מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

ישיבת "בני עקיבא" בכפר הרא"ה - בשנותיה הראשונות בעיני מבקרים

ישיבת ”בני עקיבא” בכפר הרא”ה - בשנותיה הראשונות בעיני מבקרים

ישיבת "בני עקיבא" בכפר הרא"ה - בשנותיה הראשונות בעיני מבקרים

הרב יעקב ברמן (ז"ל),  המפקח הראשי על בתי-הספר של "המזרחי"  (מתוך דו"ח למרכז לתרבות של "הפועל-המזרחי", ניסן תש"ד)

 

"והנה קם אחד נלהב ויסד מוסד העשוי לשמש מרכז רוחני...

 

ראשי הישיבה,  ההנהלה המורים והמדריכים - כלם צעירים ומתייחסים יחסי חברים לתלמידים.  התלמידים רובם ככולם גומרי או יוצאי בתי הספר של המזרחי' העממיים והתיכונים והסמינר.

 

רוח החנוך הוא רוח ה"קבוץ" וכן כל סדרי התפלה,  השיחות והאוכל המשותף.  חברת התלמידים קובעת אות האופי.  היא מושפעת ע"י המנהל והמדריכים ובכל זאת היא עצמאית.  רוב התלמידים הם מן הטובים ואפילו מן המצוינים שבתלמידי בתי-הספר, ביניהם לא מעט ילדי אמידים,  הורים אינטליגנטים.  למרות זאת "דימוקרטיא" שוררת בכל הסדרים וגם במדת ההסתפקות.  פעולות התלמידים מתבטאות בשיחות על נושאים דתיים,  חברתיים,  לאומיים-חלוציים-תורניים.  לא חסרה גם התעמלות.  ישנם לפעמים משחקים וטיולים.  שוררת ערנות ועליזות.  ואם אפשר להתבטא כך כלפי נערים צעירים - אוירת חלוציות של תורה ושמחה של מצוה.

 

לצערי,  לא הפועל המזרחי ולא המזרחי,  אינם יודעים עדיין להעריך את המפעל הזה, והרי מוסד זה עשוי לשמש שאור שבעיסה לנוער החלוצי-הדתי במושבים ובקבוצים בעתיד.  לא תמיד יבואו בחורי ישיבה מן החוץ,  שהתמרדו נגד הוריהם ומוריהם ממתנגדי הציונות - ויהפכו לבונים,  זורעים ונוטעים.  יש לחנך אלמנט כזה לא מתוך מרידה,  כי אם מתוך המשך טבעי של חנוך בית הספר החרדי,  ומתוך הבית הדתי-הציוני בארץ.

 

והנה קם אחד נלהב ויסד למזרחי מוסד העשוי לשמש מרכז רוחני,  מוסיף חום ומזרים דם בחלוץ המזרחי הארץ ישראלי.

 

הסופר רבי בנימין (ז"ל)

"לא ירחק הזמן והיא תחנך מאות ואולי אלפי תלמידים"...

 

בבית-הספר התלמיד מקבל פקודות ועושה מכפיה,  מאונס - ב"ישיבת בני עקיבא" הוא חבר,  שותף,  נושא באחריות.  נהנה מחדות האחריות ומפירותיה.  הוא מקבל שיעור בחיי האזרח.  הוא מפתח את הרצון.  וזהו ענין חשוב מאד.

 

אתה יכול לתאר לך,  כי "ישיבת בני עקיבא" תשאר עוד כמה שנים במסגרתה הצנועה הנוכחית:  בית היוצר לעשרות תלמידים בכל שנה.  גם באופן כזה ברוכה תהיה.  כל המקיים נפש אחת וכו' אך אתה רשאי גם לרכוב על כנפי הדמיון ולחשוב כי לא יריק הזמן והיא תחנך מאות ואולי אלפי תלמידים.  והיא תשמש גם מרכז חינוכי-תרבותי לנוער אף בשטחים אחרים:  ספרות,  משלח-יד,  שליחות וכו'. אם החזון הזה יקום יקבלו כמה גופי-חיים צביון חדש.

 

...ישיבת בני עקיבא היא אולי הצעירה שבישיבות אבל לבי חרד לצמיחתה.  היא לא שבלונה.  ראה זה דבר חדש הוא.  היא צמחה מבפנים,  מן החיים,  מן הצרכים הממשיים,  מחגוי הנפש , ממעמקי הנוער.  לא רבנים גדולים,  לא עסקנים גדולים יצאו והחליטו:  נעשה לנו ישיבה חדשה.  ילדים חשו והרגישו.  חברים.  ועתה מתהלכים פעוטות במושבים של "הפועל המזרחי" ובכפרים אחרים והם יודעים:  לכשנגדל נכנס אי"ה לישיבת בני עקיבא.  הם הולכים וגדלים במחשבה זו.  הם מתרגלים בה משחרות ילדותם.  זהו החידוש שבדבר.

ברוכים יהיו.  ברוכים יהיו.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  מתלבטים איזו ישיבה מתאימה לבנכם? לא יודעים לאיזו אולפנה כדאי לשלוח את הבת? מתחם ההרשמה הארצי עומד לשרותכם >
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • פרס מצטיין בסיס טכני חיל האוויר לתלמיד יב”ע פסגת זאב!

  פרס מצטיין בסיס טכני חיל האוויר לתלמיד יב"ע פסגת זאב!

  אריאל יצחקוב, תלמיד כיתה י' ושוחר בתוכנית, זכה בשבוע שעבר בפרס מצטיין בסיס טכני חיל האוויר בחיפה. כל הכבוד! >
  המשך לקריאה