מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

מובילים את האומה לחירות אמיתית - הרב דוד טברסקי - ראש ישיבת בני עקיבא הדרום ברחובות

מובילים את האומה לחירות אמיתית - הרב דוד טברסקי - ראש ישיבת בני עקיבא הדרום ברחובות

מובילים את האומה לחירות אמיתית - הרב דוד טברסקי - ראש ישיבת בני עקיבא הדרום ברחובות

סיפורה של האומה היהודית והתהוותה, כמו גם הניסים שלוו ביציאתה ממצרים, הינם המסד שעליו עוצב העם שיקבל עליו בהמשך להוות מגדלור אמוני בעולם. עם חייב להפנים את מורשתו למען יהא מודע לייעודו. מורשת איננה יכולה להירשם בדפי ההיסטוריה ולשימה בארון הספרים ולשכוח ממנה. מורשת חייבת להימסר מאב לבן ומאם לביתה, במהלך כל מהלך החיים, למען נהיה מחויבים ומסוגלים ליישום ייעודנו.

היהדות דורשת מהיהודי לזכור את  צאתנו ממצרים מגלות לגאולה, בכל השנה כולה. זיכרון זה נקבע באמצעות תזכורות מוחשיות, כמובא בתורה בהתייחס למצוות רבות. מסר זה הודגש בפרשנים בבארם את מטרת שרשרת המופתים שנעשו למימוש חזון הגאולה וכמובא ברמב"ן שקובע את האמור בהתייחס למצוות תפילין. "...מצות רבות זכר ליציאת מצרים. והכל להיות לנו בכל הדורות עדות במופתים שלא ישתכחו, ולא יהיה פתחון פה לכופר להכחיש אמונת האלהים" (רמב"ן שמות פרק י"ג פס' ט"ז).

כך אנו נצטווינו לקיים מצוות שונות ומגוונות ובתוכם תפילין, ציצית פדיון הבן ופטר חמור, כמו גם, השבת ומצוות רבות נוספות שמתפקידן להזכירנו את גלות מצרים וגאולתנו ממנה, כסמן ימני המוודא צעידתנו בהתאמה לייעודנו. זאת, למען לא נסטה ולא נאבד את דרכינו ובבחינת ידיעת והפנמת תכלית קיומנו בעולם כאומה, שלה תפקיד ייחודי ומרכזי. זכירה תמידית זו משמשת כמנוף וקטליזטור ליישום ייעודנו כאומה.

למעשה, זו היא המצווה העיקרית של ליל הסדר, לספר ביציאת מצרים. לצורך האמור, נקבעו מוטיבים שונים בלילה מכונן זה, שמתפקידם להמחיש לנו את קושי השעבוד מחד, והגאולה מאידך: "וְהִגַּדְתָּ לְבִנְךָ בַּיּוֹם הַהוּא לֵאמֹר בַּעֲבוּר זֶה עָשָׂה ה' לִי בְּצֵאתִי מִמִּצְרָיִם" (שמות פרק י"ג פס' ח').

ברוח האמור נבקש לומר כי: "בכל דוד ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא נגאל והוא עצמו היה משועבד במצרים". זה סודו של ליל הסדר. זהו סודו של חג הפסח. אם צלחנו במשימתנו במשהו, אין ספק שקיבלנו עוצמה ויכולת לשאת את מורשת אבותינו שלמענה נוצרנו. מורשת זו מחייבת הנהגות אותה אנו כתלמידי ישיבה נדרשים להוביל לא רק בחג הפסח אלא בכל ימות השנה. לשם כך אתם לומדים ומקנים בנפשותיכם אורחות חיים והנהגות של אלה הנדרשים להוות עמוד האש המוביל את האומה.

אנו כרבנים וסגל הישיבה משתדלים בס"ד למסור את נפשנו למען יישום שליחותנו רוחנית זו וזאת בתפילה ועשייה רוחנית מכל הלב הנשמה, למען נצליח ונראה מכם נחת אמיתית של כאלה המסוגלים להביא את האומה ליישום ייעודה הרוחני.

להורי תלמידנו היקרים אתם השותפים עמנו בעשייתנו המשותפת אבקש לברך בנחת יהודית אמיתית. ולכם תלמידי, יקירי המשך הצלחה וברכה למען נשכיל ליישם בנפשותינו את המשימה לראות בכם בנים מובילים את האומה.

יהי רצון שנזכה לאכול מן הזבחים ומן הפסחים מתוך חרות אמיתית במהרה בימינו

חג שמח וכשר

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • חנוך לנער על פי דרכו

  חנוך לנער על פי דרכו

  מה השיקולים שצריך לקחת בחשבון כשבוחרים ישיבה או אולפנה? עד כמה ההורים צריכים להתערב? הרב דולי בסוק על אמונה ביכולת המתבגר לקראת הרישום למוסדות חינוך.
  המשך לקריאה
 • מנהלת יעוץ והכוונה

  מנהלת יעוץ והכוונה

  באיזו אולפנה או ישיבה תיכונית כדאי לילדכם ללמוד? חמישה טיפים של רותם לבחירת המקום לילדכם.
  המשך לקריאה
 • מובילים ציונות דתית בגליל

  מובילים ציונות דתית בגליל

  מובילים ציונות דתית בגליל לאחר חצי שנה של מפגשים שבועיים בנושא ציונות דתית, יצאו השבוע כמעל 140 בנות ואנשי צוות מ-7 אולפנות של רשת בני עקיבא ליומיים מסע ציוני דתי בגליל. המסע נפתח בטיול קצר לפתיחת הלב ממצודת ביריה לבית הכנסת העתיק בנבוריה. לאחר הטיול ומעגלי שיח להיכרות, הגיעו הבנות לצפת העתיקה שם השתתפו בסדנאות להקשבה ולימוד. את הביקור סיימנו בשירה וריקודים במעין החתום. בהמשך סיירו הבנות בשבילי פקיעין העתיקה ממערת רשב״י לבית מרגלית זינתי שומרת הגחלת שריגשה ולימדה אותן מהי ׳לנו מורשה׳. היום השני נפתח במפגש עם הגרעין התורני בקרית שמונה שם העמיקו בנושא שליחות אישית וחיבור לעם ישראל את המסע חתמו הבנות במפגש עם השומר החדש במטולה שם זכו ללמוד ולהרגיש בידיים את אהבת ועבודת האדמה, כדוגמא להגשמה ציונית דתית. בכל אחד מהמקומות נפגשו ההבנות עם אנשים וסיפורים, שחשפו אותן לעוד נדבך ב׳סיפור׳ המופלא של הציונות הדתית ושל חזרת עם ישראל לארצו ומילוי ייעודו.
  המשך לקריאה