מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

מדווחים מהשטח - הצלצול הזה הוא בשבילם

בין היוצאים לחופשת הקיץ במרכז יב"ע ישנה כיתה אחת מיוחדת, של אזרחים ותיקים, שלמדו השנה באולפנת בני עקיבא תהילת ישראל באילת

אחד הפרויקטים היפים שהנחיל השר אורי אורבך ז"ל במשרד לאזרחים ותיקים הוא פתיחת כיתות ללימוד ולהעשרה לאזרחים ותיקים, תוך חיזוק הקשר הבין דורי. התכנית יצאה לדרך לראשונה בשנת הלימודים הנוכחית, ולקחו בה חלק 32 מוסדות ברחבי הארץ. אולפנת בני עקיבא תהילת ישראל באילת הרימה את הכפפה, והיא המוסד החינוכי היחיד באילת שבו פעלה כיתת קשישים.

מספר ראש האולפנה, הרב עמי צברי: "בקיץ שעבר נשלחה לכל חטיבות הביניים והתיכונים בארץ ההצעה להשתלב בתכנית. מיהרתי לאשר את רצוננו. קיבלנו מהמשרד לאזרחים ותיקים את המשאבים הנדרשים – שעות מחנך לכיתה, שעות לצוות ההוראה, כיתת לימוד, ספרי לימוד, פינת קפה ועוד. עיריית אילת ערכה מיונים לנרשמים ונבחרו 20 תלמידים ותיקים בשנות השישים לחייהם, רובם מסורתיים. במהלך השנה נותרו בכיתה 15 תלמידות, שסיימו אותה בהצלחה רבה".

מה הייתה מטרתך כראש האולפנה להשתלב בתכנית?

"ראינו את חובתנו לאזרחים הוותיקים, את הרצון לחבור לאתגר הייחודי ואת החיבור לקהילה. חוץ מהעובדה שאין להם מבחנים, זו כיתה שמהווה חלק מהאולפנה".

 

"הכיתה הזו בשבילי היא קרש הצלה"

 

התלמידות הוותיקות מגיעות ללימודים באולפנה באילת פעמיים בשבוע, בימי שני ורביעי, בין השעות 13:00-9:00. זמני השיעורים תואמים לשיעורים באולפנה. התלמידה הבוגרת בקבוצה היא בת 73. הן מכירות חלק מהבנות כשכנות או כנכדות של שכנותיהן.

בין התלמידות הוותיקות לצעירות נוצרו יחסים חברתיים. הצעירות מלמדות את הוותיקות כיצד להיעזר באמצעים טכנולוגיים והוותיקות מספרות לצעירות סיפורי מורשת. לא נדיר לראות בהפסקות תלמידות בוגרות וצעירות משוחחות, ואף בתור לקיוסק של השמינית ניתן לראות תלמידות ותיקות שמגיעות לקנות טוסט לארוחת עשר. הכיתה הוותיקה יצאה לטיול שנתי בן יום אחד, וכמו כל כיתה, פיתחה הווי שכלל בדיחות על אישורי הורים ואספות הורים.

שרה גלאור, אחת התלמידות הוותיקות, מספרת: "כשהייתי צעירה לא רציתי ללמוד, וכעת אני מבינה כמה חבל שחיכיתי עד היום. אני רוכשת ידע, לומדת ונהנית מהשיעורים וגם מהחברה, כיף לי".

"אני נהנית מאוד מהלימודים", מוסיפה התלמידה הוותיקה כרמלה בוכנסקי, "מהאווירה הטובה ומהתלמידות הנהדרות. הכיתה הזו היא בשבילי קרש הצלה".

"המורים בכיתה הוותיקה הם מחנכי האולפנה", מספר הרב צברי. "תכנית הלימודים כוללת תנ"ך, תושב"ע, הלכה, לימודי ארץ ישראל, אנגלית ושימושי מחשב. באירועים ולפני חגים מתקיים לימוד משותף עם תלמידות האולפנה. התלמידות הוותיקות משתתפות בטקסים שנערכים באולפנה, וכאשר האולפנה יוצאת לפעילויות במסגרת 'סל תרבות', כמו הצגות או אירועים מוזיקליים, התלמידות הוותיקות מצטרפות לפעילות".

ומה עם ציונים? תעודות?

"במחצית ובסיום השנה חילקנו לכיתת הוותיקים תעודות, אך במקום ציונים נכתבו בהן הערות מילוליות. מי שהתבקשו לחתום על התעודות הם הנכדים. התלמידות הוותיקות הגיעו ללימודים במטרה להרחיב אופקים ולמלא את זמנן בתוכן. כולן גמלאיות פעילות, ורובן מתנדבות במתנ"סים, בבית בחולים, בוויצ"ו ובנעמת. רובן ילידות הארץ ותושבות ותיקות באילת".

כיצד הגיבו המורים, ההורים והתלמידות?

"בהתחלה הייתה לכולם הפתעה. היו גם שפקפקו והיו שחששו והתנגדו. אולם גם לתלמידות וגם לצוות היה חיבור מדהים. אנחנו מודים על הזכות הגדולה שניתנה לנו להשתתף בחיבור האזרחים הוותיקים לדור הצעירי ובחיבור הדור הצעיר לוותיקים ולקהילה. כולנו מצפים לראות אם הפרויקט ימשיך גם בשנה הבאה".

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • פרויקט מעבדת המחשבים ביב”ע מודיעין

  פרויקט מעבדת המחשבים ביב"ע מודיעין

  צפו בפרויקט מעבדת המחשבים ביב"ע מודיעין במהדורה הצעירה של חדשות 12
  המשך לקריאה