מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

דברים לקראת שבת פרשת וישלח/הרב מיכה קלצהנדלר, ראש ישיבת בני עקיבא אור עציון

דברים לקראת שבת פרשת וישלח/הרב מיכה קלצהנדלר, ראש ישיבת בני עקיבא אור עציון

דברים לקראת שבת פרשת וישלח/הרב מיכה קלצהנדלר, ראש ישיבת בני עקיבא אור עציון

ממה פוחד יעקב אבינו לקראת המפגש עם עשיו?
"ויירא יעקב מאד ויצר לו..." (בראשית ל"ב, ח' ). התורה מספרת שיעקב אבינו פוחד מפני עשיו אחיו. יש לדייק מן הכתוב ולבחון באיזה פחד מדובר כאן. האם זה פחד מעשיו עצמו או שזו "יראה" , שזהו מושג עמוק יותר שטומן בחובו יותר הערכה מאשר פחד.
במילון קיימים למילה "יראה" שני פירושים-
1)      פחד, מורא וחרדה.
2)      כבוד, הערכה והערצה.
המלבי"ם מפרש את המושג בצורה הבאה: אם לפועל "ירא" מתווספת האות " מ' " לפני המושא העקיף - אזי הכוונה היא פחד, אימה וכדו', אך אם לא, אזי הכוונה היא ל-כבוד, הערכה והערצה.
על פי כלל זה של המלבי"ם, היראה של יעקב אבינו מפני עשיו הייתה ממקום של הערכה וכבוד. וכאן נשאלת השאלה הגדולה: על מה רוכש יעקב אבינו לעשיו הערכה וכבוד כה גדול? 
התשובה מופיעה במדרש רבא:
" אמר(יעקב): כל השנים הללו יושב (עשיו) בארץ ישראל, תאמר שהוא בא עלי מכח ישיבת א"י. כל השנים הללו הוא יושב ומכבד את הוריו, תאמר שהוא בא עלי מכח כיבוד אב ואם..." (מדרש רבא פרק ע"ו ב').
המדרש מספר לנו את צפונות ליבו של יעקב, הוא חושש מפני עשיו כי יש לו אולי יותר זכויות מאשר הוא עצמו. בכל אותם שנים שיעקב אבינו נמצא בחו"ל, הרחק מאביו ואמו, עשיו לא יוצא מארץ ישראל ונשאר ליד הוריו ומקיים את מצות כיבוד אב ואם. "אולי הזכויות הרבות הללו יעמדו לו כנגדי ולכן אני ירא" . אם נדייק בכתוב, על פי המלבי"ם, יעקב אבינו לא ירא מפני עשיו אלא יעקב אבינו ירא את עשיו - "כי ירא אנוכי אותו".
מתוך המדרש אנו מבינים את גודל החשיבות שיעקב אבינו מייחס לכיבוד הורים ולמצוות יישוב ארץ ישראל.
את מצות יישוב ארץ ישראל אנו זוכים ב"ה לקיים בכל רגע ורגע, ואין אנו צריכים אפילו להתאמץ על כך יתר על המידה. המצווה השנייה בה יעקב מקנא בעשיו אחיו, היא סיפור אחר לגמרי... כיבוד הורים היא מצווה שקשה לקיימה, וגם לנו כהורים המצווה הזו קשה כלפי ההורים שלנו.
מתוך המדרש הנפלא הזה, נלמד בע"ה כולנו את חשיבותה של המצווה. נתאמץ מאד לקיימה מתוך אהבה והידור רב, ומצד שני נהיה סלחניים וסבלניים כלפי הבנים שלנו ,שאם הם לא מקיימים את המצווה הזו על בוריה נסלח להם מצד אחד ונעודד אותם מצד שני להמשיך ולהשתפר בה.
שנזכה בע"ה לקיים את מצות כיבוד ההורים באותה המידה והקלות כפי שאנו מקיימים את מצות יישוב ארץ ישראל.

בברכת שבת שלום
 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • מטיילים על בטוח - הכללים שישמרו עליכם בטיול

  מטיילים על בטוח - הכללים שישמרו עליכם בטיול

  כולנו יוצאים לטיולים ברחבי הארץ. השנה, בעקבות ריבוי המטיילים בארץ, חשוב יותר מתמיד שנשמור על כללי בטיחות בטיולים. ריכזנו עבורכם את הנקודות העיקריות שחשוב לזכור
  המשך לקריאה