מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

הקשר התמידי לקב"ה – לפרשת פנחס / הרב בועז לוריא סגן ראש הישיבה

הקשר התמידי לקב”ה – לפרשת פנחס / הרב בועז לוריא סגן ראש הישיבה

הקשר התמידי לקב"ה – לפרשת פנחס / הרב בועז לוריא סגן ראש הישיבה

בחלקה השני של פרשת השבוע, פרשת פנחס, נקרא את פרשת הקרבנות. התורה מפרטת את קרבנות הציבור שהקריבו מדי יום, מדי שבת, מדי ר"ח ובכל אחד ממועדי ישראל.
וַיְדַבֵּר ה' אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹר: צַו אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם אֶת קָרְבָּנִי לַחְמִי לְאִשַּׁי רֵיחַ נִיחֹחִי תִּשְׁמְרוּ לְהַקְרִיב לִי בְּמוֹעֲדוֹ: וְאָמַרְתָּ לָהֶם זֶה הָאִשֶּׁה אֲשֶׁר תַּקְרִיבוּ לַה' כְּבָשִׂים בְּנֵי שָׁנָה תְמִימִם שְׁנַיִם לַיּוֹם עֹלָה תָמִיד: אֶת הַכֶּבֶשׂ אֶחָד תַּעֲשֶׂה בַבֹּקֶר וְאֵת הַכֶּבֶשׂ הַשֵּׁנִי תַּעֲשֶׂה בֵּין הָעַרְבָּיִם:
הנצי"ב[1] בפירושו לתורה "העמק דבר" מתעכב על משמעות המילה "לחמי" שבפסוק.
המילה לחם מוכרת לנו ביותר – הלחם הוא מזונו הבסיסי של האדם. אולם, מילה זו מזכירה לנו גם את פעולת ההלחמה. כאשר אנו לחבר בין שני חלקי מתכת אנו מלחימים אותם. ומכאן שהמילה "לחם" קשורה גם לחיבור בין שני דברים. מסביר הנצי"ב שהלחם נקרא בשם זה בגלל משמעותו כמחבר. הלחם מחבר בין הגוף והנפש בהיותו המזון הבסיסי של האדם הנותן לו את כח החיים.
בהקשר לזה ניתן להסביר גם את משמעות המילה "לחמי" המוזכרת בפסוק: "קרבני לחמי" – הקרבן מבטא את החיבור הבסיסי שבן האדם לקב"ה. פרשת הקרבנות נפתחת בקרבן הקבוע – קרבן התמיד הקרב פעמיים ביום ולכן הוא נקרא "קרבני לחמי" ללמדנו שהקשר בין האדם לקב"ה חייב להיות קבוע מדי יום באופן ובזמן הקבועים.
הגמרא במסכת ברכות דף כ"ו מביאה שתי דעות לכך שאנו מתפללים:
איתמר, רבי יוסי ברבי חנינא אמר: תפלות אבות תקנום; רבי יהושע בן לוי אמר: תפלות כנגד תמידין תקנום.
למסקנת הסוגיא שתי הדעות מתקבלות ולמעשה ניתן לומר שאנו מתפללים כתחליף לקרבנות שבטלו עקב חורבן בית המקדש.
התפילה, בדומה לקרבנות, בעלת אופי קבוע – נוסח וזמנים קבועים. לעיתים היא נראית משעממת וחסרת רגש אולם, בדומה לקרבנות התפילה היא הביטוי לקשר הבסיסי והקבוע שלנו לקב"ה. השבוע חל י"ז בתמוז בו אירוע חמישה אסונות לאבותינו ואחד מהם הוא "שבטל התמיד". ביטול קרבן התמיד מהווה ביטול של הקשר הקבוע שלנו עם הקב"ה. התיקון לביטולו של קשר זה הוא התפילה "ונשלמה פרים שפתינו". נתחזק אפוא, כולנו בהקפדה שלוש תפילות ביום שחרית, מנחה וערבית ובכך נטפח ונחזק את הקשר הקבוע שלנו עם הקב"ה.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • ראש הממשלה ושר האוצר הצילו את החינוך הדתי

  ראש הממשלה ושר האוצר הצילו את החינוך הדתי

  מנכ"ל רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא מברך על אישור התקציב שיאפשר המשך פעילות מוסדות החינוך ומודה לראש הממשלה ולשרי האוצר והחינוך
  המשך לקריאה