מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

טיפוח חירות אמתית – אצל ילדינו ואצל הוריהם... הרב יונה גודמן מנהל חינוכי – רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא

טיפוח חירות אמתית – אצל ילדינו ואצל הוריהם... הרב יונה גודמן מנהל חינוכי – רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא

טיפוח חירות אמתית – אצל ילדינו ואצל הוריהם... הרב יונה גודמן מנהל חינוכי – רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא

ככל חג, אין חג הפסח בא לשמש ככלי עזר מתודי ללימוד היסטורי על אירוע שאירע לפני אלפי שנים. פסח צריך לשמש (גם) כתחנת תדלוק רוחנית להמשך חתירתנו האישית (והלאומית...) לקראת חירות אמתית. זהו עומק כוונת המשנה, שמלמדת אותנו כי "חייב אדם לראות את עצמו כאלו הוא יצא ממצרים" (פסחים, י'). על כן אומרים אנו בגוף ראשון: "בעבור זה עשה ה' לי, בצאתי ממצרים". מכאן שדווקא לקראת ליל הסדר ראוי לנו כהורים לעצור ולחשוב, האם תרבות משפחתנו מטפחת את יכולתם של ילדינו לגלות עצמאות ולבחור בטוב?

משימה הורית חשובה זו היא מורכבת, מפני שכל אדם, ובוודאי ילדים ומתבגרים, משוכנע שהוא מגלה עצמאות גם בעת שהוא נכנע ללחץ חברתי. הילד בטוח שרצונו העצמי האמתי הוא לנסוע לקניון (עם כל חבריו שלוחצים עליו להצטרף), וכי דווקא ההורים הם אלה שמדכאים את רצונו. כפי שאמר לי פעם מתבגר, עת שאלתי אותו מדוע הוא עונד שלושה עגילים באוזן שמאל: "אני רוצה להיות שונה. מיוחד ואחר. כמו כל שאר החבר'ה בכיתה..."

ברם, אין זו חכמה רק לבקר את היעדר החירות של ילדינו נוכח תופעות של עדריות המתגלות בסביבתם. אף ההורים נדרשים לשאול את עצמם עד כמה הם בני חורין בבואם לחנך את ילדיהם, ועד כמה הם נכנעים ללחץ שלהם ולטיעון המכריע: "אבל כולם מרשים, חוץ מכם. אוּווף".

זאת ועוד: אל לנו להסתפק רק בהוראות של "אסור" ו"מותר". בד בבד עם הכללים החיוניים, נדרשים אנו לדו-שיח כן עם כל אחד מילדינו, בניסיון משותף לזהות את הגורמים המשעבדים של דורנו. עלינו לטפח במודע דו-שיח שאינו חד-פעמי, אלא כזה שמופיע שוב ושוב, בכל פעם מזווית אחרת. יחדיו נזהה מתי קשה בחיינו לפעול כרצוננו האמתי ומהם המסרים התרבותיים שהרחוב כופה עלינו. באמצעות שילוב של דוגמה אישית וכללים משפחתיים בהירים, בצד תהליך חינוכי מודע שבבסיסיו דו-שיח רגיש ומעמיק – נזכה בע"ה לסייע לילדינו להתפתח כבני חורין, אפילו במדינה חופשית... כל זאת כרכיב מתוך המכלול שבו המטרה העליונה איננה "שלח את עמי", אלא "ויעבדוני". גם בדור דורש חירות זה.

 

פסח כשר ושמח.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • בקשתה האחרונה של ניצולת השואה

  בקשתה האחרונה של ניצולת השואה

  שרה פרייליך ז"ל הובאה למנוחות בבית העלמין ירקון. בעבר היא ביקשה שביום הלוויתה לא ישכחו אותה. תלמידות אולפנת הדר גנים התייצבו.
  המשך לקריאה
 • בית שמש: נחנכה המכינה הקדם צבאית ”ידידיה” של מרכז יב”ע

  בית שמש: נחנכה המכינה הקדם צבאית "ידידיה" של מרכז יב"ע

  ראש עיריית בית שמש, ד"ר עליזה בלוך, חנכה היום את מכינת "ידידה"מרכז ישיבות בני עקיבא בעיר: "המטרה מבחינתנו היא לעודד צעירים להיות בבית שמש"
  המשך לקריאה
 • וועידת החינוך הלאומית 2019

  וועידת החינוך הלאומית 2019

  אל תחמיצו את הועידה שבוחנת את מצב החינוך בישראל 2019
  המשך לקריאה