מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

ליל הסדר – "בכל דור ודור חייב אדם ...."/ הרב שמואל רוזנבלום, ראש ישיבת בני עקיבא לפיד מודיעין

ליל הסדר – ”בכל דור ודור חייב אדם ....”/ הרב שמואל רוזנבלום, ראש ישיבת בני עקיבא לפיד מודיעין

ליל הסדר – "בכל דור ודור חייב אדם ...."/ הרב שמואל רוזנבלום, ראש ישיבת בני עקיבא לפיד מודיעין

ימי הפסח בפתח וכולנו מרוכזים בין השאר גם בהכנות לחג. כדי להרים קצת את הראש מעבר לניקיונות ולהכנות ברצוני לשתף אתכם בסיפור שיש בו משמעות גדולה ללילה המיוחד של ליל הסדר. בן גוריון נקרא להופיע בפני ועדת פיל ב 1937 שדנה בזכותו של עם ישראל על ארץ ישראל. מול הועדה הופיעו הערבים ונציגי הישוב היהודי בא"י. הערבים טענו לרצף התיישבותי ולשליטה וישיבה בארץ במשך מרבית השנים מעליית מוחמד במאה השביעית לספירת הנוצרים. כלפי היהודים טענו הערבים כי היהודים ברובם הנם מהגרים חדשים בארץ ללא רצף מוכח, לכן אין להם זכות אמיתית על פיסת הקרקע הזו.

בן גוריון לא התבלבל והשיב לחברי הועדה כיהודי טוב בשאלה:

מי גילה את אמריקה? שאל בן גוריון

חברי הועדה ענו כאיש אחד - קולומבוס.

את המומנטום ניצל בן גוריון והמשיך בשאלותיו. לפני פחות מ500 שנה יצאה האוניה "מי פלור" בראשות הקפטן קולמבוס ונחתה בחופי אמריקה. אירוע זה בדיעבד שינה את פני ההיסטוריה. האירוע הנו אחד המשמעותיים לארה"ב ולעולם המערבי בכלל. האם משהו מכם יודע מה לבשו חברי המשלחת? ומה הם אכלו? ובאיזו שעה בדיוק יצאו מספרד?

כל החברים הסתכלו זה על זה וענו בקול רפה לא! הם הפנו אל בן גוריון מבט תמהה. אתה  באמת מצפה שנדע מה בדיוק קרה לפני 500 שנה?

בן גוריון המשיך בלהט, אתם אינכם יודעים ואולי אינכם צריכים לדעת. אולם, כל יהודי יודע בדיוק באיזו שעה ובאיזה יום יצאו אבותינו מצריים. מה הם לבשו? ואנחנו עדיין אוכלים כל שנה את אותו לחם שהם אכלו לפני 3,500 שנה. היעד של אז והיעד שלנו היום הוא אותו יעד ארץ ישראל. אתם מדברים איתנו על מסורת ורצף אנחנו חיים את הרצף הזה במשך אלפי שנים.....

בשו"ע נפסק כי "בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצריים". הרמב"ם גורס : "בכל דור ודור חייב אדם להראות את עצמו...". לכן התימנים וקהילות אחרות דואגים להציג ולהמחיז את יציאת מצריים במהלך ליל הסדר. בכל המטרה ברורה!מצווה עלינו לחוות את הלילה ההוא בהווה. לכן אנחנו מצווים לספר בחבורה לדור הבנים -"והגדת לבנך" מה בדיוק קרה שם בדרך שהם יחושו את הדברים.

משמתחבר האדם אל עצמו ויעודו הוא זוכה לחירות אמיתית. כאשר מתחבר היהודי עם עצמיותו גם אל הכלל זוכה הוא גם לגאולה.

שנזכה לגאולה שלימה
 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה

  תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה

  שפע של תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה! ראיון של ראש מנהל החינוך, הרב ד"ר יונה גודמן, בכאן מורשת. האזינו >
  המשך לקריאה
 • אגרת להורים

  אגרת להורים

  אגרת להורים בעניין תשלומי ההורים למוסדות החינוך >
  המשך לקריאה
 • שיר של יום: סרטונים מתעדכנים בתקופת הקורונה

  שיר של יום: סרטונים מתעדכנים בתקופת הקורונה

  בכל יום אנחנו מעלים 3 סרטונים ב-3 נושאים שונים על מנת להמשיך בחווית הלימוד ככל הניתן, לשמור על קשר ולחזק את התלמידים וההורים! מוזמנים להיכנס ולצפות >
  המשך לקריאה