מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

כך קמה ישיבת בני-עקיבא / זאב ולק

לפני 70 שנה היו כמעט כל הישיבות התורניות נחלת הציבור הלא ציוני, ה"חרדי". הרב משה צבי נריה זצ"ל, תלמיד הראי"ה קוק זצ"ל, היה בימים ההם מעין מנהיג רוחני של תנועת "בני עקיבא". הוא הבין כי המפעל הציוני הדתי זקוק להעמקת לימוד התורה כמבצר דתי וכמחסום בפני החילוניות. הרב הסתובב בין הסניפים והצליח לארגן קבוצה נערים, שנדלקה לרעיון להקים את "ישיבת בני-עקיבא".
 
בקיץ תרצ"ט (1939) התקיים מחנה, ששמו היה "לקראת הישיבה". כאן חיבר צבי קפלן הִמנון, שהפך לאחד השירים חשובים בתנועת בני-עקיבא, והרי הוא לפניכם:
 
בראשית הייתה מחשבה/ אידיאל נישא ומרומם// התאספו חברים בני מצווה/ והחליטו לתקן את העולם//
פזמון:פה נקים את מפעלנו/ ישיבת בני-עקיבא תקום/ איתן יעמוד ביתנו/ יגביה עד שמי רום// 
נייסדה נא קבוצה לתפארת/ אין כמוה מהודו ועד כוש// לתורה, לעבודה ולמשמרת/ בגמרא, ברוֹבה ובמכוש// פזמון
אך בטרם נקים קבוצתנו/ נייסד ישיבה נפלאה// כמוה לא חזו אבותינו/ מליאה בתורה וביראה// פזמון

 
לרוע המזל פרצה באותו זמן ממש מלחמת העולם השנייה (י"ז באלול תרצ"ט; 1.9.39) והַספיקות לגבי הקמת הישיבה הייחודית התעצמו. חודש אחר-כך, בחוה"מ סוכות, נפגש הרב נריה עם נשיא "המזרחי", הרב מאיר ברלין (בר-אילן), וביקש כי יתמוך בישיבה. על כך השיב לו הרב:
בזמן שמתחוללת  מלחמה איומה ומוסדות קיימים מתקשים לעמוד על רגליהם, אין מקום לניסיון שלך. כמו שאמר ירמיהו: "הנה אשר בניתי אני הורס ואת אשר נטעתי אני נוטש... ואתה תבקש לְךָ גדולות? - אל תבקש".  
 
בצר לו פנה הרב נריה גם לרב פישמן (מימון), נציג "המזרחי" בהנהלת הסוכנות היהודית ומייסד "מוסד הרב קוק", והשתדל להשפיע עליו כי יתמוך במפעל החדש. כבוד הרב השתכנע ותרם 3 לא"י (לירה ארץ-ישראלית). אך אל נא תזלזלו בסכום זה, בזכותו היה כסף לשלוח הודעות בדואר, בהם נקראו המעוניינים להגיע לכפר הרא"ה כדי להתחיל ללמוד. כי הרב נריה לא התייאש ואמר:
אין ברירה, ניצור עובדות בשטח. מיום ליום, מחודש לחודש נחפש דרכים להתקיים. מי שמוכן לחיות רק על לחם, תה ותפוזים כדי ללמוד תורה -  יחזיק מעמד!  
 
לפני 70 שנה, ב-י' במרחשוון ת"ש (1939)הגיעו 13 נערים יחד עם הרב נריה לכפר הרא"ה, נכנסו ל-3 ליפטים נטושים בקצה המושב והחלו ללמוד מסכת "ביצה". הרב נריה התגלה כמחנך דגול, שבנועם הליכותיו ובכישרונותיו הרבים ידע לכבוש את לב חניכיו הצעירים. מידי בוקר היה מעיר אותם בקולו המתוק מדבש בשיר: "ישראל עם קדושים קומו לעבודת הבורא..." הוא שיתף את התלמידים בניהול הישיבה, והייתה זו למעשה "רפובליקה של תורה", כפי שהגדיר אותה אחד מהתלמידים הראשונים, השופט צבי טל. 
 
לימים סיכם הרב נריה את מפעלו הייחודי במילים אלו:
לימוד ישיבתי-ליטאי, אווירת חום חסידית ורעננות של תנועת נוער הצטרפו יחד ויצרו דגם מיוחד של ישיבה ארץ-ישראלית חדשה, בעלת כוח משיכה... שנטעה בתלמידיה הרגשת אחריות וחזון השליחות... הישיבה הצליחה לפתח זן מיוחד: צבר ללא קוצים...ולהצמיח את דור הכיפות הסרוגות...  
 
בישיבת כפר הרא"ה הונחה אבן הפינה לרשת עניפה של כ-60 ישיבות ואולפנות בני-עקיבא, שבהם לומדים היום כ-22,000 נערים ונערות, כן יירבו!


מתוך עלון "שבת בשבתו" לפרשת "לך לך" תש"ע

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  מתלבטים איזו ישיבה מתאימה לבנכם? לא יודעים לאיזו אולפנה כדאי לשלוח את הבת? מתחם ההרשמה הארצי עומד לשרותכם >
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • פרס מצטיין בסיס טכני חיל האוויר לתלמיד יב”ע פסגת זאב!

  פרס מצטיין בסיס טכני חיל האוויר לתלמיד יב"ע פסגת זאב!

  אריאל יצחקוב, תלמיד כיתה י' ושוחר בתוכנית, זכה בשבוע שעבר בפרס מצטיין בסיס טכני חיל האוויר בחיפה. כל הכבוד! >
  המשך לקריאה