מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

טיפוח חירות אמתית – אצל ילדינו ואצל הוריהם... הרב יונה גודמן מנהל חינוכי – רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא

טיפוח חירות אמתית – אצל ילדינו ואצל הוריהם... הרב יונה גודמן מנהל חינוכי – רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא

טיפוח חירות אמתית – אצל ילדינו ואצל הוריהם... הרב יונה גודמן מנהל חינוכי – רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא

ככל חג, אין חג הפסח בא לשמש ככלי עזר מתודי ללימוד היסטורי על אירוע שאירע לפני אלפי שנים. פסח צריך לשמש (גם) כתחנת תדלוק רוחנית להמשך חתירתנו האישית (והלאומית...) לקראת חירות אמתית. זהו עומק כוונת המשנה, שמלמדת אותנו כי "חייב אדם לראות את עצמו כאלו הוא יצא ממצרים" (פסחים, י'). על כן אומרים אנו בגוף ראשון: "בעבור זה עשה ה' לי, בצאתי ממצרים". מכאן שדווקא לקראת ליל הסדר ראוי לנו כהורים לעצור ולחשוב, האם תרבות משפחתנו מטפחת את יכולתם של ילדינו לגלות עצמאות ולבחור בטוב?

משימה הורית חשובה זו היא מורכבת, מפני שכל אדם, ובוודאי ילדים ומתבגרים, משוכנע שהוא מגלה עצמאות גם בעת שהוא נכנע ללחץ חברתי. הילד בטוח שרצונו העצמי האמתי הוא לנסוע לקניון (עם כל חבריו שלוחצים עליו להצטרף), וכי דווקא ההורים הם אלה שמדכאים את רצונו. כפי שאמר לי פעם מתבגר, עת שאלתי אותו מדוע הוא עונד שלושה עגילים באוזן שמאל: "אני רוצה להיות שונה. מיוחד ואחר. כמו כל שאר החבר'ה בכיתה..."

ברם, אין זו חכמה רק לבקר את היעדר החירות של ילדינו נוכח תופעות של עדריות המתגלות בסביבתם. אף ההורים נדרשים לשאול את עצמם עד כמה הם בני חורין בבואם לחנך את ילדיהם, ועד כמה הם נכנעים ללחץ שלהם ולטיעון המכריע: "אבל כולם מרשים, חוץ מכם. אוּווף".

זאת ועוד: אל לנו להסתפק רק בהוראות של "אסור" ו"מותר". בד בבד עם הכללים החיוניים, נדרשים אנו לדו-שיח כן עם כל אחד מילדינו, בניסיון משותף לזהות את הגורמים המשעבדים של דורנו. עלינו לטפח במודע דו-שיח שאינו חד-פעמי, אלא כזה שמופיע שוב ושוב, בכל פעם מזווית אחרת. יחדיו נזהה מתי קשה בחיינו לפעול כרצוננו האמתי ומהם המסרים התרבותיים שהרחוב כופה עלינו. באמצעות שילוב של דוגמה אישית וכללים משפחתיים בהירים, בצד תהליך חינוכי מודע שבבסיסיו דו-שיח רגיש ומעמיק – נזכה בע"ה לסייע לילדינו להתפתח כבני חורין, אפילו במדינה חופשית... כל זאת כרכיב מתוך המכלול שבו המטרה העליונה איננה "שלח את עמי", אלא "ויעבדוני". גם בדור דורש חירות זה.

 

פסח כשר ושמח.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • להתחיל מבראשית!

  להתחיל מבראשית!

  צוות ההנהלה באולפנת בני עקיבא לכיש יצאו בסופ"ש לחלוקת עוגות לכל הצוות לכבוד תחילת השנה >
  המשך לקריאה