מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

להיות מחנך שיחה עם המורה יורם אטינר

חינוך הנוער בימינו לעומת הנוער בעבר:

הנוער הוא אותו נוער, נחמד ופעיל. אולי היום הנוער קצת מפונק יותר. הוא גדל בתנאים טובים יותר ומפעיל פחות את הגוף, אבל אם אתה יודע לעבוד עם הנוער, אתה יכול תמיד להפעיל אותו ולהוביל אותו להישגים.

אתגרים בחינוך:

האתגר החשוב ביותר שלי הוא לקרב דרך האימון ילדים בעלי קשיים. לימדתי תלמיד בעל מגבלות גופניות, והענקתי לו תשומת לב רבה. למרות מוגבלותו הוא היה ספורטאי ואצן מצוין. בנינו בבית הספר חבלים ומתח, והתלמידים מטפסים עליהם בהפסקות.

המכשירים הסלולריים:

במהלך שיעורי הספורט אני מפעיל את התלמידים כל הזמן ולא נותן להם להביט במכשירים, אך קורה שילד שלא יכול להתאמן יושב בצד ומיד שולף את המכשיר ושוקע בו. אין לי קבוצת ווטסאפ עם התלמידים, כי אני מעדיף קשר ישיר עמם. אני תמיד שמח לדבר עם כל תלמיד, וקשר הדיבור הישיר והבלתי אמצעי חשוב מאוד בעיניי.

הסוד שגורם למורה להיות אהוב על תלמידיו:

הסוד הוא השקעה בילד. אפילו בכיתה של 40-30 תלמידים אני משתדל לתת יחס אישי לכל תלמיד, ולא משנה אם הוא מצטיין בספורט או חלש בתחום. בהפסקות אני בכלל לא מגיע לחדר מורים, אלא יושב באולם הספורט. תלמידים מגיעים עם כדור, משחקים, קולעים סלים ומדברים איתי. אני עורך לתלמידים ימי בריכה וימי גיבוש. אני משתדל להיות החבר הכי טוב שלהם. בנוסף לעבודתי כמורה אני גם איש מד"א ונהג אמבולנס, ולכן בכל פציעה קטנה התלמידים מגיעים אליי לטיפול.

מעורבות המורה בחיי התלמיד מחוץ לשעות הלימודים:

מכיוון שאני מארגן בישיבה פעילויות רבות התלמידים נמצאים איתי בקשר גם מחוץ לשעות הלימודים. תלמידים שיש להם בעיות רפואיות מתקשרים להתייעץ לגבי הבעיה או לגבי הכושר הגופני. בנוסף להיותי בוגר חינוך גופני למדתי שלוש שנים את הנושא של עמוד השדרה, וזו ההתמחות שלי. בכל שנה אני בודק את היציבה של התלמידים ואת עמוד השדרה שלהם, ועוקב אחר כל תלמיד כיצד הוא עומד והולך. קורה שאני מגלה "עקמת" בעמוד השדה של תלמידים, ומפנה לבדיקות ולטיפול. קרה שתלמידים שהפניתי קיבלו פיזיותרפיה או עברו ניתוח.

בית או פנימייה:

פנימייה יכולה להיות דבר נהדר, בתנאי שיש בה פעילויות וחוגים והילדים מאותגרים ופעילים. בעבר התלמידים היו נשארים כולם בפנימייה ושבים לביתם פעם בשלושה שבועות. כיום הם רוצים יותר להגיע הביתה, ובכל זאת, בישיבת נחלים קיימת פנימייה גדולה ופעילה.

קשר עם הבוגרים:

בכל שנה אנו עורכים מרוץ לזכר הטייס דניאל גומז הי"ד, שהיה תלמיד בישיבה ונפל בקרב בדרום לבנון במלחמת לבנון השנייה. למרוץ מגיעים מפקדי הטייסת והרב הצבאי הראשי הרב תת-אלוף רפי פרץ. באים גם בוגרי הישיבה, מהם קצינים ביחידות קרביות, לעזור בארגון המרוץ ולהשתתף בו. התלמידים הנוכחיים מביטים בהערצה בבוגרים ולומדים מהם. מובן שימי הגיבוש והמרוץ נעשים בשיתוף עם ראש הישיבה, הרב  שמואל לורנץ, וכל צוות המורים. בנוסף לכך בוגרים שלנו בני 30 פלוס, מתנדבים איתי באמבולנס במד"א שנים רבות.

גאה על כך ש...

התלמידים יוצאים משיעור ספורט בשמחה, כי גם אחרי 40 שנה אני יושב לתכנן ולהכין כל שיעור ספורט. חשוב לי שהשיעור יהיה מוצלח. בנוסף לכך, בערב, כשאני רואה ילדים שיוצאים לרוץ ולעשות פעילות, אני חש גאווה.

טיפ למורה מתחיל:

לאהוב את העבודה, לאהוב את התלמידים, להשקיע בכל ילד, להיות עם הילדים כמה שיותר,

לתת להם אתגרים, פעילויות ותחרויות.

חלום אישי:

שאמשיך עוד הרבה שנים לרוץ ולהתאמן, ויחד עם זאת לשלב לימודים תורניים. שהתלמידים ישמרו על תזונה נכונה ועל כושר גופני.

הידעתם?

·         ישיבת בני עקיבא נחלים שולחת בכל שנה נציגים לתחרויות האתלטיקה לישיבות בגבעת וושינגטון. את התלמידים מכין ומאמן המורה לספורט יורם אטינגר.

·         מדי שנה, בסמוך ליום ירושלים, מתקיים בישיבה מסע עלייה לירושלים, שבמסגרתו יוצאים התלמידים ממושב נחלים וצועדים ברגל עד לירושלים.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • פרויקט מעבדת המחשבים ביב”ע מודיעין

  פרויקט מעבדת המחשבים ביב"ע מודיעין

  צפו בפרויקט מעבדת המחשבים ביב"ע מודיעין במהדורה הצעירה של חדשות 12
  המשך לקריאה