מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

דור לדור יביע אומר - סבא שלי היה תלמיד / צוריאל הורביץ

דור לדור יביע אומר - סבא שלי היה תלמיד / צוריאל הורביץ

דור לדור יביע אומר - סבא שלי היה תלמיד / צוריאל הורביץ

כאשר שמיל קליין סיים ללמוד בישיבת בני עקיבא נחלים לפני כמעט חמישים שנה הוא כנראה לא חשב היכן ילמדו נכדיו, אבל כשנכדו אליסף לייבוביץ' היה בכיתה ו' בחר הנכד ללמוד גם כן בישיבה. ככה זה כשסבך בוגר אחד המחזורים הראשונים ואביך מנהל התיכון

 

הושבנו לשיחה את הסבא שמיל קליין ואת הנכד אליסף לייבוביץ', לשמוע על התפתחות המוסד שבו למדו שניהם בהפרש של כחמישים שנה.

"כשלמדתי במחזור ח' בישיבה היינו 125 תלמידים בכל המוסד", משחזר שמיל. "התגוררנו במשך כל שנות התיכון בצריפים ישנים. גם בקושי היו אוטובוסים לישיבה; מי שרצה לצאת היה צריך ללכת, במקרה הטוב, חצי שעה ברגל עד לתחנה הקרובה. הייתי מגיע הביתה אחת לשלושה שבועות", משחזר שמיל. אצל אליסף זה עולם אחר. יש הסעות, השהות בפנימייה היא רשות והתנאים נוחים הרבה יותר.

"אחד החידושים הבולטים בישיבה, זה השימוש בטכנולוגיה", אומר אליסף. לסבא שמיל, שלמד בעידן שקדם אפילו לטוש המחיק הקשר בין המילים "טכנולוגיה" ל"ישיבת נחלים" נשמע רחוק. אצל אליסף, לעומת זאת, זו המציאות. "שיעור גמרא נערך בחדר המחשבים. הר"מ שלי מראה מדרשים, משמיע לנו רבנים מקריאים את הגמרא וממחיש את הקושיות שבסוגיה בצורה ויזואלית".

שמיל, גם בתקופתך ניסו הרבנים לחבר את הגמרא אל התלמידים באמצעים חדשניים?

"איפה, מי שמע על הדבר הזה? בזמני לא היו הרבה רבנים עם כיפות סרוגות, והרבנים שלמדנו אצלם השתייכו לזרם החרדי. הם היו מעודדים את החבר'ה ללכת לישיבות חרדיות אחרי התיכון. פעם אחת התנהגתי בצורה לא הולמת, ובתור עונש נשלחתי לשבוע לימוד בישיבה 'שחורה'. למדנו גמרא בצורה הקלאסית, תלמידים מול מורה. לא היה ניסיון לפרוץ דרך בלימוד". נקודה בעייתית נוספת שהייתה קיימת בעבר והיום עוברת תיקון היא היחס לתלמידים ממוצא מזרחי. "בכל מחזור היה רק תלמיד אחד או שניים מעדות המזרח. במבט לאחור זה מפריע לי". אם תגיעו היום לתפילות השבת בישיבה תוכלו לשמוע את החזנים מתפללים בכל הנוסחים.

פערים נוספים ניכרים בשאלת הקשר בין המורים לתלמידים. "טיש כמו שאליסף משתתף בו בישיבה, עם ראש הישיבה שמנגן בכינור, לעולם לא היה מצליח בזמני. הכול היה רשמי יותר ומנוכר מעט. היום המורים יודעים להשקיע בזה".

אליסף, איך הקשר האישי עם הרבנים?

"יש אווירה משפחתית. אחד מאירועי השיא של הישיבה הוא המסע לירושלים, שבמסגרתו הרב שמואל לורנץ יוצא עם קבוצת חלוצים לצעידה רגלית מנחלים לירושלים במשך יומיים. יש גם 'קטע' של הרב לורנץ לעשות תחרויות ב'מתח' מול התלמידים. איכשהו תמיד הוא מנצח".

 

"מאמין שהתלמידים של היום מרוויחים יותר"

 

הקשר המשפחתי של אליסף לישיבה הוא דו-צדדי. מצד אחד סבא שלו למד בה. מצד שני, אביו הוא מנהל התיכון. "דור התלמידים של היום הוא מצוין, איכותי מאוד, דורש מאוד. בעיניי, כל 15 דקות לימוד שלהם שווה כמו חמש שעות בדורות שלפניהם", אומר אריאל לייבוביץ', אביו של אליסף וחתנו של שמיל. ולא, הוא לא אומר זאת משום שבנו הוא חלק מדור התלמידים הזה...

איך ההרגשה לראות את בנך בלימודים בכל יום?

"אם הוא היה עושה בעיות אז אולי הייתה בזה אי-נעימות, אבל בסך הכול העניין עובר חלק. אדרבה, היום, כשדרישות העבודה רק גוברות, אני שמח על ההזדמנות לפגוש בו כמה פעמים במשך היום". את תהליכי השינוי שסבא שמיל מתאר ואליסף הנכד חווה מוביל האבא/חתן אריאל. "הצוות החינוכי השתנה וגדל. היום יש לנו גם חצרמי"ם (חצי ר"מים – אברכים שמלווים את הכיתות) מנהל פנימייה, מדריך לכל שכבה, מנחה שמכוון את תלמידי י"ב למסגרות המשך, יועץ ועוד...". אבל גם אריאל מסכים שיש אלמנטים שהיו קיימים בישיבה בעבר והיום מקומם נפקד: "קשה למצוא היום ר"מים שהם למדנים גדולים כמו שהיה בתקופתי. גדלותם של הר"מים היום היא יותר בשיחות אישיות מעמיקות ובפעילויות חברתיות. זה בהחלט בא לעתים על חשבון רמת הלימוד, אבל בשורה התחתונה אני מאמין שהתלמידים של היום מרוויחים יותר. הכלים שהתלמידים מקבלים, יחד עם האישיות החמה שתלמיד מסוגל להזדהות איתה, מחפים על החיסרון היחסי בעומק הלימוד".

"מה שיפה היום", מסכם אריאל, "זה שרואים את התלמידים ומסתכלים להם בעיניים. מנסים לעזור במגוון דרכים, לתת לכל אחד לפתח את הכיוון שלו. בסופו של דבר – התלמידים שלנו מצליחים".

דברים השתנו במערכת החינוך לטובה, מסכימים שלושתם. מעניין לראות לאן אילו שינויים ילד העתיד. 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  מתלבטים איזו ישיבה מתאימה לבנכם? לא יודעים לאיזו אולפנה כדאי לשלוח את הבת? מתחם ההרשמה הארצי עומד לשרותכם >
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • פרס מצטיין בסיס טכני חיל האוויר לתלמיד יב”ע פסגת זאב!

  פרס מצטיין בסיס טכני חיל האוויר לתלמיד יב"ע פסגת זאב!

  אריאל יצחקוב, תלמיד כיתה י' ושוחר בתוכנית, זכה בשבוע שעבר בפרס מצטיין בסיס טכני חיל האוויר בחיפה. כל הכבוד! >
  המשך לקריאה