מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

דור לדור יביע אומר - סגולה לדורות

צופיה זלצמן, תלמידת כיתה ט' באולפנת בני עקיבא סגולה שבקריית מוצקין, פוגשת במסדרונות האולפנה את סבה ואת אביה, שניהם מורים באולפנה. בבית היא שומעת זיכרונות מסבתה ומאמה, שלמדו באולפנה. יחד הן יכולות להשוות בין העבר להווה.

סבתא גילה כהן, בתה מוריה זלצמן ונכדתה צופיה זלצמן מקרית שמואל מכירות את אולפנת בני עקיבא סגולה שבקריית מוצקין כמעט מכל זווית אפשרית. בעלה של גילה, יצחק (איציק), הוא מורה מיתולוגי להיסטוריה ולאזרחות; שלוש בנותיה למדו באולפנה; והיום שתי נכדותיה, צופיה (ט') ובת דודתה תהילה (ז'), לומדות בה. ואם זה לא מספיק, נדב, החתן של גילה ואבא של צופיה, מלמד באולפנה.

אולפנת סגולה הוקמה בשנת תשכ"ה (1964) והחלה את דרכה בבניין בית הכנסת המרכזי בעיר. גילה היא בת מחזור ו', וכבר למדה בבניין שהוקצה לצורך הלימודים. היום יש לאולפנה קמפוס רחב ידיים.

"אחת החוויות המיוחדות שאני זוכרת היא הדרך לאולפנה", מספרת גילה, שעוסקת בהוראת השואה. "באולפנה היו בנות שלמדו בפנימייה מכל רחבי הצפון והיו בנות שחזרו בסוף יום הלימודים לביתן. את הדרך היינו עושות באופניים. בכל בוקר הייתה שיירה ארוכה נוסעת יחד לאולפנה". בתה מוריה עדיין עשתה את הדרך מקריית שמואל לקריית מוצקין באופניים, אבל אצל צופיה המנהג כמעט לא קיים. כיום יש תחבורה זמינה וכמעט כל משפחה מחזיקה ברכב.

צופיה, במה לדעתך האולפנה שונה היום מזו שבה למדה סבתך?

"כיום כמעט לא נשארו בצוות האולפנה מורים מאותה תקופה. לעומת זאת, מכיוון שמרחק הגילאים ביני לבין אמא שלי הוא יחסית קטן יש הרבה מורים ומורות שלימדו את שתינו. אנחנו יכולות להחליף חוויות משותפות ולפעמים יש מורות שעורכות בינינו השוואות. האולפנה שומרת על קו חינוכי עקבי. הערכים הם אותם ערכים, אבל אני חושבת שבתקופת סבתא החינוך היה נוקשה יותר. כיום באים הרבה יותר לקראת התלמידות ומנסים להבין אותן".

גילה מקבלת את הדברים, אבל באופן מסויג. "במובנים רבים זה נכון; שעות הלימודים שלנו היו ארוכות יותר, היו לנו מבחנים קבועים, למשל, בכל שבוע נבחנו על פרשת שבוע ועל פירוש רש"י. במובנים מסוימים הייתה אז באולפנה פתיחות שאולי קיימת פחות כיום. למשל, קראנו למורות שלנו בשמות פרטיים או נבחנו מבחני כבוד בלי להעתיק. היו אז גם כמה בעלי תפקידים שכבר לא קיימים כיום, כמו הטבח. בזמני כל הבנות היו אוכלות בחדר האוכל והיום זו בחירה. את האוכל היה הטבח מבשל יחד עם ה'דודות', כך כינינו את עובדות המטבח. בימים שלפני המדיח התלמידות הדיחו את הכלים".

מוריה, כיום מהנדסת תוכנה, מספרת: "בזמני לא היו מבחני כבוד, אך בהחלט היה אמון כלפי התלמידות, לדוגמה, התפילה הייתה משותפת לכל האולפנה, וכאשר תלמידה איחרה בבוקר היא חתמה את שמה בדף שריכז את שמות המאחרות. בזמני לא הייתה תלבושת אחידה, ולמרות זאת לא התעסקנו במותגים. היו שיעורים שכיום אינם, כמו כלכלת בית ומלאכה, שבמסגרתה למדנו לתפור ולסרוג. את בסיס הידע התורני שלי ואת אהבתי למדעים מדויקים רכשתי בזכות המורים באולפנה. וכמובן, זכורים לטובה ההכתרה, יום התלמיד וחברות הנפש".

 

סוגיות בנושאי אזרחות סביב שולחן שבת

 

כאשר מדברים על המורים, כל אחת מהן מתארת חוויה שונה. "היה לנו מורה שהיה דיין בבית הדין בחיפה", מספרת גילה. "מורה אחר היה ראש ישיבה. למדנו אצל תלמידי חכמים גדולים". צופיה, לעומתה, מדגישה יותר את הקשר האישי, את ההתעניינות ואת היחס המיוחד של המחנכות.

בפרספקטיבה של אז והיום מה לדעתכן טעון שיפור ומה לדעתכן התקדם באולפנה?

גילה: "אני חושבת שמאתנו דרשו יותר, ואני מציינת זאת בהקשר חיובי. בחגים נשארנו תמיד באולפנה, התפילות התקיימו יחד בחדר האוכל, היו לנו 'חברותות' ו'מוסרניקיות', שהיו בנות מהשכבה הגבוהה שחנכו את בנות השכבות הנמוכות בנושאים תורניים. כיום יש הרבה יותר אנשי מקצוע עם כלים לטפל בבעיות ובקשיים שאז לא היו".

מוריה: "מבחינת שיפור כיום דואגים להיות מחוברים לתלמידות, לדבר ולטפל בנושאים עכשוויים שמטרידים אותן. השיח עם המורים הוא הרבה יותר פתוח. לדוגמה, לצופיה יש קבוצות ווטסאפ עם המורות. חידוש נוסף הוא 'מדרשת סגולה' שנדב מרכז. זוהי מסגרת חדשה, שנותנת מענה לבנות שרוצות ללמוד תורה לשמה, בשיעורים שנערכים פעם בשבוע בשעות הערב, כולל לינה באולפנה".

צופיה, איך זה לפגוש במסדרונות את סבא?

"כיף גדול. סבא מלמד את הכיתות הגבוהות, כך שהוא לא מלמד אותי, אבל משמח מאוד לדעת שהוא שם ושאפשר לגשת אליו, לדבר איתו, להתייעץ ולקבל מילה טובה וחיוך כשצריך".

אבא שלך וסבא שלך מלמדים באולפנה, כך שאת לא יכולה לברוח ממנה לשום מקום?

"לסבא, לאבא ולי יש כללים לא כתובים, שאנחנו מבינים זה את זה טוב מאוד. אנחנו יודעים לעשות את ההפרדה; האולפנה היא האולפנה והבית זה הבית".

"למרות זאת", מוסיפה גילה, "כשהאולפנה מחוברת למשפחה בכל כך הרבה מעגלים היא גם מגיעה אל שולחן השבת ואל המפגשים המשפחתיים. לדוגמה, מכיוון שאיציק מורה לאזרחות לא פעם מתקיימים דיונים מרתקים על כל מיני סוגיות פוליטיות ועל המשמעות החינוכית שלהן".

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • פרויקט מעבדת המחשבים ביב”ע מודיעין

  פרויקט מעבדת המחשבים ביב"ע מודיעין

  צפו בפרויקט מעבדת המחשבים ביב"ע מודיעין במהדורה הצעירה של חדשות 12
  המשך לקריאה