מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

דברי הרב נרי´ה זצ"ל בשיחה לשביעית בתחילת שנת הלימודים תשנ"ד

דברי הרב נרי´ה זצ”ל בשיחה לשביעית בתחילת שנת הלימודים תשנ”ד

דברי הרב נרי´ה זצ"ל בשיחה לשביעית בתחילת שנת הלימודים תשנ"ד

(הקליט אחד התלמידים)

אלול תשנ"ד

לעשות חשבון נפש

הגיעה שעה של התרכזות פנימית.                                                                                                   י .

משה רבינו בתחילת חודש אלול עלה פעם נוספת על הר סיני לקראת קבלת לוחות אחרונות. נאמר שם : "והיה נכון לבוקר". "ועלית בבקר על הר סיני , ואיש לא יעלה עמך אתה לבדך הולך". נפש חיה לא מסתובבת שם,  גם הצאן וגם הבקר.  בדידות.

- מה הענין של הבדידות הזאת - התיחדות - ריכוז מחשבה.  הרגש.  אין שום אוביקט שיעורר תשומת לב וכולו מרוכז בפנים.  כך עולה משה רבינו לקבל את הלוחות האחרונות:  "וירד ביום הכיפורים" - הגמרא אומרת "לא היו ימים טובים לישראל כמו יום הכיפורים" (סוף תענית). יום הכיפורים,  יום סליחה ומחילה,  יום שניתנו לוחות אחרונות - יום של שמחה.

כל אחד מאתנו צריך לראות את עצמו בימים אלו,  בשעות מסויימות,  בהתיחדות מסוימת "ואיש לא יעלה עמך".  אתה הולך בעצמך,  אתה חושב בעצמך,  עושה את חשבון הנפש בעצמך.  כתב מו"ר הרב חרל"פ זצ"ל בפירושו לפרקי אבות:  "חז"ל אומרים על הפסוק "על כן יאמרו המושלים בואו חשבון" - בואו נחשב חשבונו של עולם.  אנחנו בני אדם,  קשה לנו לעשות חשבון מדויק.  קשה לנו מאוד,  אבל דבר אחד אנחנו כן יכולים לעשות.  להתחיל לעשות את החשבון,  לא נגיע לסופו.  על כן אומרים "בואו חשבון" - בואו נתחיל,  נכנס לחשבון . אדם שמתחיל לעשות חשבון,  ביקורת עצמית,  בדיקה עצמית,  אקטיב ופסיב, חיוב ושלילה , מאזן רווחיו,  מאזן הפסדיו.  הוא כבר לא חי בעולם של תוהו.  עולמו כבר מתחיל להיות פחות או יותר מאורגן, מסודר.  הוא כבר יודע קצת מה איתו.  מי שלא עושה שום חשבונות - תוהו ובהו - יגיע לידי פשיטת רגל.

"באו חשבון" - אנשים צעירים בוודאי שאסור לדרוש מהם שידעו לעשות חשבונות מדויקים של אישיותם , של דרגותיהם . אבל להכנס,  להתחיל לעשות חישוב זה,  כל אחד מאתנו חייב . "אין עומדין להתפלל אלא מתוך כובד ראש" - זה לא דבר שפתאום בערב ראש השנה,  פתאום לפנות ערב אתה מחליט , נו,  ראש השנה!  הפעם אני מתפלל בכוונה.

זה לא דבר שאפשר להחליט פתאום אלא דבר שצריך להתפתח,  מחשבה מינימלית , יותר עם תוכן,  עם יותר כובד ראש. "מסילת ישרים", "חובת הלבבות", "שערי תשובה" לרבינו יונה, "אורות התשובה" , יש ברוך ה' מה ללמוד.  דברים שמעוררים את הנפש.  כל אחד יכול למצוא ספר שמדבר יותר אל לבו,  להדבק בו.  יש מי שארחות צדיקים מדבר אל לבו. ה"מסילת ישרים" מדבר בשפה פשוטה מאוד.  מובנת לכולם. כל משפט צופן בתוכו צופן רב. אבל הכל כתוב בפשטות.  פשוט גאוני. אפשר גם וצריך לקחת את התהלים המבואר,  פרקי תהלים שאנו אומרים.  כל הלימודים יחד יוצרים כובד ראש.  אתה קולט פה רעיון, שם רעיון, איזו הרגשה יפה.  הכל נקלט.

כובד ראש - זו ההכנה לקראת ראש השנה.

 

על השביעית ואחריותה כלפי החדשים

בכל דור ודור בישיבה השביעית היא עמוד התווך.  החמישית לגמרי חדשה.  השישית עדיין רואה את עצמה צעירה כלפי אחרים,  שמינית עם רגל אחת בחוץ,  עמוד התווך - זו השביעית.  היא היא הציבור המרכזי , ותיק בישיבה,  יודע סדרי הישיבה,  ויש לפניו שנתיים.

השביעית רואה את עצמה כאחראית לישיבה ולסדריה.  זה ענינו של כל אחד מאתנו, של כולנו.  אחריות על כל הצדדים ועל כל הפינות, בכל שטח.

כבר דיברנו בצוות ההדרכה שלנו, שאנו נחדש דבר שהיה בישיבה,  מושג של "חונכים", של תלמידים מהשמינית ומהשביעית שבצורה מסודרת אימצו לעצמם קבוצה של תלמידים מהחמישית ומהשישית וביחד עם המדריכים,  ה"חונכים" טיפלו בתלמידים , וזה עזר הרבה מאד.  השביעית כולה חייבת לראות את עצמה בתפקיד של חונכות.  מוטלת עלינו חובה גדולה להרגיל את החדשים, להכניס אותם למסגרת.  שלא יווצר מצב שמישהו נמצא פה, ובגלל הרעש הגדול והמספר הגדול, הוא לא מטופל - זה תלוי במידה מרובה בכם.

אם אתה הולך על פני הגבעה ורואה בחורצ'יק עם מצב רוח נכה,  תיגש אליו ותשאל אותו מה יש? האם אתה יכול לעזור לו? בערבים,  אפשר להכנס לחדרים.  לשאול: חבר'ה - איך אתם מרגישים? אתם רואים שיש כאלה שמתגעגעים הביתה והרי רק לפני שנתיים,  גם אתם התגעגעתם.  היו כאלה שהיה להם אומץ לא לספר לאף אחד,  ובלילה היו מזילים דמעה,  לא סיפרו את זה לאף אחד.  היו כאלה שלא היה להם אומץ , אבל בסופו של דבר, כולכם נמצאים פה מחייכים ומרגישים טוב - עברתם את הדרך,  מחר יגיע הציבור של החמישית ויהיו חבר'ה עליזים ושמחים , וגם כאלה שהנם מפוחדים,  פעם ראשונה מחוץ לבית - להם אפשר להגיד מילה טובה.

אתם יכולים להפיג בהרבה את המתח,  הפחד - "אל תפחד,  גם אני עברתי את זה,  הכל יהיה בסדר.  אם תהיה לך בעיה,  פנה אלי ואני אעזור לך - אל תהסס . אני גר בחדר זה וזה, בפנימיה זאת וזאת,  פנה אלי , היום בלילה תבוא,  אין בעיה".  דיבורים כאלו יחסכו צער, תשומת לב כזאת תתרום הרבה מאוד . יש באפשרותך גם לתת עזרה ממשית:  אתה רואה שבחור מתקשה במשהו - "מה היה לך? בוא אלי ואלמד אותך את הגמרא הזו,  אני אשב אתך קצת.  היתה לך היום בחינה?-  נכשלת? - בוא נראה מה אני אוכל לעזור לך..." ברוך ה' שהישיבה שלנו משוחררת מהספחת של "אליפים", "בטיחים", "גמילים" ו"דליתים" - נגע זה כרגע מחוץ למחנה שלנו,  מחוץ לגבעה שלנו.

תלמידים מהחמישית,  בבקשה,  גם כשאתם באתם דיברנו על זה,  המילה "חמשוש" לא תיזכר ולא תיכתב - אין אצלנו חמשושים.  יש אצלנו תלמידים מהחמישית - אחים קטנים שבאו אלינו,  ואנחנו אחים גדולים,  מתגייסים כולנו לעזור להם.  אתם יודעים היטב גם בבית רבים קצת,  אבל בחוץ - האח הגדול שומר על האח הקטן,  כך היא דרכו של עולם.  ילד יוצא מהבית,  הוא בחוץ - שמור עליו , חזק אותו,  עודד אותו - זוהי מצות עשה שהזמן גרמה. בשבוע הבעל"ט,  אתם כולכם מתגייסים לקלוט יפה יפה את החמישית בשעה טובה ומוצלחת.

ומעניין לעניין - פעם נהגו הרבה לשלוח אגרות של שנה טובה.  בשנים האחרונות עושים את זה דרך הטלפון אבל לא כל אחד יכול לעמוד בהוצאות.  גלויה זה הרבה יותר זול,  אנא - זה כבר שייך למצוות שבין אדם לחברו.  שב בחדר שלך וסדר רשימה של דודים ושל דודות,  של בני דודים,  של ידידים קרובים למשפחה,  במיוחד קרבה מיוחדת,  כמה זה יהיה יפה שהם יקבלו מכם גלויות ברכה,  גלויה של הישיבה או גלויה אחרת.  זה נימוס,  זה יחס,  זה תשומת לב,  זה מוסיף הרבה לקשרי המשפחה,  או לקשרי הידידות.

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  מתלבטים איזו ישיבה מתאימה לבנכם? לא יודעים לאיזו אולפנה כדאי לשלוח את הבת? מתחם ההרשמה הארצי עומד לשרותכם >
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • כנס מתמטיקה מקוון - הרצאה ראשונה: ”המפתח להצלחה במתמטיקה”

  כנס מתמטיקה מקוון - הרצאה ראשונה: "המפתח להצלחה במתמטיקה"

  ד"ר ילנה פורטנוי נאמן מיינדסט מתמטי - המפתח להצלחה במתמטיקה. צפו >
  המשך לקריאה