מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

ליל הסדר – "בכל דור ודור חייב אדם ...."/ הרב שמואל רוזנבלום, ראש ישיבת בני עקיבא לפיד מודיעין

ליל הסדר – ”בכל דור ודור חייב אדם ....”/ הרב שמואל רוזנבלום, ראש ישיבת בני עקיבא לפיד מודיעין

ליל הסדר – "בכל דור ודור חייב אדם ...."/ הרב שמואל רוזנבלום, ראש ישיבת בני עקיבא לפיד מודיעין

ימי הפסח בפתח וכולנו מרוכזים בין השאר גם בהכנות לחג. כדי להרים קצת את הראש מעבר לניקיונות ולהכנות ברצוני לשתף אתכם בסיפור שיש בו משמעות גדולה ללילה המיוחד של ליל הסדר. בן גוריון נקרא להופיע בפני ועדת פיל ב 1937 שדנה בזכותו של עם ישראל על ארץ ישראל. מול הועדה הופיעו הערבים ונציגי הישוב היהודי בא"י. הערבים טענו לרצף התיישבותי ולשליטה וישיבה בארץ במשך מרבית השנים מעליית מוחמד במאה השביעית לספירת הנוצרים. כלפי היהודים טענו הערבים כי היהודים ברובם הנם מהגרים חדשים בארץ ללא רצף מוכח, לכן אין להם זכות אמיתית על פיסת הקרקע הזו.

בן גוריון לא התבלבל והשיב לחברי הועדה כיהודי טוב בשאלה:

מי גילה את אמריקה? שאל בן גוריון

חברי הועדה ענו כאיש אחד - קולומבוס.

את המומנטום ניצל בן גוריון והמשיך בשאלותיו. לפני פחות מ500 שנה יצאה האוניה "מי פלור" בראשות הקפטן קולמבוס ונחתה בחופי אמריקה. אירוע זה בדיעבד שינה את פני ההיסטוריה. האירוע הנו אחד המשמעותיים לארה"ב ולעולם המערבי בכלל. האם משהו מכם יודע מה לבשו חברי המשלחת? ומה הם אכלו? ובאיזו שעה בדיוק יצאו מספרד?

כל החברים הסתכלו זה על זה וענו בקול רפה לא! הם הפנו אל בן גוריון מבט תמהה. אתה  באמת מצפה שנדע מה בדיוק קרה לפני 500 שנה?

בן גוריון המשיך בלהט, אתם אינכם יודעים ואולי אינכם צריכים לדעת. אולם, כל יהודי יודע בדיוק באיזו שעה ובאיזה יום יצאו אבותינו מצריים. מה הם לבשו? ואנחנו עדיין אוכלים כל שנה את אותו לחם שהם אכלו לפני 3,500 שנה. היעד של אז והיעד שלנו היום הוא אותו יעד ארץ ישראל. אתם מדברים איתנו על מסורת ורצף אנחנו חיים את הרצף הזה במשך אלפי שנים.....

בשו"ע נפסק כי "בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצריים". הרמב"ם גורס : "בכל דור ודור חייב אדם להראות את עצמו...". לכן התימנים וקהילות אחרות דואגים להציג ולהמחיז את יציאת מצריים במהלך ליל הסדר. בכל המטרה ברורה!מצווה עלינו לחוות את הלילה ההוא בהווה. לכן אנחנו מצווים לספר בחבורה לדור הבנים -"והגדת לבנך" מה בדיוק קרה שם בדרך שהם יחושו את הדברים.

משמתחבר האדם אל עצמו ויעודו הוא זוכה לחירות אמיתית. כאשר מתחבר היהודי עם עצמיותו גם אל הכלל זוכה הוא גם לגאולה.

שנזכה לגאולה שלימה
 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • כדי למנוע הדבקת המשפחה: התלמידות בחרו לשהות בבידוד באולפנה

  כדי למנוע הדבקת המשפחה: התלמידות בחרו לשהות בבידוד באולפנה

  תלמידות מאולפנת בני עקיבא 'סגולה' שנחשפו לחולות קורונה העבירו את רוב תקופת החגים בבידוד באולפנה על מנת למנוע הדבקת המשפחות.
  המשך לקריאה