מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

לוחות אב"ן - לזכרו של הרב אברהם צוקרמן זצ"ל/ אלחנן גלט מנכ"ל משרד הדתות

לוחות אב”ן - לזכרו של הרב אברהם צוקרמן זצ”ל/ אלחנן גלט מנכ”ל משרד הדתות

לוחות אב"ן - לזכרו של הרב אברהם צוקרמן זצ"ל/ אלחנן גלט מנכ"ל משרד הדתות


זכות הייתה לי לעבוד במחיצתו של מורנו הרב אברהם צוקרמן זצ"ל בעבודתי בבני עקיבא ובמרכז ישיבות בני עקיבא.

איש ענק היה הרב צוקרמן .ענק וצנוע. מחד איש ענק נמוך קומה שהעמיס על כתפיו במשך עשרות שנים את החזון הגדול של הקמת המפעל החינוכי העצום של ישיבות ואולפנות בני עקיבא .
ואת הגשמת השיר "ישיבות נקים בכל מקום". ומאידך נחבא אל הכלים ושקט. הוא היה מעורב בכל פרטי הפרטים של הקמת המוסדות וקידומם הן בהיבט החינוכי הרוחני והן בהיבט הפיזי והכלכלי.

ראשית כמובן העמדת אלפי תלמידים ביב"ע כפר הראה . הרב צוקרמן הקפיד גם בעת שהיה עסוק בהקמת מוסדות בכל רחבי הארץ על עבודת החינוך בישיבה ועל לימוד יום יומי עם תלמידי הישיבה. ההערצה של בוגרי הישיבה כלפיו היא הוכחה לכך. מי יכול לשכוח את
השעור הקצר של פרשת שבוע תמידין כסדרן בכל בוקר אחרי תפילת שחרית. רק לאחרונה זכינו להוציא לאור מעט מן הדברים בספרו לוחות אבן על פרשיות השבוע. לא ניתן לתאר את מפת החינוך והארץ ללא היהלום שבכתר "אם הישיבות"!

הקמת המפעל החינוכי של ישיבות ואולפנות בני עקיבא ביחד עם שותפו הרב נריה זצ"ל נעשתה במעורבותו האישית והישירה. הוא הכיר כל מוסד, כל ראש ישיבה ואולפנא וכל אחד ואחד מהר"מים באופן אישי. היה זה מחזה מדהים בעת שבקרנו במוסדות וקימנו דיונים מקצועים לראות את ההיכרות המעמיקה של הרב צוקרמן עם הנתונים ולהתפעל מניתוחיו המקצועיים. מעט יודעים שבצד ההבנה החינוכית המרשימה היה הרב צוקרמן פנומן בניתוחים כלכליים ו ומי שלא ראה אותו מקשה ומתפלפל עם רואה חשבון בקושיות על מאזן חשבונאי הפסיד מחזה מדהים ! התוצאה הסופית של שבעים וחמשה מוסדות חינוך, רבבות בוגרים ומאות אלפי צאצאים של משפחת הציונות הדתית – הם הפירות שהרב צוקרמן הותיר אחריו לדורות הבאים בכל רחבי הארץ.

הרב צוקרמן האמין בירידה לפרטים ובעבודה בשלבים. לא זבנג וגמרנו! כך הוא קיבל מרבותיו עוד בישיבת נוברדהוק! כך בלימוד תורה הוא לימד אותנו שקביעת עתים לתורה בכל יום מצטברת לידע גדול - ולכן לא ראינו אותו מעולם ללא משנה או גמרא קטנה בכיסו או בחליפתו – וכך בהחלטות להקמת מוסדות שהחלו בקטן (ואפילו הקשו בתחילה על מוסד שכן) אך בתוך שנים הפכו למוסד מרשים ומצליח . כך הוא לימד אותנו כשהוא שלח בכל כמה שנים קבוצה מכפר הרא"ה להקים את יב"ע מירון ואח"כ את יב"ע נתיב
מאיר וכך הלאה על זה הדרך! תמיד בראית צרכי כלל ישראל וקריאת המפה לעתיד!

צנוע היה הרב צוקרמן. קירות ביתו בגבעת הישיבה מעידים על כך כמאה עדים . זכיתי לראותו סועד פעמים רבות. ההסתפקות במועט -היתה מפחידה ! ביחד עם הרבנית רבקה ביתם הוא בית של הכנסת אורחים ודוגמא אישית. הרב צוקרמן תמיד התעניין בשלום משפחתנו. האישה הילדים הנכדים – והזכרון שלו היה מפתיע אותנו בכל פעם מחדש . בור סוד שאינו מאבד טיפה! מעט יודעים שהרב צוקרמן מיום שעלה ארצה לא הסכים לצאת ממנה. גם לא לפעילות חינוכית בגולה או לגיוס תרומות. נטוע היה בארץ באופן מוחלט !

מחובר היה הרב צוקרמן לנוער ולבני עקיבא. היה שותף מאז עלייתו ארצה לעיצוב פני התנועה והיה מעורב בכל הדיונים בהנהלה הארצית של בני עקיבא . פעם אמר לי באופן סמלי שבמפקד תנועות הנוער ניתן לפקוד אותו כמרכז סניף בני עקיבא בישיבת כפר הרא"ה!
כך תפש את תפקידו גם בגיל תשעים ושמונה .

תנחומים למשפחת  הרב
 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • חנוך לנער על פי דרכו

  חנוך לנער על פי דרכו

  מה השיקולים שצריך לקחת בחשבון כשבוחרים ישיבה או אולפנה? עד כמה ההורים צריכים להתערב? הרב דולי בסוק על אמונה ביכולת המתבגר לקראת הרישום למוסדות חינוך.
  המשך לקריאה
 • מנהלת יעוץ והכוונה

  מנהלת יעוץ והכוונה

  באיזו אולפנה או ישיבה תיכונית כדאי לילדכם ללמוד? חמישה טיפים של רותם לבחירת המקום לילדכם.
  המשך לקריאה
 • מובילים ציונות דתית בגליל

  מובילים ציונות דתית בגליל

  מובילים ציונות דתית בגליל לאחר חצי שנה של מפגשים שבועיים בנושא ציונות דתית, יצאו השבוע כמעל 140 בנות ואנשי צוות מ-7 אולפנות של רשת בני עקיבא ליומיים מסע ציוני דתי בגליל. המסע נפתח בטיול קצר לפתיחת הלב ממצודת ביריה לבית הכנסת העתיק בנבוריה. לאחר הטיול ומעגלי שיח להיכרות, הגיעו הבנות לצפת העתיקה שם השתתפו בסדנאות להקשבה ולימוד. את הביקור סיימנו בשירה וריקודים במעין החתום. בהמשך סיירו הבנות בשבילי פקיעין העתיקה ממערת רשב״י לבית מרגלית זינתי שומרת הגחלת שריגשה ולימדה אותן מהי ׳לנו מורשה׳. היום השני נפתח במפגש עם הגרעין התורני בקרית שמונה שם העמיקו בנושא שליחות אישית וחיבור לעם ישראל את המסע חתמו הבנות במפגש עם השומר החדש במטולה שם זכו ללמוד ולהרגיש בידיים את אהבת ועבודת האדמה, כדוגמא להגשמה ציונית דתית. בכל אחד מהמקומות נפגשו ההבנות עם אנשים וסיפורים, שחשפו אותן לעוד נדבך ב׳סיפור׳ המופלא של הציונות הדתית ושל חזרת עם ישראל לארצו ומילוי ייעודו.
  המשך לקריאה