מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

כפר הנוער בני עקיבא תו"מ – מחלום למעשה

גילי צרפתי

כפר הנוער בני עקיבא תו”מ – מחלום למעשה

כפר הנוער בני עקיבא תו"מ – מחלום למעשה

גילי צרפתי

כיצד הכל התחיל ?

שר החינוך בשנות החמישים זלמן ארן השקיע רבות בחינוך המקצועי ובכל בית ספר יוקם מסלול מקצועי. הרב משה צבי נריה זצ"ל שדאג גם לתלמידים שלא התקבלו לישיבת בני עקיבא כפר הרואה אבל רצו בחינוך דתי איכותי באזור השרון החליט שגם לנוער הדתי מגיע בית ספר מקצועי איכותי  ולכן החליט להקים בית ספר מקצועי ראשון לבוגרי החינוך הדתי באזור ויתרה מכך מכל הארץ במסגרת בית ספר עם פנימיה.

משחבתו של הרב נריה היתה שבית ספר תיכון לא מתאים לכולם ולכן יש להקים מסגרת דו שנתית – שבה ילמדו תורה ומקצוע. שהלימודים והעשייה יהיו בהתאמה ללומדים ויתנו להם כלים להתקדם בחיים

בתחילה הקים הרב נריה בית ספר מקצועי באולם המלאכה בכפר הרוא"ה  ו12 התלמידים הראשונים התגוררו אצל משפחות שאירחו אותם בכפר הרואה. ה

לאחר מאמצים רבים הצליח הרב לאתר 19 דונם בירכתי המושב חרב לאת (הצמוד לכפר הרוא"ה) שקק"ל הסכימו להחכיר.

משרד החינוך בשיתוף מפעל הפיס תקצבו והוקמו שתי כיתות לימוד בחרב לאת. עד לסיום הבניה למדו התלמידים בצריף ששימש גם כחדר לימוד, גם בכצריף וגם כמטבח להכנת אוכל לארוחות בוקר וצהרים.

רבנית רחל נריה שישמה שכמנהלת, מזכירה ומורה בבית הספר. המורה למלאכה ה יוסף מנקין (אחיו של הרב נריה) שהיה בעל חוש טכני יוצא דופן שהצליח באופן יוצא דופן להתחבר לילדים ולחחבח עליהם את הלימודים ולבנות שיטת הוראה וחינוך טכנלוגי שהיתה בבחינת מהפך.

בביקור של הרב נריה בשוויץ גייס כספים להקמת בית מלאכה ובכ"ה תשרי תשי"ט 27.10.1959  נחנך בית המלאכה ע"ש הרבנית ד"ר טויבס מציריך.

ההתחלה לא היה קלה אבל מאוד מהר יצא לתו"מ שם של מקום חינוך :

"בינתיים יצא לבית הספר תו"מ שם טוב, בזכות היחס האישי והחם של המורים והמדריכים המקצועיים. תלמידים שבאו חלשים בלימודיהם, התחילו ללמוד יפה, להתפתח. הם גילו את עצמם, וגילו את כישוריהם"

(הרבנית רחל נריה)

השם הטוב של תו"מ גרם לסיוע נדיב של מר זאב וולפסון שדאג להשגת תקציב למימון בנין פנימיות בין קומות. דבר שהקל על תו"מ לקלוט תלמידים רבים יותר ובעיקר ילדי עולים שזה מקרוב באו.

 

מחלום למציאות רשמית !

ביום ד' כסלו 16.11.60 זה היום שבו הודיע רשמית הרב נריה למרכז העולמי של הסתדרות המזרחי הפועל מזרחי  על הקמת אגודת תו"מ

שם האגודה : תו"מ – מוסד לתורה ולמקצוע

מטרת האגודה : להקים ולקיים מוסד חינוכי ורני להשתלמות תורנית ומקצועית

חברי האגודה " גרינלט אברהם, שטגליץ ישעיהו, בר חי שלמה, פרוינד דויד, פרוינד דויד, יוס, בודנהיים, יוסף מנקין, גרשון גרמן.

 

מנהלים : משה צבי נריה – יו"ר, רחל נריה – מנהל וגזברית

הקמת הפנימיות

בזכות הקשר של הרב נריה עם הנדיב וולפסון נתרמו חצי מליון דולר שבהם נבנו בנים הפנימיה הגדולה, חדר האוכל שמתחתיו ומקלט. דבר שהפך את תו"מ לפנימיה.

לפני קבלת הכסף הגיע וולפסון לבקר את המקום וכך מתאר דוד את ביקורו " הוא בא, נכנס למעבדה למכניקה ובצאתו יצא לשירותים, והנה ברז לנטילת ידיים היה מחוץ למבנה  הוא כעס ובכעסו רצה להעביר מחצית מהסכום למקום אחר אך למזלנו הדברים הסתדרו והפנימיה נבנתה"

בשנת 1975 למרות שהפנימייה נפתחה היא עדין לא הייתה מוכנה למרות שהשנה החלה עם  75 תלמידים שחלקם נפלטו מבתי ספר אחרים. לא היה ריהוט, השירותים ל חוברו לביוב, לא היו מיטות ומזרונים אבל אישור לפתיחת הפנימיה קבלנו : המפקחת הגיעה להתרשם מבניין הפנימיה החדשה אבל לא הסכימה לפתוח, היא הזמינה את ד"ר אברהם הלפרין ז"ל שהיה מנהל המדור הדתי בעלית הנוער, אחד האנשים שהערצתי. היה איש חינוך למופת. הוא הגיע הסתכל סביב ואמר :"ואיך פתחנו עד היום מוסדות חינוך ? אני מאשר שייכנסו לפנימייה, חילקנו לכולם לחמניות עם נקניקיות לארוחת צהרים ועד שעות הערב הגיע הריהוט והשמחה הייתה רבה"

 

המהפך הלימודי

במהלך השנים משרד החינוך שינה את הגישה והפך את המוסדות הדן שנתי לתל שנתי ובהמשך הפך אותם לארבע שנתיים עם מסלולים שונים מסמ"ם, מסמ"ר, מסמ"ת (בגרות) תום נשאר מקצועי עם תעודות גמר.

המהפך המשמעותי רמת הלימודים בתו"מ חל כאשר המנהל לחינוך דתי  החליט שאיננו מוכן שיהיו בתי ספר שהבוגרים יקבלו תעודת גמר טכנולוגית בלבד ואינם רוצים שמקצוע יהיה מקצוע נמוך ועל כן תום הפך לבית ספר בגרותי. החלטה זו שינתה את פני בית הספר מקצה לקצה.

דוד מתאר את השינוי : "נדרשנו להיערכות עם המורים, תכנית לימודים ועוד. זה היה אתגר. ואז למדנו  עד כמה נכונה האימרה : "בואה שמגשימה את עצמה" כשאתה מחליט אתה מצליח. לאט לאט יותר תלמדים עשו בגרויות. זה שינה את פנני המקום. ראינו שינוים במשמעת, במוטביציה בנשירה נמוכה ובהמשך לימודים. התלמידים זכו להעצמה וליתר הערכה עצמית. היום בתו"מ אחוז ההצלחה בבגרויות הוא מעל הממוצע הארצי".

תומ משנה את פניה

בשנת 1983 תו"מ זכה והצטרף לכפרי הנוער המאומצים ע"י עלית הנוער באנגליה, תחילה נבנו המועדנים ולאחר מכן פרויקטים נוספים כגון המטבח, מגורי הסגל ועוד. הסיוע הא גם במלגות נערים ומימון פעילויות חינוכיות.

דוד מתאר את אחד הקשרים המיוחדים :  "הגברת אלה לצמן שהיא היו"ר של ועדת המשנה השם AID SOCIETY התאהבה בתם והצהירה שתו"מ יהיה כפר הנוער המרשים בישראל – אמרה ועשתה. בעזרתה הוקמו מגרשי הספורט, הספרייה וגולת הכותרת בית הכנסת אשר נקרא ע"ש בעלה ז"ל "היכל עמנואל"."

ביוזמתה  של הגב' לצמן הקרן תרמה את בריכת השחייה, מעבדות, ושתי מבני הפנימיות לאחרונה אודיטוריום מרשים ביופיו כמו כן תרומות נוספות להעשרה חינוכיות קליניקה לרפואת שיניים ולאחרונה מטבח ומגרש ספורט משולב. ידידנו הנאמנים בבריטניה ראוים לכל מילה טובה ולנהורא מליה על הלב החם ואהבה לישראל".

החל משנת 1984 עם סיומו של מבצע משה עלית הנוער הפנתה לתו"מ את בני העדה, "ביתא ישראל" ומאז ועד היום כל שנה תו"מ קולטת כחמישים נערים במחזור. התלמידים מגיע שבועות ספורים לאחר הגיעם לארץ ועל מנת להקל עליהם בקשיים הצוות החינוכי והמנהלה עברו ימי הכשרה ובנוסף קלטנו עובדים בני העדה המכירים את הרקע, השפה והתרבות של הנערים.

"במרוצת השנים יצא לתו"מ שם של כפר נוער עם הצלחות בעבודה החינוכית עם תלמידים יוצאי אתיופיה. אנו גאים ששנים מבוגרינו מעולי אתיופיה משמשים בתוממ כמחנכים הרב בנימין טאלה והמורה לחנ"ג כוכב ביטאו"

"אנו גאים בבוגרים הרבים שלנו בשירותם לצבא, בהרמת משפחות לתפארת, וכלל בהשתלבותם במעגל היצירה של החברה ישראלית"

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • לא מפקירים גיבור: תלמידי ישיבת ”לפיד תורת נחום” במודיעין מתגייסים למען לניצול הפיגוע ביבנה

  לא מפקירים גיבור: תלמידי ישיבת "לפיד תורת נחום" במודיעין מתגייסים למען לניצול הפיגוע ביבנה

  תלמידי הישיבה התגייסו לעזור לניב נחימה, שנפצע אנוש בפיגוע, מתקשה לחזור לעבודה ומצבו הכלכלי של משפחתו ברוכת הילדים הורע מאד. צפו >
  המשך לקריאה
 • כנפי רוח גיליון 17

  כנפי רוח גיליון 17

  ועידת ישיבות ואולפנות בני עקיבא הראשונה לכבוד שמונים שנות חינוך ערכי
  המשך לקריאה
 • מנצחים, בעזרת הרוח

  מנצחים, בעזרת הרוח

  תלמידי ישיבת בני עקיבא אדר"ת בבת ים פגשו ספורטאים נכים ולמדו מהם שאין מגבלה גופנית העומדת בפני כוחות של אמונה ורצון.
  המשך לקריאה