מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

דברים לקראת שבת פרשת תזריע מצורע/ הרב מיכה קלצהנדלר, ראש ישיבת בני עקיבא אור עציון

דברים לקראת שבת פרשת תזריע מצורע/ הרב מיכה קלצהנדלר, ראש ישיבת בני עקיבא אור עציון

דברים לקראת שבת פרשת תזריע מצורע/ הרב מיכה קלצהנדלר, ראש ישיבת בני עקיבא אור עציון

איפה מתחיל עם ישראל ומתחילה היהדות?
               יש שיתחילו אותו בציונות, בעלייה הראשונה, ויש שילכו אחורה לעלייתם של תלמידי הבעש"ט והגר"א. יש שילכו קדימה משם ויאמרו שזכות קיומנו נעוצה בשואה, ממנה מתחילה עיקר גבורת הישרדותנו, ויש שיאמרו שפשר הקיום שלנו מתחיל במעמד הר סיני - בתורה.
               בכל אלו אכן יש ממש, אך המבקש באופן אמיתי את הסוד, את הפשר של הקיום היהודי יכול למצא אותו במצווה מפרשתנו - "וּבַיּוֹם הַשְּׁמִינִי יִמּוֹל בְּשַׂר עָרְלָתוֹ", מצוות המילה, שמובנה הוא היותנו רשומים באות עבדות וקנין לה', ומשמעותה היא חקיקה בבשרנו של מסירות נפש על דבר אלוקינו הקיים לעד.
              הברית הזו, חיה וקיימת, בכל שכבות העם ובכל העולם היהודי ברחבי תבל. נוהגת ונחגגת - וכואבת, אבל מנצחת! וחשוב לומר, זו אינה רק מסירות הנפש של הרך הנימול אלא בעיקר של הוריו, ויש לומר, בייחוד של האמהות בישראל, העומדות עם שאר הנשים וכובשות דמעות של כאב עם בכיו של הנימול הקטנטן, יחד עם גילה בלב על עוד יהודי תמים וכשר, אותו שהן ילדו אך לפני שמונה ימים.
            מהיכן הכח?
מהו מקור הכח היהודי?
            המקור הוא ביכולות היהודיות לחבר שמים וארץ, לחיות אלוקות בתוך עולם חומרי, לקדש את החיים ובכל זאת לא להיסחף מעל להם או להיטמא בבהמיותם - אלו יכולות שיש רק ליהודי שיש בו נפש יהודית. נפש יהודית המוסרת את פרי בטנה למילה.
וזה מה שנחקק כבר בתינוק יהודי בן שמונה ימים. משם הוא שואב את הכח למסירות הנפש ומשם גם שאבו את כוחם כל דמויות המופת בהיסטוריה שלנו, כמו חנה ושבעת בניה, כמו רבי עקיבא וחבריו, כמו נשי, ילדי וגברי מגנצא, וורמייזא ושפיירא במסעי הצלב, וכמו העולים על מזבחות האינקויזיציה, כמו ילדות במרוקו ותימן שהעדיפו מוות מחיים כמוסלמיות, כמו אשה המטיחה בנאצי חייתי : "אנחנו עוד נחיה אחריכם", אפילו שהיא יודעת שע"י משפט זה ייגזר דינה למיתה מיידית.
הברית האלוקית החתומה בבשרנו היא שמציבה גאון יהודי אלוקי מול "שלא אחד בלבד עמד עלינו לכלותנו" אך עם הברית הזו אשר ברוחנו, בנשמתנו ובבשרינו, אנו מסוגלים להבין ולהאמין לעומק את ההמשך "והקב"ה מצילנו מידם".
הדברים מזכירים לנו את חג הפסח שזה עתה עבר עלינו לטובה, ומחבר אותנו ליום השואה והגבורה שחל השבוע.
סיפור נוסף שהיה בגטו, שמבטא את הגבורה היהודית ומסירות הנפש לתורה למצוות ולנצח ישראל, מתאר ברית מילה שנערכה בהיחבא באחד ממרתפי הגטו. באמצע הברית הגיעו הגרמנים והקהל החל לברוח. האם שהתעשתה ראשונה זעקה בקול גדול אל המוהל: "אל תברח, תמול את התינוק ומהר, כדי שכשיבואו הגרמנים ויהרגו אותנו הוא ימות כיהודי שלם!!!" זו מסירות הנפש וכאן מתחילה היהדות ומאופיין עם ישראל.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • ראש הממשלה ושר האוצר הצילו את החינוך הדתי

  ראש הממשלה ושר האוצר הצילו את החינוך הדתי

  מנכ"ל רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא מברך על אישור התקציב שיאפשר המשך פעילות מוסדות החינוך ומודה לראש הממשלה ולשרי האוצר והחינוך
  המשך לקריאה