של קידוש ה' נמצאת טבועה בכל אחד מאיתנו.

אין שום ספק שיש מעלה גדולה מאד כשמוסרים את הנפש ממש על קידוש ה' (ומוכנים למות על קידוש ה') - אך חובה עלינו לומר, שיש ערך לא פחות מזה ואולי אפילו גדול מזה, אם מוסרים את הנפש על החיים, אם חיים על קידוש ה', אם מוציאים את הטבע הזה החוצה בחיי היום-יום, בחינוך והצעדה קדימה, של ילדינו ותלמידינו.

בימים אלו בהם עם ישראל מתמודד עם גל טרור יומיומי ברחובות, זקוקים אנו למנה גדולה של אמונה בצדקת הדרך, בהתעלות גדולה וראייה של המציאות במשקפיים רחבות וגדולות של חיים על קידוש ה' ולא חלילה דכדוך וייאוש. אברהם אבינו מלמד אותנו שגם כשקשה, גם כשנראה חלילה שזה הסוף, יש תקווה וחייבים להמשיך ולהאמין.
"כל דעביד רחמנא, לטב עביד"- כל מה שהקב"ה עושה זה לטובה.

שנזכה בע"ה לקדש שם שמיים בתוך הבית פנימה ולהרים את קרנה של האמונה והקדושה בינינו לבין עצמנו ובינינו לבין ילדינו ותלמידינו ולהאמין באמונה שלמה שהמצב הזה הוא חלק ממהלך גדול יותר שיוביל את כולנו בע"ה לגאולה השלמה במהרה בימינו – אמן!

בברכת שבת שלום

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה

  תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה

  שפע של תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה! ראיון של ראש מנהל החינוך, הרב ד"ר יונה גודמן, בכאן מורשת. האזינו >
  המשך לקריאה
 • אגרת להורים

  אגרת להורים

  אגרת להורים בעניין תשלומי ההורים למוסדות החינוך >
  המשך לקריאה
 • שיר של יום: סרטונים מתעדכנים בתקופת הקורונה

  שיר של יום: סרטונים מתעדכנים בתקופת הקורונה

  בכל יום אנחנו מעלים 3 סרטונים ב-3 נושאים שונים על מנת להמשיך בחווית הלימוד ככל הניתן, לשמור על קשר ולחזק את התלמידים וההורים! מוזמנים להיכנס ולצפות >
  המשך לקריאה