מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

להיות מחנך - שיחה עם הרב יוסי כהנא ראש אולפנת בני עקיבא אמנה

להיות מחנך - שיחה עם הרב יוסי כהנא ראש אולפנת בני עקיבא אמנה

להיות מחנך - שיחה עם הרב יוסי כהנא ראש אולפנת בני עקיבא אמנה

חינוך הנוער בימינו: משימה מורכבת הרבה יותר מן העבר, בעיקר בגלל אתגרים שהטכנולוגיה החדשה מציבה בפתחנו: תקשורת, אינטרנט והנגישות המטורפת לתכנים בעלי השפעה כפי שלא היה מעולם. אנחנו רואים באתגרים אלו גורמים לאובדן התמימות. לכן מלאכת החינוך הופכת למורכבת יותר אך גם לחשובה הרבה יותר. כאשר ערכי הרחוב חודרים כמעט לכל בית באמצעות כלי התקשורת הנגישים כל כך יש צורך בגיבוש אסטרטגיות וטקטיקות חינוכיות מגוונות יותר. המטרה היא לסייע לכל בת למצוא את דרכה שלה בעבודת ה', בעבודת המידות ובצמיחה האישית.

גיל ההתבגרות: גיל מיוחד המבטא את הפער בין ההתפתחות השכלית לבין הבגרות הנפשית, שרק תורת ישראל השכילה לגשר עליו. גיל אשר מחד גיסא מבטא את השאיפה לבניין אישיותי אוטונומי ומאידך גיסא רואה בחברת השווים את הגורם המשפיע ביותר. בקיצור, גיל מדהים, מבלבל ובונה כאחד.

מסגרת מול חופש: החופש הוא המבחן לאדם – האם יש לו מסגרת המבוססת על משמעת פנימית עצמית או שחס וחלילה אין לו. רבי מאיר שפירא מלובלין טבע על מבנה ישיבת חכמי לובלין את הפסוק מתהילים: ''לכו בנים שמעו לי יראת ה' אלמדכם'', לומר: המבחן שלכם יהיה כאשר תלכו-תעזבו את הישיבה ולא כאן בישיבה, כשכל התנאים קלים לכם. מסגרת "קיץ של חופש" שמארגן החמ"ד אמורה לתת מענה לצורך החינוכי בקיץ. אנחנו באולפנה נוהגים כבר שנים רבות להיות בקשר עם הבנות גם בתקופת החופש, בפגישות כיתתיות, בשיעורים ברחבי הארץ ועוד.

בית או פנימייה: בית ופנימייה!!! אין סתירה בין הדברים. אין תחליף לגידול ולחינוך של הבית, אך יש מימדים שרק פנימייה המשלימה את הבית מאפשרים: אחריות, עצמאות, שיתופיות, חברתיות ועוד. אנחנו רואים את הבית ואת הפנימייה כשני עמודים המשלימים זה את זה.

מצוינות: אני מעדיף את השניים: מצוינות ומיצוינות (מלשון מיצוי). להיות מצוין פירושו של דבר שאתה מוציא מהכוח אל הפועל את היתרונות שהעניק לך בורא העולם. אך מצוין הוא גם כזה שהתגבר על כל המכשולים שעמדו בדרכו והגיע לגדולות גם ללא שהייתה לו נקודת התחלה טובה. כמה וכמה מגדולי ישראל, גם בדורות האחרונים, הפכו לכאלה, בזכות יגיעתם הרבה ולאו דווקא בגלל כשרונם האינטלקטואלי יוצא הדופן.

בוגרות: בוגרות האולפנה שלנו מהוות סיבה לגאווה (לא חלילה שחצנות) גדולה. הן מצליחות לבנות בתים לתפארת וגם למצות את יכולותיהן לתרומה לחברה ולמדינה. הן שומרות על קשר מדהים ביניהן ויש להן גאוות יחידה נהדרת כבוגרות האולפנה. אנחנו מקיימים באופן עקבי שבתות לבוגרות באולפנה ויש לנו סיפוק עצום לראות אותן מגיעות בהמוניהן כדי להמשיך מהנקודה שממנה הפסיקו, כאילו לא עברו אי אלו שנים בכלל.

מצטער על כך ש...:שלא זכיתי להכיר את מרן הרב קוק זצ"ל באופן אישי. דמותו הייחודית מרחפת כמלאך ה' צבאות, והתחושה היא שהדור הזה היה יכול להיבנות מאישיותו המיוחדת. אישית, שלא למדתי לנגן על כלי נגינה כמו קלרינט או סקסופון... אבל לעולם לא מאוחר מדי.

גאה על כך ש...: שבסיעתא דשמייא אני זוכה לעסוק בעיסוק החשוב ביותר שיהודי יכול לעסוק בו – חינוך.

תכניות לעתיד: אי"ה להמשיך ולבנות את אולפנת ''אמנה'', מפעל חייו של מו"ר הרב יהודה רוזנברג זצ"ל במשך כ-42 שנות עשייה. לא להפסיק ללמוד אף פעם.

חלום אישי: לעסוק ככהן בעבודת בית המקדש במהרה בימינו, ולהמשיך לעסוק בחינוך. בקיצור, התפקידים המסורתיים של הכהנים בני שבט לוי.

הידעתם?

אולפנת אמנה נוסדה בשנת תשכ"ד, 1964. במחזור הראשון למדו 18 בנות, והן התגוררו במבנה שבעבר גידלו בו אפרוחים. המבנה שימש כפנימייה, כחדר אוכל וככיתת לימוד. כיום לומדות באולפנה כ-460 תלמידות במתחם גדול ומטופח.

שלוש כלות תנ"ך יצאו מאולפנת בני עקיבא אמנה בכפר סבא, והן: אור אשוול (כלת התנ"ך העולמית לשנת תש"ע), נעם חדד (סגנית ראשונה לחתן התנ"ך העולמי לשנת תשע"א) ויעל קהלת (סגנית שנייה לחתן התנ"ך העולמי לשנת תשס"א).

אולפנת בני עקיבא אמנה היא המוסד השני בין מוסדות החינוך לבנות שהוקמו על ידי מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא. מייסדי האולפנה הם ר' אברהם ברקאי ע"ה וצביה ליבוביץ תבדל"א.

צילום: מירי צחי

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • פרויקט מעבדת המחשבים ביב”ע מודיעין

  פרויקט מעבדת המחשבים ביב"ע מודיעין

  צפו בפרויקט מעבדת המחשבים ביב"ע מודיעין במהדורה הצעירה של חדשות 12
  המשך לקריאה