מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

החשיבות שבעמל ויגיעה – לפרשת דברים / הרב בועז לוריא סגן ראש ישיבת בני עקיבא נתניה

החשיבות שבעמל ויגיעה – לפרשת דברים / הרב בועז לוריא סגן ראש ישיבת בני עקיבא נתניה

החשיבות שבעמל ויגיעה – לפרשת דברים / הרב בועז לוריא סגן ראש ישיבת בני עקיבא נתניה

חומש דברים נקרא בלשון חז"ל "משנה תורה"[1] ושמו ותוכנו העסיקו את פרשני התורה בשאלות רבות.
א.      האם שמו של הספר מעיד שהוא רק חזרה על מה שכבר נאמר בחומשים הקודמים ואם כן, מדוע נזכרו בו מצוות חדשות[2]
ב.      האם כל המצוות נאמרו בסיני ורק חלקן נמסרו לישראל כעת או שיש מצוות שלא נאמרו בסיני ונאמרו לישראל כעת, בערבות מואב על סף הכניסה לארץ?[3]
ועוד שאלות רבות שהעסיקו את הפרשנים. למרות שבשאלות חשובות אלו, שמקורן בהבנת משמעות השם "משנה תורה",עסקו גדולי ישראל כבר לפני מאות שנים, בחרתי לצטט דווקא את אחד מאחרוני הפרשנים – הנצי"ב מוואלוזין שכחלק מפירושו לתורה "העמק דבר" כתב הקדמה קצרה לכל חומש. וכך כתב הנצי"ב בהקדמה לחומש דברים:
משמעו (השם משנה תורה) פירוש וביאור עד שמעמיד על דקדוק לשון התורה. ומשום דכלל זה הספר ועיקרו בא להזהיר על עמל תורה לפרש דקדוקי המקרא וזהו תלמוד. וכל המוסר וריבוי הדברים שהיה משה רבינו מוכיחם הכל בא לזה התכלית שיקבלו על עצמם עול התלמוד... משום הכי נקרא בשמו משנה תורה לשון שינון של תורה
ספר דברים מורכב בעיקר משני תכנים עיקריים: מצוות רבות ודברי תוכחה של משה רבינו לעם ישראל לפני מותו.
מבאר לנו הנצי"ב: כל החזרה על המצוות בחומש דברים באה ללמדנו שכדי להבין את מצוות התורה לעומקם יש ללמדם שוב, לדקדק היטב בלשון הכתוב ולרדת לעומקם של הדברים וזה למעשה כל עניינה של תורה שבע"פ שעיקרה הוא: לימוד הגמרא.
ומוסיף ומבאר: כל דברי התוכחה של משה לעם ישראל בחומש דברים מכוונים נקודה אחת: לחזק אצל עם ישראל את הצורך לעמול בלימוד התורה כדי שיוכלו לקיימה כראוי. 
דבריו של הנצי"ב יכולים להסביר לנו דברים שאומר רש"י במקום אחר.
בתחילת פרשת בחוקותי נאמר: אִם בְּחֻקֹּתַי תֵּלֵכוּ וְאֶת מִצְוֹתַי תִּשְׁמְרוּ וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם:[4]
  ומבאר רש"י על הפסוק: אם בחקתי תלכו, שתהיו עמלים בתורה: 
בקריאה ראשונה דבריו של רש"י נראים תמוהים. התורה מדברת על קיום התורה ורש"י מבאר לנו שיש לעמול בלימוד התורה? אבל לאור דבריו של הנצי"ב הדברים מבוארים: כדי לקיים את המצוות כהלכתן יש לעמול רבות בלימודם. יש ללמוד היטב את פרטי המצוות, להבין את דברי הגמרא, המפרשים והפוסקים עד אשר מגיעים לבסוף לפסיקת ההלכה ומבינים כיצד יש לנהוג בכל פרט ופרט. אבל מעבר למסר החשוב של הצורך בקיום מצוות לימוד התורה דברי הנצי"ב מלמדים אותנו שבכל דבר שאנו רוצים להצליח בו, להגיע לרמה גבוהה, לבצע אותו ברצינות וביסודיות עלינו להיות מוכנים לעמול ולהתאמץ כדי להגיע למטרה שהצבנו לעצמנו.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • בקשתה האחרונה של ניצולת השואה

  בקשתה האחרונה של ניצולת השואה

  שרה פרייליך ז"ל הובאה למנוחות בבית העלמין ירקון. בעבר היא ביקשה שביום הלוויתה לא ישכחו אותה. תלמידות אולפנת הדר גנים התייצבו.
  המשך לקריאה
 • בית שמש: נחנכה המכינה הקדם צבאית ”ידידיה” של מרכז יב”ע

  בית שמש: נחנכה המכינה הקדם צבאית "ידידיה" של מרכז יב"ע

  ראש עיריית בית שמש, ד"ר עליזה בלוך, חנכה היום את מכינת "ידידה"מרכז ישיבות בני עקיבא בעיר: "המטרה מבחינתנו היא לעודד צעירים להיות בבית שמש"
  המשך לקריאה
 • וועידת החינוך הלאומית 2019

  וועידת החינוך הלאומית 2019

  אל תחמיצו את הועידה שבוחנת את מצב החינוך בישראל 2019
  המשך לקריאה