מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

הידד במעלה - על תנועת בני עקיבא / הרב יובל שרלו

הידד במעלה - על תנועת בני עקיבא / הרב יובל שרלו

הידד במעלה - על תנועת בני עקיבא / הרב יובל שרלו

 

"תנועת הנוער של בני עקיבא ראויה להשתתפות ציבורית ביום חגה - הועידה הארצית. קשה לאמוד את משקלה העצום של התנועה בעיצוב דמותה של הציונות הדתית בפרט, ושלמדינת ישראל בכלל..."

תנועת הנוער של בני עקיבא ראויה להשתתפות ציבורית ביום חגה - הועידה הארצית. קשה לאמוד את משקלה העצום של התנועה בעיצוב דמותה של הציונות הדתית בפרט, ושלמדינת ישראל בכלל. האנרגיות הרבות שנוצרו בתנועה זו הן שותפות מובילות בעיצוב פני הציבור כולו. בתנועה זו נרקמה מסכת מיוחדת של חיי תורה ועבודה; היא שהצמיחה אנרגיות מיוחדות בהתקשרות ארץ ישראל ולהתיישבות בה; אולפנות בני עקיבא והישיבות הצמיחו דור תורני ייחודי, הלומד את תורת ארץ ישראל; פנייתה לעם ישראל הפכה אותה למובילה בתחום מעשה החסד והמעורבות החברתית ועוד ועוד. גם במישורים הפרטיים היא יכולה להביט על עצמה ולשמוח בפרותיה - הרב נריה זצ"ל אמר כי לו כל זוג שנישא בשל היותו בבני עקיבא היה משלם דמי שדכנות לתנועה, לא היו לתנועה בעיות כלכליות לאורך ימים ושנים. אוצר הזכויות הגדול של התנועה מאפשר לה לבוא אל ועידתה בתחושת סיפוק גדולה.

אל לה לתחושת הסיפוק להיעצר במקומה. על הסיפוק להיות מנוע מצמיח של ייעוד ושל מבט לעתיד. מסביב יהום הסער, וילדינו צומחים באווירה שאינה פשוטה כלל ועיקר. לא זו בלבד שרוחות הזעף מבקשות למוטט את הצניעות והקדושה, הנאמנות והזהות היהודית, אהבת הארץ והזיקה הלאומית, עוד הן מערערות על עצם קיומם של ערכים. אנו חיים בתקופה שהדימוי הטוב ביותר המאפיין אותה הוא דימוי ה"חולות הנודדים" - אין יותר אמת היסטורית כי אם נרטיב וסיפור של כל אחד כפי שהדברים מצטיירים בעיניו; חתירה לערכים נתפשת כמניפולציה על הכוח; היציבות והקביעות נחשבות כמידות מגונות, ועוד עניינים רבים אחרים.

התנועה והסניף משמשים לילדינו עוגן עמוק, וביסוס עמוק של הזהות העצמית שלהם כנוער ציוני דתי. לעיתים נוטה התנועה להתפתות ולעשות זאת על ידי הפיכת הסניפים למתנסי"ם, אולם פיתוי זה מביא בדרך כלל הישגים לטווח קצר בלבד. שמירת אופייה האידיאליסטי של התנועה הוא תנאי קיומי לעצם תפקידה. דור לדור ישבח מעשיך, ויש צורך בכל דור לברר מהו אופיו של האידיאל לאורו אנו הולכים, אך לא לערער על עצם החיונית העמוקה של אידיאל זה. במסגרת זו, אחד הדגלים העיקריים של התנועה הוא הפנייה הרחבה ביותר האפשרית להכלת ציבור בני הנוער בתוכו. אסור לה להפוך לתנועה הפונה אך ורק אל קבוצה מסוימת המסמנת עצמה בצבע מסוים, כי אם להמשיך להיות תנועה המבקשת לכנס תחת כנפיה רוחב גדול ככל האפשר (עם גבולות !) של בני הנוער. זה אופייה של התנועה, וזה גם מה שהביא אותה למעמדה כבולטת בין תנועות הנוער השונות. הרוח הרעה של פילוג המבקשת מידי פעם להסתנן לעולמנו צריכה לפגוש חומה בצורה המשיבה רוח אחרת לחלוטין, שתגבר על הראשונה.

ומה תפקידם של ההורים בכל המערכת הזו ? עלינו ההורים מוטל להעניק סביבה תומכת מכל כיוון אפשרי. הדבר מתחיל בקיומה הכלכלי, וקורא לנו להיות שותפים בנשיאת העול הכבד של קיומה של התנועה. הוא ממשיך בחינוך הניתן בבית ליטול אחריות ולהיות חלק מקבוצה מובילה בסניף ויוצרת את דמותו, ולא זו שבאה לבלות את זמנה במפגש בלבד. אנו חיוניים בהסכמה שלנו לתרום את התחום המקצועי שלנו לטובתה סניף, להקים וועדת הורים סניפית כדי לדאוג מסגרת ההדרכתית והכלכלית כאחד ועוד ועוד. מעבר לכך, תפקידנו כהורים הוא להנחות את הסניפים להיות ערים ורגישים למציאות הכלכלית הנוכחית, ולדאוג שלא קשיים כספיים יימנעו את השתתפות הילדים במפעלי התנועה.

ביום חגה של התנועה נשתתף כולנו בהצדעה לה, ובברכת הדרך. שתזכה להכריע את ההכרעות הנכונות והראויות, ותזכה לא רק להצהיר הצהרות גדולות, כי אם גם לממשן.שבירור עמדותיה והדרך שבה היא חיה יהיה תהליך בונה. שלא תפחד מלשנות דברים התובעים שינוי דחוף (מפעלי הקיץ של התנועה), ולא תירא מלעמוד על שלה ולא לשנות דברים שאינם זוקקים שינוי. בלב אמיץ בעזרת ד' עלה נעלה - קדימה בני עקיבא הידד במעלה.

 

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  מתלבטים איזו ישיבה מתאימה לבנכם? לא יודעים לאיזו אולפנה כדאי לשלוח את הבת? מתחם ההרשמה הארצי עומד לשרותכם >
  המשך לקריאה
 • 'תעודת מחצית' בימי קורונה

  'תעודת מחצית' בימי קורונה

  וובינר להורי תלמידי רשת בני עקיבא: מה באמת תפקידנו ההוֹרי?
  המשך לקריאה
 • נטועות בארץ

  נטועות בארץ

  תלמידות הפנימייה של אולפנת בני עקיבא סגולה החליטו ליזום נטיעות לכבוד ראש חודש שבט מסביב לפנימייה.
  המשך לקריאה