מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

דילמות מוסריות בהלכה - בישיבת בני עקיבא הליכות עולם

דילמות מוסריות בהלכה - בישיבת בני עקיבא הליכות עולם

דילמות מוסריות בהלכה - בישיבת בני עקיבא הליכות עולם

בישיבת בני עקיבא הליכות עולם בקרני שומרון עסקו בחודש האחרון בדילמות מוסריות בהלכה בנושא ערך החיים. בעשרה בטבת העביר הרב חנן שראל, ר"מ ומחנך בישיבה שיעור על מוסריות בשואה. השיחה עסקה בשאלה שנשאל הרב אפרים אשירי, מחבר שו"ת "ממעמקים", על אירוע שהתרחש בגטו קובנה בו מפקד הגטו הורה שרק 5000 יהודים יישארו בגטו והיתר יובל למחנות השמדה. מתוך כ-10,000 בעלי מלאכה, רק מחצית יקבלו תעודות עבודה. בעלי המלאכה החלו לחטוף באלימות את התעודות מאנשי המועצה היהודית. התלמידים דנו בסוגיא מההיבט ההלכתי והמוסרי ועמדו על חיבוטי הנפש הקשים של פוסקי ההלכה.

בהמשך החודש, נערך בישיבת בני עקיבא הליכות עולם ערב עיון עם הרב מיכאל ימר ר"מ בישיבת שעלבים. הערב עסק בסוגיית "המתת יחיד למען הצלת רבים" - על רקע אסון צור במלחמת לבנון, בו קרס מבנה על חיילנו ובשביל להציל את מרבית החיילים שהיו בתחתית הבניין היו צריכים לפנות הריסות ולפגוע במיעוט חיילים שהיו בחלק העליון. וכן עסקו בשאלה האם מותר לראש הממשלה להורות על יירוט מטוס על נוסעיו כאשר קיים חשש שחוטפיו מתכננים להתנגש בבניין.

התלמידים דנו בנושא בחבורות ולאחר מכן הרב ימר סיכם את הסוגיא. התלמידים ראו ולמדו כיצד סברות שונות שניתנו לפסיקת ההלכה משפיעות על הפסיקה ההלכתית במקרים השונים.