מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

להיות מחנך / הרבנית יפה מגנס

במשך 36 שנים ועד לתחילת שנה זו הובילו הרבנית יפה מגנס ובעלה הרב יהושע את אולפנית בני עקיבא בתל אביב. ביקשנו מהרבנית לתרום תובנות מניסיונה החינוכי העשיר

להיות מחנך / הרבנית יפה מגנס

להיות מחנך / הרבנית יפה מגנס

תמונת באנר

במשך 36 שנים ועד לתחילת שנה זו הובילו הרבנית יפה מגנס ובעלה הרב יהושע את אולפנית בני עקיבא בתל אביב. ביקשנו מהרבנית לתרום תובנות מניסיונה החינוכי העשיר

במשך 36 שנים ועד לתחילת שנה זו הובילו הרבנית יפה מגנס ובעלה הרב יהושע את אולפנית בני עקיבא בתל אביב. ביקשנו מהרבנית לתרום תובנות מניסיונה החינוכי העשיר

חינוך הנוער בימינו: "הנחת היסוד הינה – התורה לא תהא מוחלפת. בחינוך הבת אנחנו נשענים על עמודי העולם שאינם משתנים והם: תורה, עבודה וגמילות חסדים. הדברים המשתנים והחייבים להשתנות הם הכלים וההדגשים. חובת המחנך להכיר את המציאות שבה המתחנך חי, ולתת כלים הולמים כדי לצמוח מתוכה ולהגיע לשליחותו בעולם. אתן דוגמה: בתשע השנים האחרונות, בעקבות ההתנתקות, עברה האולפנית להוראה נרטיבית – הוראה העוסקת בהתבוננות פנימית. החינוך מתבצע בכלים שונים, כגון: מוזיקה, מחול, פסיכודרמה ובתי מדרש נרטיביים. באמצעות כלים אלו, בשילוב עם למידה טקסטואלית מעמיקה, התלמידה לומדת לשמוע את עצמה, לשמוע את הקול הפנימי שבה".

גיל ההתבגרות: "גיל מרתק. היופי בגיל זה הוא התהליך של החיפוש העצמי. אתה כמחנך צומח כשאתה מלווה אדם שמחפש עצמו ובתהליך בירור עצמי. הרי לשם כך הגענו לעולם – לתהליך של בירור עצמי אינסופי. שמחת החיים, הנערות והשובבות צובעות את העולם. אשרי שזכיתי להתחכך עם גלי גיל ההתבגרות".

בית או פנימייה: "הפנימיות עושות עבודה מצוינת, אבל אני דוגלת בחינוך ביתי, להוציא מקרים בודדים כגון: בית שהשלווה אינה מצויה בו או בת שגרה בסביבה שאין לה מענה חברתי הולם. אני חושבת שהתבנית המשפחתית שהקב"ה הטביע היא הנכונה. דווקא בגיל ההתבגרות אני חושבת שחשוב שהבת תלמד כיצד רוקמים בית, כיצד מצליחים להכיל זה את זה ובעיקר לראות ולחיות זוגיות נכונה".

ווטסאפ: "כשתלמידה מהאולפנית חשפה אותי לעולם של הווטסאפ אמרתי לה: "אני ממש מברכת על זה". אני לא חוזרת בי! אין ספק שמצד אחד הווטסאפ יוצר קשרים מהירים ומצד שני זו מסגרת הרבה יותר אינטימית ופחות חשופה מהפייסבוק. אני מתוקשרת הרבה עם הבנות דרך הווטסאפ. כמובן מאוד משתדלת שהקשרים לא יישארו וירטואליים, סכנת הווטסאפ (אין לי פייסבוק, והמבין יבין...) אני משתדלת מפעם לפעם לשלוח דרך הווטסאפ לתלמידות כל מיני צ'ופרים כמו שיר, פתגם ודבר תורה".

האולפנית: "מפעל חיים. מקום שבו כל הזמן חולמים ומגשימים. חלמנו חלומות וזכינו להגשימם מתוך סיעתא דשמיא גדולה, מתוך שליחות בעיר ללא הפסקה. ושוב חלמנו... היינו כחולמים. תמיד התפללנו שההגשמה תהיה ורודה כמו שהחלום ורוד. השנה פינינו את הבמה למנהלת החדשה, מיכל פלג, ואני מברכת אותה שתזכה להרבה סיעתא דשמיא במקום חינוך אדיר זה, ושכוח החלומות שאנחנו זכינו בו, אף היא תזכה בו".

תכניות לעתיד: "כשנפרדתי מהאולפנית חשבתי לקנות משקפיים של סבתא, לשבת בבית, לסרוג וללמוד (את רוב מה שלמדתי, למדתי כאוטודידקט) אבל רבות מחשבות... היום אני משמשת כדיקנית סטודנטיות במכללה ירושלים ומרצה. אני נהנית וצומחת בעבודה, גאה להיות שייכת למקום מיוחד זה. גם במכללה אני ממשיכה לחלום ולהתפלל להגשמת החלומות..."

הידעתם :
1. האולפנית היא בית ספר ניסויי, שבו מיישמים ובוחנים מודלים של חדשנות לימודית וחינוכית.
2. משכנה הראשון של האולפנית היה בבית כנסת "איחוד שיבת ציון" שברחוב בן יהודה. מקום משכנה של האולפנית כיום ברחוב לילינבלום שימש בתקופת המחתרות כמחסן נשק וכמרכז אימונים של ההגנה.
3. בין בוגרות בית הספר: ח"כ ציפי חוטובלי, רחלי שפרכר-פרנקל ובת-גלים שעאר

ראיון : רועי זמיר.

צילום : מרים צחי.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • פנימייה חדשה על שם הרב מרדכי אליהו זצ”ל

  פנימייה חדשה על שם הרב מרדכי אליהו זצ"ל

  אולפנית בני עקיבא מירון חנכה פנימייה חדשה. במעמד חנוכת הפנימייה, על שמו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל, השתתף בנו הרב שמאל אליהו.
  המשך לקריאה
 • מהפכה של שמחה בבית החולים ”סורוקה”

  מהפכה של שמחה בבית החולים "סורוקה"

  תלמידים בישיבת בני עקיבא "אהל שלמה" בבאר שבע משתתפים בפרויקט "מהפכה של שמחה" בבית החולים
  המשך לקריאה
 • ערב התעוררות באולפנת בנ”ע מודיעין: ''תנופה עצומה''

  ערב התעוררות באולפנת בנ"ע מודיעין: ''תנופה עצומה''

  מאות בנות האולפנה נהנו מהופעתם של חנן בן ארי ומשה נריה כורסיה, אשר סחפו את הקהל לאווירת ימי התשובה בהופעה מיוחדת במינה.
  המשך לקריאה