מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

הרבנית נרי'ה מספרת על הקמת כפר הנוער בני עקיבא תו"מ

עיבוד - גילי צרפתי

הרבנית נרי'ה מספרת על הקמת כפר הנוער בני עקיבא תו”מ

הרבנית נרי'ה מספרת על הקמת כפר הנוער בני עקיבא תו"מ

עיבוד - גילי צרפתי

בשנים הראשונות לאחר הקמת המדינה בכל המרחב שבין כפר סטרין בקריות לכפר בתיה (ע"י רעננה) בית ספר מקצועי אבל דתי. ישיבת בני עקיבא בכפר הרוא"ה הייתה מוקמת אבל לא יכלה לתת מענה לכלל התלמידים.

ומספרת הרבנית :  "התברר שלא כל הילדים יכלו להשתלב במסגרת לוחצת של לימודים הנמשכים מבוקר עד לילה, עומס הלימודים היה  גדול מדי אך לא היה שום מסגרת דתית של לימודים המגוונת את הלימודים העיוניים עם עבודה מעשית וזאת על מנת שהתלמיד ירכוש מקצוע כלשהו."

שר החינוך בשנות החמישים זלמן ארן השקיע רבות בחינוך המקצועי ובכל בית ספר יוקם מסלול מקצועי. הרב משה צבי נריה זצ"ל שדאג גם לתלמידים שלא התקבלו לישיבת בני עקיבא כפר הרואה אבל רצו בחינוך דתי איכותי באזור השרון החליט שגם לנוער הדתי מגיע בית ספר מקצועי איכותי  ולכן החליט להקים בית ספר מקצועי ראשון לבוגרי החינוך הדתי באזור ויתרה מכך מכל הארץ במסגרת בית ספר עם פנימיה.

"בעלי הרב ז"ל 'קפץ על המציאה' ופנה בבקשה להקים בית ספר מקצועי דתי לבוגרי בתי הסר הדתיים באזור. את לימודים העיוניים למדו בסניף בני עקיבא, ואת הלימודים העיוניים למדו באולם המלאכה של הכיתות הקדם-מקצועיות שבביה"ס בכפר הרוא"ה"

במקביל להקמת בית הספר בכפר הרוא"ה הרב נריה הצליח להשיג חלקת קרקע בחרב לאת ולהקים בה את בית הספר בית ספר מקצועי ופנימיה :

"בעת ובעונה אחת השתדל הרב להשיג קרקע בשביל להקים עליה בית ספר מקצועי עם פנימיה. אחרי מאמצים רבים אותר בחרב לאת שטח של 19 דונם שקק"ל נאותה להחכיר אותו לצורך זה. אושר לנו תקציב ממשרד החינוך, לבניית שתי כיתות לימוד בחרב לאת. ועד לגמר הבנייה הוקם צריך ששימש כחדר לימוד, כמשרד וכמטבח להכנת ארוחות הבוקר והצהרים. בעלי ששהה בשוויץ למטרות ריפוי השיג תורם לבית המלאכה ומשרד החינוך סיפק את הציוד."

כל ההתחלות קשות וגם תחילתו של כפר הנוער תו"מ לא היתה פשוטה :

אחזקת בית הספר לא היתה קלה. היה צרוך בתקציב לתוספת שעות לימוד קודש, להזנה בסיסית לתלמידים ששהו עד לשעה 16:00 ולהסעות התלמידים לבתיהם.

פנינו לכל מיני מוסדות דתיים, ופרוטה לפרוטה הצטרפו לחשבון. ראינו סייעתא דשמייא גדולה, שהקב"ה עוזר לנו ויכולנו בסוף החודש לשלם משכורות לעובדים ולעמוד בנטל ההוצאות.

ועל אף הקושי שאפנו ליותר מכך, להקים פנימיה ! כדי שהילדים יורחקו מהרחוב, ויוכלו לקבל חינוך טוב יותר ע"י חינוך משלים עם חוגים להעשרה מחד ומאידך יוכלו לחיות חיים דתיים מלאים יותר".

אמנם ההתחלה לא היה קלה אבל מאוד מהר יצא לתו"מ שם של מקום חינוך :

"בינתיים יצא לבית הספר תו"מ שם טוב, בזכות היחס האישי והחם של המורים והמדריכים המקצועיים. תלמידים שבאו חלשים בלימודיהם, התחילו ללמוד יפה, להתפתח. הם גילו את עצמם, וגילו את כישוריהם"

השם הטוב של תו"מ גרם לסיוע נדיב של מר זאב וולפסון שדאג להשגת תקציב למימון בנין פנימיות בין קומות. דבר שהקל על תו"מ לקלוט תלמידים רבים יותר ובעיקר ילדי עולים שזה מקרוב באו.

"כהשגיע ארצה יהודי דת אמריקאי, מר זאב וולפסון, פנה אליו בעלי ז"ל וצליח לשכנע אותו בחשיבות בית הספר המקצועי תו"מ, ועל חשיבות הפנימיה לשם חינוכם הטוב יותר ולשם קליטת תלמידים רבים יותר. בזכותו הוקם בנין בין שתי קומות – בנין הפנימיה. אר כך נוספה קומה בסיוע עליית הנוער. וב"ה בשנות השבעים למדו בתו"ם כ – 140 נערים.

בזכות צוות העובדים המסור, המורים העיונייים והמקצועיים, שחלקם עובדים ועבדו בתו"מ עשרות שנים, המדריכים, המחנכים, עובדי המטבח ופקידות המשרד – כולם, כולם שעובדים בניצוחו של המנהל דוד אלבאום, היו שותפים להרגשת האתגר החינוכי ודתי שעומד לפניהם. כולם עבדו במסירות יוצאת מהכלל וקידמו את הרמה הלימודית החברתית של בית ספר.

תו"מ הוא מקור נחת ורגשת סיפוק לכל אלו שעמלו וממשיכים בע"ה לעשות במלאכה  ! "

ומסיימת הרבנית בברכה לבוגרי תו"מ :

יהי רצון שבצאתכם לחיים עצמאיים, תזכו שכל מה שלמדתם בתו"מ – לימודים וערכים ובעיקר ערכי תורה ויהדות – ישמשו נר לרגליכם. שתשתייכו למסגרת היהדות הדתית, תשמשו לדוגמא במעשיכם והתנהגותכם, ותקרינו את כל הטוב והיפה שלמדתם בתו"ם.

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • לא מפקירים גיבור: תלמידי ישיבת ”לפיד תורת נחום” במודיעין מתגייסים למען לניצול הפיגוע ביבנה

  לא מפקירים גיבור: תלמידי ישיבת "לפיד תורת נחום" במודיעין מתגייסים למען לניצול הפיגוע ביבנה

  תלמידי הישיבה התגייסו לעזור לניב נחימה, שנפצע אנוש בפיגוע, מתקשה לחזור לעבודה ומצבו הכלכלי של משפחתו ברוכת הילדים הורע מאד. צפו >
  המשך לקריאה
 • כנפי רוח גיליון 17

  כנפי רוח גיליון 17

  ועידת ישיבות ואולפנות בני עקיבא הראשונה לכבוד שמונים שנות חינוך ערכי
  המשך לקריאה
 • מנצחים, בעזרת הרוח

  מנצחים, בעזרת הרוח

  תלמידי ישיבת בני עקיבא אדר"ת בבת ים פגשו ספורטאים נכים ולמדו מהם שאין מגבלה גופנית העומדת בפני כוחות של אמונה ורצון.
  המשך לקריאה