מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

המסע לפולין/הרב דוד טברסקי , ראש ישיבת הדרום

המסע לפולין/הרב דוד טברסקי , ראש ישיבת הדרום

המסע לפולין/הרב דוד טברסקי , ראש ישיבת הדרום

צאנו אני ותלמידי המשלחת לפולין למסע קשה ונוקב למחנות ההשמדה באירופה,  שבהם הוכחדו ששה מיליון מאחינו ע"י הצורר הנאצי וחבריו. לנו כצאצאים של ניצולי השואה ישנם שאלות אמוניות, כמו גם שאלות נוקבות: הכיצד בני אנוש – יצורי אלוקים, מסוגלים בכוונה ובתכנון לבקש להרוג להשמיד ולאבד עם שלם, רק בשל היותם יהודים...

התשובות מגוונות ואולם העם היהודי "חש על בשרו" ניסיונות שמד כאלה ואחרים, עוד מעת היוולדו. ההיסטוריה היהדות מכירה בשורש הכפירה הרוע והשנאה המכונה "עמלק" שעוד בעת האומה בחיתוליה ביקש להשמידנו וכמובא בכתוב: "זָכוֹר אֵת אֲשֶׁר עָשָׂה לְךָ עֲמָלֵק בַּדֶּרֶךְ בְּצֵאתְכֶם מִמִּצְרָיִם. אֲשֶׁר קָרְךָ בַּדֶּרֶךְ וַיְזַנֵּב בְּךָ כָּל הַנֶּחֱשָׁלִים אַחֲרֶיךָ וְאַתָּה עָיֵף וְיָגֵעַ וְלֹא יָרֵא אֱלֹהִים. וְהָיָה בְּהָנִיחַ ה' אֱלֹהֶיךָ לְךָ מִכָּל אֹיְבֶיךָ מִסָּבִיב בָּאָרֶץ אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ נַחֲלָה לְרִשְׁתָּהּ תִּמְחֶה אֶת זֵכֶר עֲמָלֵק מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם לֹא תִּשְׁכָּח" (דברים פרק כ"ה פס' י"ז – י"ט)

רוע זה – עמלק, שכל מגמתו לכלותינו, לובש צורה ומחליף צורה בכל פעם ובכל תקופה. זאת בהתאמה ליכולותיו ולמגמותיו. פעמים מתמקד הוא בתרבותנו ובהיותנו שונים וייחודיים – כלומר הפן הרוחני, ופעמים יתמקד בניסיונותיו לכלותינו פיזית. המכנה המשותף לכלל המגמות מובא בפסוקים מתהילים: "...כִּי הִנֵּה אוֹיְבֶיךָ יֶהֱמָיוּן וּמְשַׂנְאֶיךָ נָשְׂאוּ רֹאשׁ. עַל עַמְּךָ יַעֲרִימוּ סוֹד וְיִתְיָעֲצוּ עַל צְפוּנֶיךָ. אָמְרוּ לְכוּ וְנַכְחִידֵם מִגּוֹי וְלֹא יִזָּכֵר שֵׁם יִשְׂרָאֵל עוֹד" (תהלים פ"ג פס' ג' – ה').

הגדילו לעשות העמלקים של דור השואה – הנאצים, במגמתם הזדונית והמכוונת להשמדת העם היהודי פיזית ורוחנית גם יחד. לשם יישום מגמתם, בנו מערכת הטעיה ורמיה לעשות את הבלתי ייאמן, להשמדת האומה, כשרוב רובה של האנושות במקרה הטוב שותקת, ובמקרה הרע מסייעת. מעטים סייעו ואנו לא נימנע מהערכתם והוקרתם.

היהדות דורשת מעמנו לזכור ולא לשכוח. ראשית כל, עלינו לזכור ולהפנים את ייחודנו הרוחני שהיא פועל יוצא של היותנו נדרשים להרים את קרן האמונה באלוקים בעולם, שהיא מהות ולב שנאת העם היהודי.

בשלב השני יש לכלות את הרוע באנושות. זאת לא רק לשם נקמה, אלא במגמה לתת לאור, למוסרי לאוהב ולאלוקות להאיר בעולם ואת העולם.

אנו נצעד בדרכם של הנספים והמשועבדים, ננסה לחוש משהו זעיר מתחושותיהם. כן ניחשף לאופן יישום הרוע בעולם, כשהוא מבקש לפגוע. זאת במגמה: לזכור ולא לשכוח, לעשות טוב ולהימנע מרוע, להאיר ולא להעיב. להאהיב ולא להשניא. לזכור כי כולנו יצורי אלוקים חיים ולכולנו ייחוד וייעוד ואנו בניו יקיריו נדרשים להוביל את הייעוד האלוקי בעולם.

אם נצא ממסע זה חדורי זהות אנושית ויהודית מועצמת

אם נצא ממסע זה מוסריים ואוהבים יותר

אזי כל הדרך שעשינו מארצנו ומדינתנו היחידה: ישראל, הייתה כדאית וראויה.

אני מאמין שבאופן הליכתנו והופעתנו, נתחיל עוד במסע זה, לממש באופן יותר מהותי את ייעודנו לקדש שם שמים ולשמש דוגמא למופת לנערים יהודיים אמוניים, המבקשים להמשיך את דרכם של אלו שנעקדו על קדושת ה'.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • תצליחו לפתור את החידות?

  תצליחו לפתור את החידות?

  חידות הקיץ שלנו חוזרות! בכל שבוע תעלה חידת וידאו. פתרו את החידה השבועית ואולי תזכו בפרסים שווים! >>>
  המשך לקריאה
 • ברכות לתא”ל עופר וינטר בוגר הפנימיה הצבאית בני עקיבא אור עציון, מפקד אוגדת האש החדש

  ברכות לתא"ל עופר וינטר בוגר הפנימיה הצבאית בני עקיבא אור עציון, מפקד אוגדת האש החדש

  אחרי שקידומו עוכב במשך כמעט ארבע שנים תחת גדי איזנקוט, מגיע אביב כוכבי ומחזיר את תא"ל עופר וינטר לפיקוד בשטח.
  המשך לקריאה
 • כאן גרים בכיף: תלמידי ישיבת בני עקיבא כפר הרא”ה הפיקו חתונה לזוג גרים

  כאן גרים בכיף: תלמידי ישיבת בני עקיבא כפר הרא"ה הפיקו חתונה לזוג גרים

  אחרי שנים בהם תלמידי הישיבה מתנדבים ומשתתפים בחתונות שונות כ"משמחים" והתוודעו לזוגות שמתחתנים בלי הרבה חברים ומשפחה, החליטו התלמידים להירתם ולפנות למכון מאיר לאיתור זוג שישמח לסיוע בהפקת חתונה, בארגון חתונה באווירה שמחה.
  המשך לקריאה