מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

יש סדר בעולם - לקראת פסח – הרב יוני סמואל ראש אולפנת בני עקיבא חן במדבר באר שבע

יש סדר בעולם - לקראת פסח – הרב יוני סמואל ראש אולפנת בני עקיבא חן במדבר באר שבע

יש סדר בעולם - לקראת פסח – הרב יוני סמואל ראש אולפנת בני עקיבא חן במדבר באר שבע

ליל הסדר, לילה נפלא.

אך נראה לפעמים שסדר, זו לא בדיוק המילה המתאימה ללילה שהכל בו הפוך ממה שאנו רגילים.

מתחילים בקידוש ,בנטילת ידיים אך לא כדי לאכול.(בעצם כן, כרפס)לאחר מכן מדברים והרבה, שותים יין פעמיים לפני הסעודה באופן שלא כ"כ נח, בהסבה! כדי שנרגיש  "בני חורין" .(הרבה אפשר לומר על הרעיון של ההסבה אבל נח, חירות, קשה להרגיש אתו) עד שמגיעים לסעודת החג עובר הרבה מאוד זמן. הרי הלילה הזה הוא בשביל לספר לילדים את סיפור יציאת מצרים, כלומר,זה ערב של הילדים אז לכאורה על פי ההיגיון שלנו היינו צריכים להקדים את הערב, לפחות לזרז את ההתנהלות בלילה הזה. אפשר גם להרחיב בצורת הסיפור הרמב"ם כותב בהלכות חמץ ומצה (פרק ז הלכה ב )  "...לפי דעתו של בן אביו מלמדו. אם היה קטן או טיפש אומר לו "בני ,כולנו היינו עבדים...במצרים ובלילה הזה פדה אותנו הקב"ה ויצאנו לחירות,ואם היה הבן גדול וחכם מודיע מה שארע לנו במצרים וניסים שנעשו לנו ע"י משה רבנו..." לכאורה, גם זה צריך היה להיות הפוך, לילד הקטן נספר סיפורים וניסים ועם הבן הגדול נעסוק במהות החירות לעומת העבדות?  

סיפור יפה שפעם שמעתי יכול לסייע לנו להבין מה ענינו של הלילה המיוחד הזה.

אחד האדמו"רים הגיע לאמריקה כדי לאסוף כסף. מידי יום ביומו היה נוסע במונית. יום אחד מגיעה מונית והיא קצת משונה, במושב על יד הנהג יש גם כן הגה.

הוא מתפלא מאוד, בפעם הראשונה בחייו הוא ראה דבר כזה, רכב עם שני הגאים. אחד מול הנהג ואחד מימינו.. הוא שואל את הנהג "מה זה?", אומר לו הנהג "יש לי בן שהוא קצת היפראקטיבי ,כשהייתי נוסע עם הבן שלי במונית זו הייתה ממש סכנת נפשות. הוא רצה כל הזמן לשחק בהגה שלי,  לסובב את ההגה, לא ידעתי מה לעשות? עד שהחלטתי לעשות הגה נוסף. כשאני נוסע אתו עכשיו זה תענוג. כשצריך לפנות אני אומר לו עכשיו ימינה והוא מסובב את ההגה ימינה, עכשיו שמאלה והוא מסובב שמאלה, אך האמת היא שאני מוביל את המונית.."

המשיך האדמור ואמר-עכשיו זה מובן. יש בעולם כאלו החושבים שהם מובילים את העולם, הם לא יודעים שהקב"ה נותן להם הגה שישחקו ויחשבו שהם המובילים אך האמת היא שהקב"ה מנהיג ומוביל את העולם.

זה ענינו של הלילה הקדוש הזה, יום ההולדת של עם ישראל. בלילה הזה אנו לומדים את דרכי הנהגתו של הקב"ה. מבינים בעומק שלא משנה מה מתרחש בעולם,"...שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו" אך תמיד תמיד "והקב"ה (בדרכו) מצילנו מידם". ליל הסדר הוא ליל האמונה,הוא הלילה בו עם ישראל מבינים כי אנו בני חורין אמתיים, איננו עבדים לא לזמן, לא לפרעה, לא לתאוותינו, לא למכשירנו ולא לחברותינו. אנו מתבטלים כלפי הקב"ה ומתפללים שנאכל במהרה מן הזבחים ומן הפסחים מתוך שמחה ".

 

הורים ובנות יקרים,

מגיעים אנו לליל הסדר, לילה של המשפחה היהודית לאורך הדורות כולם. החג שאחד מענייניו החשובים ביותר הוא המשפחתיות. העברת "הסיפור המשפחתי " שלנו כעם, המסורת, המנהגים המיוחדים  מדור לדור.

אנו גדלים ומגדלים את ילדינו בדור ש"אין זמן" אנחנו תמיד ממהרים, חייבים להספיק. רובנו "מחוברים" למכשירנו, למחשבנו ,לעבודה ולא תמיד מספיקים לתת לעצמנו זמן לערכים שהם כל כך חשובים לנו...אז הנה יש לפנינו ערב שאין בו פלפונים, אין בו מחשב, אין (בשלב הראשון) אוכל שמפריעים לנו להיות ביחד, לדבר ולספר, לשים לב זה לזה.

יהי רצון שנזכה מתוך הלילה הזה ,מתוך השיחה ,מתוך הזמן המשותף לחוות את הביחד שזו עצמה גאולת הנפש הפרטית, המשפחתית, הלאומית והעולמית.

 

                                                                 חג שמח וכשר

                                                         יוני סמואל-ראש האולפנה

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • חנוך לנער על פי דרכו

  חנוך לנער על פי דרכו

  מה השיקולים שצריך לקחת בחשבון כשבוחרים ישיבה או אולפנה? עד כמה ההורים צריכים להתערב? הרב דולי בסוק על אמונה ביכולת המתבגר לקראת הרישום למוסדות חינוך.
  המשך לקריאה
 • מנהלת יעוץ והכוונה

  מנהלת יעוץ והכוונה

  באיזו אולפנה או ישיבה תיכונית כדאי לילדכם ללמוד? חמישה טיפים של רותם לבחירת המקום לילדכם.
  המשך לקריאה
 • מובילים ציונות דתית בגליל

  מובילים ציונות דתית בגליל

  מובילים ציונות דתית בגליל לאחר חצי שנה של מפגשים שבועיים בנושא ציונות דתית, יצאו השבוע כמעל 140 בנות ואנשי צוות מ-7 אולפנות של רשת בני עקיבא ליומיים מסע ציוני דתי בגליל. המסע נפתח בטיול קצר לפתיחת הלב ממצודת ביריה לבית הכנסת העתיק בנבוריה. לאחר הטיול ומעגלי שיח להיכרות, הגיעו הבנות לצפת העתיקה שם השתתפו בסדנאות להקשבה ולימוד. את הביקור סיימנו בשירה וריקודים במעין החתום. בהמשך סיירו הבנות בשבילי פקיעין העתיקה ממערת רשב״י לבית מרגלית זינתי שומרת הגחלת שריגשה ולימדה אותן מהי ׳לנו מורשה׳. היום השני נפתח במפגש עם הגרעין התורני בקרית שמונה שם העמיקו בנושא שליחות אישית וחיבור לעם ישראל את המסע חתמו הבנות במפגש עם השומר החדש במטולה שם זכו ללמוד ולהרגיש בידיים את אהבת ועבודת האדמה, כדוגמא להגשמה ציונית דתית. בכל אחד מהמקומות נפגשו ההבנות עם אנשים וסיפורים, שחשפו אותן לעוד נדבך ב׳סיפור׳ המופלא של הציונות הדתית ושל חזרת עם ישראל לארצו ומילוי ייעודו.
  המשך לקריאה