מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

חינוך, הרב קוק והנוער / הרב אמיר אדרעי אולפנת בני עקיבא צפירה

חינוך, הרב קוק והנוער / הרב אמיר אדרעי אולפנת בני עקיבא צפירה

חינוך, הרב קוק והנוער / הרב אמיר אדרעי אולפנת בני עקיבא צפירה

מן המפורסמות הוא, כי עבודת החינוך הינה מורכבת ביותר ודורשת חשיבה וחכמה רבה מאוד, בהתנהלות ובטיפול בסוגיות החינוכיות השונות, המזדמנות אל פתחנו.

מרן הראי"ה קוק זצ"ל, שבשבוע זה, ג' אלול, צייננו את יום פטירתו, מתייחס לפסוק המפורסם בספר משלי: " חנוך לנער על פי דרכו גם כי יזקין לא יסור ממנה" (משלי, פרק כ"ב פס' ו' ) בהסכמות הראי"ה ואומר על כך:

"'חנוך לנער על פי דרכו'. כאן, בפרשה קטנה זו, כל סוד החינוך הוא מונח. הננו למדים, שגם לנער, בהגיעו לגיל החינוך, כבר יש לו דרך מיוחדת, דרך שלו. ואם יש לו דרכו המיוחדת לו, אין ספק, שאנחנו הגדולים, אשר כבר התרחקנו מאותה הדרך של הנער, מפני שהימים ושטף החיים נשאו אותנו הלאה, הננו חייבים בבואנו לחנך את הנער שלנו, לשוב ולהסתכל בנשמת הנער, להבין את דרכו, כדי שנוכל לחנכו על פי דרכו, ואז - רק אז - בטוחים נהיה, שהתוצאה של חינוך כזה, תהיה אותה השאיפה אשר לה אנחנו עורגים, כי 'גם כי יזקין לא יסור ממנה'".

הרב קוק זצ"ל מבאר, א"כ, כי עבודת החינוך הינה סוד. כהורים וכמחנכים, אנו מכירים היטב את ההתלבטויות והספקות, המכרסמים בליבנו לא  מעט, כיצד לגשת לכל דילמה חינוכית ומהי דרך הטיפול הנכונה ביותר עבור הילד שאנו אמונים על חינוכו.

הנחייתו של הרב קוק בעניין זה הינה, בראש ובראשונה, ללמוד מהי דרכו המיוחדת של הילד, מה חבוי בעמקי נפשו, מהם קשייו, מהו תוכן העולם הפנימי בו הוא שרוי ואם נשכיל לחקור ולבדוק זאת בצורה נכונה, הרי מובטח לנו, שדרך הטיפול שלנו בסוגיא החינוכית העומדת בפנינו, תהיה טובה יותר.

עלינו לזכור, כי אנו כהורים וכמחנכים, קצת התרחקנו מגילו של הילד ובעיקר מעולמו הפנימי. תחומי העניין שלנו שונים ואם רצוננו הוא להיות משמעותיים עבור ילדינו, הרי שמחוייבים אנו להתקרב אל הילד, להרכין את מבטנו וראשנו אליו, לדבר איתו בגובה הלב ולהיות משוכנעים, שהוא קשוב אלינו. אז ורק אז, מבטיח הרב קוק זצ"ל, נוכל לדעת בוודאות, כי החינוך שאנו נותנים לילד הוא רלוונטי משמעותי ואמיתי. רק אז נדע בוודאות מוחלטת, כי החינוך שאנו נותנים לו כעת, בימי ילדותו, ייהפכו אצל לאבני דרך, שבאמצעותן, יגדל להיות אדם לתפארת ושהחינוך שקיבל במשך שנות ילדותו ונערותו, יהיה נר לרגליו, במשך כל ימי חייו.

בברכת הצלחה לכולנו, בשדה החינוך ובכלל

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • בונים חינוך - כנס סתיו ברשת מוסדות בני עקיבא

  בונים חינוך - כנס סתיו ברשת מוסדות בני עקיבא

  למידע על ההשתלמויות הארציות המתוכננות ברשת עד חנוכה >
  המשך לקריאה