מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

ישיבת ההסדר בני עקיבא מעלות חגגה 40 שנה להיווסדה

ישיבת ההסדר בני עקיבא מעלות חגגה 40 שנה להיווסדה

ישיבת ההסדר בני עקיבא מעלות חגגה 40 שנה להיווסדה

 

את המשפט “עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה“ ניסח הרב יהושע ויצמן, מי שעומד בראש ישיבת ההסדר בני עקיבא במעלות ב-25 השנים האחרונות,  מתוך כתבי הרב קוק, והוא הפך למטבע לשון.

השבוע הוכיח הרב וייצמן שגם הוא לא מפחד מדרך ארוכה. ישיבת מעלות שהוא עומד בראשה,  ציינה ארבעים שנה להיווסדה. בלי הרבה רעש ובלי הזמנה של נכבדי המדינה ציינו התלמידים והבוגרים את הארוע בלימוד, בהוקרה ובהודאה על כל הטובה.

במסגרת הארוע נפרדה הישיבה מהמנהל הותיק והמסור מר משה ברחד שפרש לגמלאות לאחר 36 שנה של עשייה ברוכה מאוד.  ברכות למחליפו החדש חיים דדוש.

הארוע התחיל בבית המדרש של הישיבה, שם התקיימו שיעורים מפי רבני הישיבה בעבר – ראש הישיבה הרב חיים אליעזר מילר שליט"א, ור"מ בישיבה הרב בן ציון קריגר שליט"א, וכן מפי רבני הישיבה בהווה. בהמשך הערב חגגו מאות התלמידים, הבוגרים ובני משפחותיהם , בהיכל התרבות במעלות, את הישגיה המרשימים של הישיבה.

ישיבת ההסדר במעלות הוקמה בשנת 1975 כתגובה ציונית לפיגוע שבו נרצחו 22 ילדים וחמישה מבוגרים. המטרה בהקמת הישיבה שם הייתה לא רק ביטחונית אלא גם חברתית - חיזוקה של עיר פיתוח בפריפריה הצפונית של ישראל. תלמידי הישיבה השתלבו בפעילויות בעיר ועשרות מהם נישאו ונשארו להתגורר במעלות אחרי הלימודים. לפני שנתיים הוענק לרב ויצמן ולישיבה ‘אות יקיר העיר‘ על פועלם רב השנים לקידומה של מעלות.

הרב ויצמן, בן 64, למד בישיבת ההסדר ‘כרם ביבנה‘, לימד בישיבת הגולן ואז נקרא למעלות, והפך אותה לאחת מהישיבות הגדולות והמשמעותיות. רבניה ותלמידיה נשלחו על ידו להקים ישיבות חדשות: הרב דוד גבריאלי, נשלח לחדש את ישיבת ההסדר בני עקיבא בנווה־דקלים שבגוש קטיף, היום- באשדוד. הרב יוסי שטרן, לייסד ישיבת הסדר בני עקיבא בעכו, הרב אלעזר אהרנסון, להקים ישיבת ההסדר בני עקיבא בחולון. הרב דני סיגליס נשלח להקים ישיבת ההסדר בני עקיבא בנצרת־עילית. הרב אליעזר שנוולד והרב אייל גריינר, ראשי ישיבות ההסדר במודיעין ובטפחות, גם הם תלמידי הרב ויצמן.

מישיבת מעלות יצא גם ארגון ‘מעגלים‘, שייסדו לפני 15 שנים בוגרי הישיבה אסף ויס ויניב חניה, בברכת הרב ויצמן. ‘מעגלים‘ פועל בעשרות תיכונים דתיים בפריפריה החברתית של ישראל, במטרה להכווין את התלמידים למסגרות המשך קדם־צבאיות ולשירות צבאי משמעותי. פניו של הארגון הם לתיכונים המקיפים, שעולם הישיבות הדתי־לאומי הזניח במשך תקופה ארוכה.

יוזמה אחרת של הרב וייצמן היא ‘פנים אל פנים‘: תלמידים ובוגרים המגיעים לביקורי בית אצל תושבים בערים וביישובים שונים, משוחחים איתם על יהדות ויוצרים עמם קשרים ארוכי טווח. הפעילות יוצאת מישיבת מעלות כבר שנים רבות. הרב מכוון את תלמידיו ללכת להקים ולהצטרף לגרעינים התורניים המשימתיים ומייעץ להם בהשתלבות בעיר ובפעילות בה.

ראש הישיבה הרב יהושע ויצמן הודה למייסדי הישיבה ותומכיה מאז ועד היום, והתייחס לזכות הגדולה של הישיבה במפעל האדיר של אלפי הבוגרים שיצאו מכותלי בית המדרש. בארוע ציינו גם את הבוגרים שנפלו במהלך שרותם הצבאי. חלק מהמשפחות השכולות השתתפו בארוע. בתמונה מספר 97  הרב שמואל יהלומי אשר בנו נתנאל יהלומי הי"ד נהרג מאש מחבלים בהתקלות בגבול מצרים לפני כשנתיים, אומר פרק תהילים לעילוי נשמת הנופלים.

ראש העיר מעלות, מר שלמה בוחבוט נאם בארוע  ואמר: "ישיבת מעלות הפריחה את השממה בעיר והיא מהווה את היהלום שבכתר. לכל מקום שאני הולך אני מתפאר בישיבת ההסדר בעירנו ויש לה חלק חשוב מאוד בהצלחה של מעלות." עוד קרא בוחבוט לתושבים להמשיך וליישב את הגליל ואמר-  "אנחנו הולכים להפסיד את הגליל המערבי כיום 54 % לא יהודים. יש צורך להביא 50,000 יהודים לגליל. הרב ויצמן , ראש הישיבה, תפקידך לדפוק על שולחנות הממשלה ולציבור בקריאה גדולה ליישוב הגליל ".