מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

העולם על פי בבא | ראיון עם שי צ'רקה בוגר יב"ע נחלים - שלומית גולדין הלוי

העולם על פי בבא | ראיון עם שי צ'רקה בוגר יב”ע נחלים - שלומית גולדין הלוי

העולם על פי בבא | ראיון עם שי צ'רקה בוגר יב"ע נחלים - שלומית גולדין הלוי

 

שי צ'רקה | צילום : מרים צחי

על אף שמעולם לא למד ציור באופן מסודר, איוריו של בוגר ישיבת בני עקיבא נחלים, שי צ'רקה, עיטרו במהלך השנים את עיתוני מעריב, ידיעות אחרונות, מקור ראשון, נקודה, פילון ואותיות. הוא אייר מספר רב של ספרים, ביניהם גם את ספרי אורי אורבך ז"ל, כתב 17 ספרי קומיקס בעצמו, והיד עוד נטויה.

"אני ייסדתי את המגמה ההומאנית ביב"ע נחלים", מספר צ'רקה. "עד המחזור שלי כל המגמות היו ריאליות, וכשהייתי צריך לבחור מגמה התעקשתי שיתנו לי אפשרות למגמה הומאנית. אפשרו לי לעשות בגרות נוספת במחשבת ישראל. כשהתחלתי הייתי היחיד במגמה ההומאנית, אבל עד סוף י"ב כבר היינו המגמה הגדולה ביותר בשכבה".

מה היה השיעור האהוב עליך?

"כל השיעורים היו אהובים עליי באותה מידה, כי בכולם ציירתי".

ואיך המורים קיבלו זאת?

"בהבנה. ידעו שאני לא מפריע בשיעורים ומקשיב, ויותר מזה, הציור עזר לי להתרכז בשיעורים. לכן אף מורה לא העיר לי מעולם על כך שציירתי במקום לסכם".

הבגרות הפנימית באנגלית

ביב"ע נחלים הייתה באותם ימים על המחזה  all mysons" )כולם היו בני, מאת ארתור מילר(. "הייתה לנו שאלה אחת ויחידה בבגרות הפנימית. ביקשו מאתנו לתאר את אחת הדמויות מתוך המחזה.

המילה לתאר באנגלית היא גם לצייר ) )Draw ואני התייחסתי לשאלה באופן מילולי. ציירתי את דמות האב במחזה. קיבלתי 60 ". צ'רקה מחייך ואומר כי הוא העריך מאוד את העובדה שנתנו לו ציון עובר , אף שלא כתב אף מילה בתשובה אלא רק צייר.

ציוריו של צ'רקה עוסקים ברובם בנושאים מן המקורות. הוא מציג סוגיות מורכבות מהגמרא ומסיפורי חז"ל דרך קומיקסים שהוא מצייר. צ'רקה מסביר בצניעות כי כל אחד רואה בדמיונו תמונות כשהוא קורא טקסט מכל סוג שהוא. "כשאני לומד משהו אני מיד מדמיין אותו. הציור עזר לי מאוד להבין סוגיות קשות בגמרא כשלמדתי בישיבת ההסדר בקרית שמונה".

את הפנימייה בנחלים צ'רקה זוכר לטובה.

"העניין החברתי היה משמעותי מאוד. למדנו להתנהל בחברה של נערים. חודש אדר היה אינטנסיבי, ובמשך כל יום אחר הצהריים עבדנו על האירועים לפורים. היה לי תפקיד ראשי בהצגה והחזרות היו הנאה גדולה".

גם כישרון האיור של צ'רקה בא לידי ביטוי בחודש אדר. הוא אייר את כל ההנהלה באווירה פורימית מלאת בדיחות פנימיות, ואיוריו הודפסו והפכו לעטיפות מחברות לתלמידים.

ההומור כמבטא

צ'רקה נשוי למוריה ואב לארבעה, ממקימי היישוב צופים בשומרון. הוא מצייר מאז שהוא זוכר את עצמו. כמעט כל ספריו של שי צ'רקה עוסקים ביהדות: תורה, גמרא, משנה וספרות חז"ל.

"בבא נולד בתקופת לימודיי בישיבת ההסדר בקרית שמונה. הגמרא הצטיירה אצלי בראש כתסריט. דרך בבא אני מדמיין את הלימוד ואת הטוויסט הקומי שבו. משם בבא הגיע גם למדרשים ולתנ"ך".

בכל נושא הוא מוצא הומור. "אני לא מחפש הומור. אבל כך אני רואה את הדברים. כשכתבתי את 'יודיסאה', ספרי האחרון, על השואה, זה לא  היה ספר הומוריסטי בכלל, אבל יש ברקע מעט נקודות הומור. אצלי ההומור זה כמו מבטא".

שניים מספריו של צ'רקה, "יודיסאה" ו"מיתישלח", משלבים נגיעות מהמיתולוגיה היוונית. "מיתישלח משימה ביוון" הוא סיפור על גיבור תנ"כי שנשלח ליוון ופוגש דמויות מהמיתולוגיה היוונית. יש שם בירור על השוני בין התפיסות. "יודיסאה עוסק בניסיון לחבור לתרבות אחרת ומה המשמעות של זה, על רקע של השואה. המיתולוגיה היוונית עניינה אותי מאוד כילד". דרך "יודיסאה" ו"מיתישלח" צ'רקה עושה בירור ומחזק את הנקודה היהודית מול תרבות זרה.

בשנים האחרונות צ'רקה מאייר את הקריקטורה השבועית לטורו הפוליטי של חגי סגל במקור ראשון. "אני משתדל שלא לפגוע במושאי הקריקטורות שלי. הגחכה היא לא כלי שאני משתמש בו כקריקטוריסט, אלא ההגחכה היא תוצר הלוואי של הקצנת המאפיינים.

המטרה בקריקטורה היא להצביע על נקודת האמת, ודרך זה להביע אמירה. אני לא שונא אף אחד. יש בי איזו סימפטיה ראשונית אל כל האנשים שאני מצייר, פחות או יותר. גם במקרים שאני לא בעד מעשי האנשים, אין לי כוונה להעליב אותם".

יש קריקטוריסטים שאצלם מזהים בקלות שנאה למושאי האיור. "כשאני רואה קריקטורות מלאות שנאה זה מכעיס אותי, לא כי האדם שונא, אלא כי אני מתייחס לשנאה כמו למחלה. ומי שחולה, שלא יפיץ את החיידקים שלו לציבור הרחב". ///

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  מתלבטים איזו ישיבה מתאימה לבנכם? לא יודעים לאיזו אולפנה כדאי לשלוח את הבת? מתחם ההרשמה הארצי עומד לשרותכם >
  המשך לקריאה
 • 'תעודת מחצית' בימי קורונה

  'תעודת מחצית' בימי קורונה

  וובינר להורי תלמידי רשת בני עקיבא: מה באמת תפקידנו ההוֹרי?
  המשך לקריאה
 • נטועות בארץ

  נטועות בארץ

  תלמידות הפנימייה של אולפנת בני עקיבא סגולה החליטו ליזום נטיעות לכבוד ראש חודש שבט מסביב לפנימייה.
  המשך לקריאה