מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

ההרמוניה שבבריאה כמבוא לאמונה – לפרשת בראשית תשע"ה/ הרב משה צבי וקסלר, ראש ישיבת בני עקיבא בני ברק

ההרמוניה שבבריאה כמבוא לאמונה – לפרשת בראשית תשע”ה/ הרב משה צבי וקסלר, ראש ישיבת בני עקיבא בני ברק

ההרמוניה שבבריאה כמבוא לאמונה – לפרשת בראשית תשע"ה/ הרב משה צבי וקסלר, ראש ישיבת בני עקיבא בני ברק

מסופר על פרופסור אלברט איינשטיין, גדול מדעני הפיזיקה, שהוזמן לבקר יחד עם אשתו  בהר וילסון בארצות הברית, שם היה מצפה כוכבים ידוע. לפני הביקור, רכש מנהל המקום טלסקופ ענק ממדים, כדי שהמדען המפורסם יצפה באמצעותו על היקום בצורה הטובה ביותר. גברת איינשטיין שאלה את מנהל מצפה הכוכבים, שכה טרח עבור הביקור, מדוע יש צורך בטלסקופ כל כך גדול וענק שמחירו מרקיע שחקים. מנהל המצפה, אשר הופתע מהשאלה הזו, שלכאורה שמה ללעג את מאמציו, ענה לה: "ראי גברת אינשטיין, באמצעות טלסקופ יקר ומשוכלל זה נוכל לחשוף את סודות היקום". גברת איינשטיין לא התפעלה מתשובתו  ומיד הגיבה באמרה "לבעלי אין צורך בזה! הוא עושה אותו דבר עם עפרון ונייר...".
איינשטיין לא היה צריך תצפיות, כדי להבין שהעולם מדויק להפליא. הוא הגיע לזה בחישובים שערך ולזה היה מספיק עפרון ונייר...
חידת בריאת העולם וסודות היקום מרתקים אליהם בכל הדורות את מיטב החכמים וגדולי העולם בכל התחומים, אם בפיזיקה וכימיה ואם בפילוסופיה וארכיאולוגיה, אסטרונומיה ועוד, ועדיין העולם נשאר נעלם. וכפי שנהג לומר הרב צבי יהודה קוק זצ"ל העולם מלשון העלם.
התרגום הירושלמי על הפסוק הראשון "בראשית ברא אלוקים" אומר מלה אחת "בחוכמא" ברא אלוקים את השמים ואת הארץ. ועל זה אומר דוד המלך [תהילים ק"ד] "מה רבו מעשיך ה' כולם בחכמה עשית מלאה הארץ קניינך".
השלמות וההרמוניה של הטבע כל כך מדהימה, כך שקשה בתקופתנו לקבל את "האמונה" האתאיסטית הכופרת בעיקר. ככל שהמדע מתקדם בהבנת סודות הבריאה, כך התמונה ההרמונית הרבה יותר משכנעת שיש כאן חכמה אין-סופית, שבוודאי מוכיחה את מציאות  האלוקות בעולם כחכמה בלתי נתפסת ומפתיעה בעצמתה.
איינשטיין לא היה אדם דתי במובן המעשי ואולי אפילו רחוק מכך, ולכן מעניין מאוד לקרוא את דבריו של פרופסור איינשטיין, על פי הספר 'איינשטיין והדת' של פרופ' מקס [משה] ימר, אשר היה בידידות אישית עם איינשטיין. פרופ' ימר, שהיה פרופסור לפיזיקה ולפילוסופיה של הפיסיקה באוניברסיטת בר אילן ונפטר בשיבה טובה בגיל  95, סיפר שאיינשטיין עזב את גרמניה ארץ הולדתו ב- 1933, הנאצים חפשו בביתו ומצאו תפילין. לדברי פרופ' ימר, אמר איינשטיין : "אינני אתאיסט ..אנחנו במצבו של ילד קטן, הנכנס לספריה מלאה בספרים בשפות שונות.
הילד מבין שמישהו כתב את הספרים הללו, אך הוא לא יודע איך. הוא לא מבין את השפה בה נכתבו. הילד מניח שישנו סדר מסוים בספרייה, אך אינו מבין מה הוא. זוהי לדעתי הגישה שצריכה להיות אפילו לאנשים האינטליגנטיים ביותר כלפי אלוקים. אנו רואים את היקום במלוא תפארתו מציית לחוקים שאנו בקושי מבינים. מוחנו המוגבל תופש רק שיש כוח מסתורי מאחורי הדברים" . לפני שנים רבות, הייתי בשליחות חינוכית כר"מ בישיבה התיכונית "עץ חיים" במונטרה אשר בשוויץ. ראש הישיבה התיכונית היה הרב משה בוצ'קו זצ"ל, שלימים העלה את הישיבה לארץ-ישראל והיא שוכנת כיום בישוב 'כוכב יעקב' והפכה לישיבת הסדר. באירוע שנערך לכבודו כשמלאו לו 90 שנה, חזרו כל הדוברים, רובם בוגרי הישיבה, על מילה אחת שנחרתה  בזיכרונם כמילה מכוננת ומשמעותית ששמעו השכם והערב מפיו - "הרמוניה". תפיסת העולם הדתית של התלמידים נצרבה בזכות ההבנה, שהעולם הוא הרמוני, מדויק ולא מקרי. כל המציאות העולמית משדרת ש'יש בעל הבית לבירה', יש מנהיג.
פרשת בראשית איננה באה לתאר מבחינה מדעית את תהליך בריאת העולם, אלא משרטטת שרטוט לכאורה פשטני של בריאת העולם כבריאה חדשה מתוכננת ומחושבת, וזאת להוציא מלבם של הכופרים שהעולם הוא מקרי. כמובן, שהדרך מכאן עוד רבה, כדי לקבל את תרי"ג מצוות ואת האמונה הבסיסית בתורה משמים שניתנה במעמד הר סיני. אבל, קודם כל צריך לקבוע וללמוד רבות על פלא העולם והמציאות האלוקית, שאין אפשרות אחרת להבין את העולם אלא במילה האחת שאומר הירושלמי – 'בחוכמא' ברא ...
עם תובנה זאת נצא לדרך, על מנת ללמוד מספר בראשית כיצד לחיות בעולם הרמוני זה, וזאת על ידי היכרות עם אבות ואמהות האומה, עד הירידה למצרים טרום התגבשותנו לעם.
יהי רצון, שתהיה השנה הזאת שנת השמיטה שנה שבה נעמיק שורשים באמונתנו ונחזק את עץ האמונה בצור ישראל וגואלו אכי"ר.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  מתלבטים איזו ישיבה מתאימה לבנכם? לא יודעים לאיזו אולפנה כדאי לשלוח את הבת? מתחם ההרשמה הארצי עומד לשרותכם >
  המשך לקריאה
 • 'תעודת מחצית' בימי קורונה

  'תעודת מחצית' בימי קורונה

  וובינר להורי תלמידי רשת בני עקיבא: מה באמת תפקידנו ההוֹרי?
  המשך לקריאה
 • נטועות בארץ

  נטועות בארץ

  תלמידות הפנימייה של אולפנת בני עקיבא סגולה החליטו ליזום נטיעות לכבוד ראש חודש שבט מסביב לפנימייה.
  המשך לקריאה