מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

המבחן האמיתי של החופש הגדול - הרב חיים דרוקמן - יושב ראש מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

המבחן האמיתי של החופש הגדול - הרב חיים דרוקמן - יושב ראש מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

המבחן האמיתי של החופש הגדול - הרב חיים דרוקמן - יושב ראש מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

לתלמידי הישיבות ותלמידות האולפנות של בני עקיבא, הרבה שלום וברכת ד'! שבת פרשת שלח הייתה השבת האחרונה לפני היציאה לחופשת הקיץ, ויש בה מסר מיוחד דווקא לחופשת הקיץ. שנים עשר מרגלים יצאו לדרך וחזרו עם דעות מנוגדות בתכלית. היו שטענו: "ארץ אוכלת יושביה היא" (י"ג, ל"ב), והיו שהכריזו: "טובה הארץ מאד מאד" (י"ד, ז'). איך אפשר להבין תופעה זאת?

לפני צאתם לדרך, העידה עליהם התורה: "כולם אנשים", ורש"י מפרש: "כל אנשים שבמקרא לשון חשיבות, ואותה שעה כשרים היו". מה קרה, איפוא, לעשרה?

כאשר היו כולם עם משה רבנו, חונים על דגליהם מסביב לאוהל מועד, היו אנשים כשרים. אולם, כשיצאו לדרך והתרחקו מאוהל מועד וממשה רבנו – אז עמדו למבחן. עשרה נכשלו ושניים עמדו בו בכבוד.

כאשר היו במסגרת – היו בסדר. קדושת אוהל מועד והשפעתו של משה רבנו – פעלו עליהם. אולם המבחן מתחיל כשיוצאים מהמסגרת. בזה נכשלו העשרה, ואילו השנים הוכיחו את עצמם.

דברים אלה הם מסר עבורכם, דווקא בחופשת הקיץ. במשך השנה כולה, בישיבה ובאולפנה, אתם נמצאים במסגרת שמבטיחה, למעשה, אורח חיים יהודי אמיתי – לימוד תורה וקיום מצוות, על כל תחומיהן. בחופשת הקיץ, כאשר יוצאים מהמסגרת, מתחיל המבחן האמיתי – באיזו מידה אתם מזדהים עם החינוך שניתן לכם במשך כל השנה כולה. אני מברך בזה את כולכם שתצליחו להוכיח את עצמכם ולעמוד במבחן האמיתי, כפי שבא לידי ביטוי בחופשת הקיץ.

יתרה מזאת, רבן יוחנן בן זכאי מלמד אותנו: "אם למדת תורה הרבה, אל תחזיק טובה לעצמך, כי לכך נוצרת" (אבות ב', ח'). כלומר, את התורה שלמדת – אל תחזיק אותה לעצמך בלבד, אלא תלמד אותה לאחרים. חופשת הקיץ מהווה הזדמנות להשתדל להקנות את החינוך שקיבלתם ואת התורה שלמדתם במשך כל השנה, לאחרים; לאלה שלא זכו לחינוך כזה. זוהי מצוה מיוחדת, בעלת ערך ובעלת משמעות, כפי הדרכתו של הלל: "אוהב את הבריות ומקרבן לתורה" (אבות א', י"ד). עשו נא הכול על מנת לקיים מצווה זאת בחופשת הקיץ, בכל מקום שהוא.

בברכת התורה והארץ,

הרב חיים דרוקמן

יושב ראש מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • לא מפקירים גיבור: תלמידי ישיבת ”לפיד תורת נחום” במודיעין מתגייסים למען לניצול הפיגוע ביבנה

  לא מפקירים גיבור: תלמידי ישיבת "לפיד תורת נחום" במודיעין מתגייסים למען לניצול הפיגוע ביבנה

  תלמידי הישיבה התגייסו לעזור לניב נחימה, שנפצע אנוש בפיגוע, מתקשה לחזור לעבודה ומצבו הכלכלי של משפחתו ברוכת הילדים הורע מאד. צפו >
  המשך לקריאה
 • כנפי רוח גיליון 17

  כנפי רוח גיליון 17

  ועידת ישיבות ואולפנות בני עקיבא הראשונה לכבוד שמונים שנות חינוך ערכי
  המשך לקריאה
 • מנצחים, בעזרת הרוח

  מנצחים, בעזרת הרוח

  תלמידי ישיבת בני עקיבא אדר"ת בבת ים פגשו ספורטאים נכים ולמדו מהם שאין מגבלה גופנית העומדת בפני כוחות של אמונה ורצון.
  המשך לקריאה