מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

ישיבה משפחתית - ישיבת בני עקיבא הדרום

 

יש  מורים שמתבלבלים בין אחים, מכנים אח צעיר בשמו של האח המבוגר, אבל את מתנאל, תלמיד כיתה י"ב בישיבת בני עקיבא הדרום, מכנים בשם של אביו, שלמד כאן לפני שני עשורים. למתנאל, הדור שלישי בישיבת הדרום למשפחת דוד, היו גם שישה דודים שלמדו כאן, והצעיר שבהם עדיין תלמיד, צעיר ממתנאל ולומד בכיתה ט' בישיבה.

"שלושה דורות זו גאווה", אומר מתנאל. "אתה יודע איפה השורשים שלך צמחו. אתה לומד בדיוק שם, באותן כיתות".

מתלמיד למנהל סבו של מתנאל, הרב ראובן דוד, גדל בגדרה והגיע לישיבת הדרום בשנת תשל"א.

הישיבה אז החלה בכיתה ט' וכללה סמינר הוראה. הרב דוד מרגיש שהישיבה עיצבה את אישיותו. "נהניתי מהחבר'ה שהגיעו מכל הארץ וגם מהלימודים. מי שהצליח בלימודי גמרא היה נחשב מאוד". בהיותו בכיתות י"א ו-י"ב כבר הדריך הרב דוד את הכיתות הצעירות וכשלמד בכיתה י"ג חינך כיתה במשך שנה שלמה, מכיוון שהר"מ של הכיתה נלחם במלחמת ההתשה. בגיל 32 , אחרי שניהל כמה מוסדות, חזר לישיבת הדרום כדי לנהל את המקום.

איך זה לנהל מקום שבו התחנכת?

"זו תחושה נוסטלגית, אבל יש בה גם מחויבות ואחריות". הרב דוד עסק בפיתוח הישיבה ובהגדלת מספר התלמידים, בחידוש המקום, ביצירת קשר חם עם התלמידים ואף ברתימת בני הזוג של חברי הסגל ליצירת האווירה המשפחתית והשליחות החינוכית.

הוא מקפיד להסתכל על התלמיד בצורה מכבדת ובוגרת, וכמי שעתידים לבנות משפחות בישראל.

שישה מהבנים שלך למדו בישיבה בעודך מנהל אותה. מה הייתה התחושה?

"נפלאה. קודם כול, אם אתה רוצה לשכנע הורים לשלוח את בניהם לישיבה, אתה צריך לשלוח את הילדים שלך למוסד שאתה מנהל. שנית, נוצרו קשרים כל כך טובים עם התלמידים, גם בהיבט של סמכותיות, אבל גם בדאגה מעומק הלב, כך שהילדים שלי לא הרגישו רע".

יובל דוד, בנו החמישי של הרב ראובן, מאשר את דברי אביו. "אבא היה מוערך מאוד על המורים, על צוות הניהול וגם בקרב התלמידים.

המציאות, שהייתה יכולה להיות מורכבת, עברה אצלי בצורה חלקה". אז נכון שכשיובל החליט להבריז

משיעור אבא המנהל ידע על כך מיד. "הוא היה אומר לי: 'שלא תחשוב שאני לא יודע', אבל ידע לתת לי את המרחב שלי". היו גם קולות שאמרו: "הוא מקבל יותר כי הוא הבן של המנהל" והיו

מצבים מורכבים נוספים, אבל יובל התמודד.

לא רק אביך היה בישיבה במקביל אליך. גם רבים מהאחים שלך. "נכון. בישיבה תיכונית זה משמעותי מאוד שיש לך אחים גדולים ממך. זה מחזק אותך ונותן תחושה טובה. זה הגביר אצלי את תחושת השייכות". יובל הלך עם המשפחתיות עד הסוף, והיום הוא הבעלים והמנהל של חברת הנדל"ן "דיוויד גרופ", שנושאת את שם משפחתו.

מתנאל, אתה מלא שבחים על הישיבה. איך זה מסתדר בעולם שבו הכי חדש הוא הכי טוב?

"במקום חדש המורים והמחנכים פחות מנוסים. כאן כל מורה וכל מחנך הוא תותח- על", אומר מתנאל. במקביל, הוא אומר, הישיבה נותנת מענה גם לאתגרים שהזמן והטכנולוגיה מזמנים. גם האווירה המשפחתית הייתה ונשארה. "אנחנו מרגישים פתוחים עם הר"מים לדבר על מה שאנחנו רוצים, ובמזכירות ובהנהלה יש חום ודאגה שאין דברים כאלה".

גם יובל מספר על תחושת משפחתיות, כזאת שמלווה אותו ואת בני גילו עד היום, כמעט 10 שנים אחרי שסיימו את הלימודים. "אנחנו שומרים על קשר רציף, וזה כמעט לא קורה בישיבות שאין בהן פנימייה".

הרב ראובן דוד חש שמימי היותו תלמיד ועד היום הישיבה שינתה את פניה בהיבטים רבים. "דבר בעתו מה טוב", הוא אומר. מבחינתו פרט למשפחתיות נשאר גם המקום המרכזי שניתן לתורה. "הישיבה שומרת על הייחודיות התורנית שלה וצועדת אל הקדמה מתוך הקֶדֶם, מה שמבטיח שזו תהיה צעידה בטוחה".

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  עברי הרשקוביץ מישיבת בני עקיבא חדרה יצא ביוזמה שתאפשר לנערים לסייע להורים להשלים פערים שנוצרו בעבודה בזמן משבר הקורונה >
  המשך לקריאה
 • גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  צור דולב, בתלמיד כיתה יא' בישיבת בני עקיבא בקרני שומרון, סטודנט לתואר ראשון במתמטיקה ופיזיקה וחבר נבחרת ישראל במתמטיקה, ניצל את ימי הקורונה להקים דף יוטיוב פופולרי >
  המשך לקריאה