מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

להמשיך את חיי התורה – הרב בני נכטיילר

להמשיך את חיי התורה – הרב בני נכטיילר

להמשיך את חיי התורה – הרב בני נכטיילר

תמונת באנר

תלמידי ישראל יוצאים עכשיו לחופשת הקיץ. אנו רוצים לברר את היחס אל ימי החופש עם הטיולים, המחנות בתנועה וכל הפעילויות המהנות.

המשנה במסכת אבות פרק ג' משנה ט' אומרת: "ר' שמעון (יעקב) אומר: המהלך בדרך ושונה ומפסיק ממשנתו ואומר מה נאה אילן זה, מה נאה ניר זה, מעלה עליו הכתוב כאילו מתחייב בנפשו". אנו רואים שמשנה זו דורשת דבקות טוטאלית בלימוד התורה, וכל הפסקה, אפילו הקטנה ביותר, שקולה כנגד "התחייבות בנפש" ממש. לאור דברים אלו קשה להסביר את היציאה לחופש ועולה גם השאלה: האם באמת כל הטיולים שאנו עושים יש בהם פסול?

בדרך שהיה מסביר הרב צבי יהודה קוק זצ"ל את המשנה ניתן למצוא הדרכה לימי החופשה. ב"נתיבות ישראל " אומר הרב: "מתוך שפע התורה תופס האדם את גילוי של הנוי הזה – מה נאה אילן זה, המופיע כולו בתורה ועל ידה. בהפסקת חיוניותו ממקור שפע זה מסתלפת פנייתו הנפרדת אל אותו הנוי... והרי הוא כשלא זכה מתחייב בה..."

כלומר, לדעת הרב, מהלך בדרך שרואה נוי אילן ומרגיש שבכך הוא מפסיק ממשנתו מתחייב בנפשו, כי אין זו הפסקה טכנית בלבד, יש כאן הפרדה בין שני העולמות – התורה והטבע. אדם זה רואה את האילן ואת הנוי ולא מקשר אותם לקב"ה ולתורה שהוא לומד. אדרבה, אם היה מסתכל באילן ורואה דרכו את מקור השפע, התורה ונותנה, "היה מתמלא תהילת מלכו של עולם, אשר ברא בריות טובות ואילנות טובות ליהנות בהם בני אדם".

אין אנו רוצים לחנך להסתכלות על עולם חצוי, שבו המציאות והחיים אינם המשך וקשר ישיר לעולם התורה. ואולי אנו, ברשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא, נדייק ונאמר שדווקא הביאה המשנה את "הרואה ניר" – שדה חרושה, וגם "האילן", הוא נטיעה של ארץ ישראל – כדי ללמדנו שעבודת האדמה אינה הפסקה ממשנתנו, אלא שלמות של תורה ועבודה.

תפקידנו בחופש הגדול להמשיך את חיי התורה אל הפעילות בטבע ואל חיי החברה. זו ההזדמנות לקיים, למעשה, את מה שלמדנו כל השנה ולחיות חיי קדושה טבעיים ומוסריים של "אנשי קודש".

בחופש קוראים אנו לתלמידינו מחד להשתתף בפעילויות של תנועת הנוער ולצאת לסמינריונים, למחנות ולטיול עם חברים, ומאידך לארגן בבית הכנסת בשכונה שיעורי תורה, להתנדב בעשייה חברתית ולמצוא זמן להרחבת הידע הכללי בלימוד וקריאה. לחיות "תורת חיים" המשלבת את כל הערכים שעליהם התחנכנו כל השנה.

יהי רצון שנזכה ונצליח ליצור את החיבור הגדול הזה, "ויהי נעם ה' אלוקינו עלינו ומעשה ידיו כוננה עלינו ומעשה ידינו כוננהו".

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • מטיילים על בטוח - הכללים שישמרו עליכם בטיול

  מטיילים על בטוח - הכללים שישמרו עליכם בטיול

  כולנו יוצאים לטיולים ברחבי הארץ. השנה, בעקבות ריבוי המטיילים בארץ, חשוב יותר מתמיד שנשמור על כללי בטיחות בטיולים. ריכזנו עבורכם את הנקודות העיקריות שחשוב לזכור
  המשך לקריאה