מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

חינוך מחוץ לקווים בישיבת בנ"ע נתניה

חינוך מחוץ לקווים בישיבת בנ”ע נתניה

חינוך מחוץ לקווים בישיבת בנ"ע נתניה

ציניקנים ואנשי מחקר החינוך נוהגים לומר כי דפוס ההוראה הבית ספרי מתקיים כבר מאות שנים בדפוס מסורתי ללא שינוי. אולם אם הייתם מגיעים השבוע לבית הקפה ״קפה קפה״ על כביש החוף בסמוך למחלף נתניה הייתם עדים לשבירת מחיצות המוסד החינוכי ולהתפתחות מודל חינוכי פורץ גבולות.
״קבענו לעצמינו שני מצפנים שמגדירים לנו את הפעולות והמעשה החינוכי היום יומי״ מתאר בפנינו רם זהבי ראש הישיבה התיכונית נתניה.
המצפן הראשון הוא: ״חינוך מחוץ לקווים!״ הגישה שמוביל פרופ׳ קן רובינסון מהווה מבחינתנו מורה דורך ומצפן מקצועי. אנחנו פועלים בדפוס בית ספרי שבו יציאה מהקווים וחשיבה יצירתית ופורצת דרך זה מצפן מקצועי. 
אבל לא פחות מזה, המצפן השני שמנחה ועל פיו אנו פועלים וזה ״פיתוח יחסים  אישיים במרחב הבית ספרי״. אנחנו מפתחים נרטיב שבו כלל השותפים במעשה החינוכי מהווים קהילת חיים שבה יש יחסים הדדיים קרובים ממש. החלוקה לקטגוריות ״מורה - תלמיד״ מקבלת הגדרה מחודשת כשמתפתחים יחסים קרובים המבטאים קירבה ואכפתיות. ילד ומורה מפתחים יחסי קירבה המהווים תשתית יוצאת דופן לכל המעשה החינוכי והלימודי.
בזיקה לשני ערכים מעצבים אלה הובילה הנהלת ישיבת בני עקיבא בראשות ראש הישיבה הרב רם זהבי מפגש אישי בין מחנך לתלמיד. המפגש התקיים כמפגש על כוס קפה בבית קפה פעיל לצד האורחים האחרים. לדבריו ״מפגש בית הקפה מהווה הזדמנות למפגש אישי ושיחה קרובה על חלומות, אתגרים, וכיוונים להמשך החיים״.
״השמיניסטים נמצאים בצומת חיים קריטית״ אומר הרב איתמר שרייבר רכז שכבה יב' בישיבת בני עקיבא נתניה. מצד אחד הם לומדים מתוך מחויבות עצומה לבחינות הבגרות אבל מצד שני הם מוטרדים מהשאלה: ״מה יהיה איתם ביום שאחרי הישיבה התיכונית״.
המגוון העצום של מסלולי המשך לצד הרצון להתפתח באופן אישי מעמידים אותם בפני דילמות חיים לא פשוטות. השיח האישי הוא קודם כל שיח ממקד, שיח משתף ושיח מארגן.
התלמידים מגיעים למפגש בבית הקפה בתחושה של חגיגיות. ״זה אחרת כאן״ אומר תלמיד שכבה יב'. צריך לעשות את זה פעם נוספת! קובע תלמיד נוסף. השיחה עם המחנך בבית קפה עזרה לי לפתוח את עצמי. שיתפתי את הרב בדברים אישיים. הרגשתי שההזמנה לקפה היא קודם כל ביטוי שהרב שלי נמצא כאן בשבילי!
האחמ"שית בבית הקפה שליוותה את המחנכים והתלמידים במשך יומיים שלימים פנתה למחנכים ושיתפה בתחושתה: ״זה מדהים מה שעשיתם, רואים את ההתרגשות שלהם לפני שהם נכנסים ותוך כדי השיחה, ללמוד ממכם!!״
הרב רם זהבי, ראש הישיבה ציין כי מהלך המפגש בבית הקפה הוא מודל חינוכי שמעניק לצוות ולתלמידים מרחב חינוכי יוצא דופן. כשמעבירים את החינוך למרחב שמחוץ לכיתה ולמוסד החינוכי זה הביטוי המובהק ביותר ליציאה מהקווים. 
כשיוצאים מהקווים מצליחים להוביל תהליכים חינוכיים פורצי גבולות.
בתהליך הזה אני סמוך ובטוח שלא זו בלבד שמאה אחוז מהתלמידים יצליחו באתגר הלימודי של הבגרות אלא מאה אחוז יסיימו את שנות לימודיהם בישיבה כשבידם מפת דרכים ברורה להמשך החיים במכינה, בישיבה, באקדמיה וכמובן בשירות הצבאי.
כשמעניקים מכל הלב מצליחים להוביל לתוצאות חינוכיות פורצות דרך. זה נכון עם הדמיניסטים ונכון עם כל כיל. זה נכון עם התלמידים ולא פחות מסה זה נכון עם הצוות. בימים אלו ממש מקיים ראש הישיבה שיחות הערכה על כוס קפה עם כל אחד מחברי ההנהלה. אנחנו מיישמים את גישת הקשר האישי והיצירה מהקווים בכל תחומי העשייה הניהול והחינוך בישיבה. כשפועלים בגישה פורצת גבולות משיגים פריצות דרך. וזה היעד שלנו!