מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

מובילים את האומה לחירות אמיתית - הרב דוד טברסקי - ראש ישיבת בני עקיבא הדרום ברחובות

מובילים את האומה לחירות אמיתית - הרב דוד טברסקי - ראש ישיבת בני עקיבא הדרום ברחובות

מובילים את האומה לחירות אמיתית - הרב דוד טברסקי - ראש ישיבת בני עקיבא הדרום ברחובות

סיפורה של האומה היהודית והתהוותה, כמו גם הניסים שלוו ביציאתה ממצרים, הינם המסד שעליו עוצב העם שיקבל עליו בהמשך להוות מגדלור אמוני בעולם. עם חייב להפנים את מורשתו למען יהא מודע לייעודו. מורשת איננה יכולה להירשם בדפי ההיסטוריה ולשימה בארון הספרים ולשכוח ממנה. מורשת חייבת להימסר מאב לבן ומאם לביתה, במהלך כל מהלך החיים, למען נהיה מחויבים ומסוגלים ליישום ייעודנו.

היהדות דורשת מהיהודי לזכור את  צאתנו ממצרים מגלות לגאולה, בכל השנה כולה. זיכרון זה נקבע באמצעות תזכורות מוחשיות, כמובא בתורה בהתייחס למצוות רבות. מסר זה הודגש בפרשנים בבארם את מטרת שרשרת המופתים שנעשו למימוש חזון הגאולה וכמובא ברמב"ן שקובע את האמור בהתייחס למצוות תפילין. "...מצות רבות זכר ליציאת מצרים. והכל להיות לנו בכל הדורות עדות במופתים שלא ישתכחו, ולא יהיה פתחון פה לכופר להכחיש אמונת האלהים" (רמב"ן שמות פרק י"ג פס' ט"ז).

כך אנו נצטווינו לקיים מצוות שונות ומגוונות ובתוכם תפילין, ציצית פדיון הבן ופטר חמור, כמו גם, השבת ומצוות רבות נוספות שמתפקידן להזכירנו את גלות מצרים וגאולתנו ממנה, כסמן ימני המוודא צעידתנו בהתאמה לייעודנו. זאת, למען לא נסטה ולא נאבד את דרכינו ובבחינת ידיעת והפנמת תכלית קיומנו בעולם כאומה, שלה תפקיד ייחודי ומרכזי. זכירה תמידית זו משמשת כמנוף וקטליזטור ליישום ייעודנו כאומה.

למעשה, זו היא המצווה העיקרית של ליל הסדר, לספר ביציאת מצרים. לצורך האמור, נקבעו מוטיבים שונים בלילה מכונן זה, שמתפקידם להמחיש לנו את קושי השעבוד מחד, והגאולה מאידך: "וְהִגַּדְתָּ לְבִנְךָ בַּיּוֹם הַהוּא לֵאמֹר בַּעֲבוּר זֶה עָשָׂה ה' לִי בְּצֵאתִי מִמִּצְרָיִם" (שמות פרק י"ג פס' ח').

ברוח האמור נבקש לומר כי: "בכל דוד ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא נגאל והוא עצמו היה משועבד במצרים". זה סודו של ליל הסדר. זהו סודו של חג הפסח. אם צלחנו במשימתנו במשהו, אין ספק שקיבלנו עוצמה ויכולת לשאת את מורשת אבותינו שלמענה נוצרנו. מורשת זו מחייבת הנהגות אותה אנו כתלמידי ישיבה נדרשים להוביל לא רק בחג הפסח אלא בכל ימות השנה. לשם כך אתם לומדים ומקנים בנפשותיכם אורחות חיים והנהגות של אלה הנדרשים להוות עמוד האש המוביל את האומה.

אנו כרבנים וסגל הישיבה משתדלים בס"ד למסור את נפשנו למען יישום שליחותנו רוחנית זו וזאת בתפילה ועשייה רוחנית מכל הלב הנשמה, למען נצליח ונראה מכם נחת אמיתית של כאלה המסוגלים להביא את האומה ליישום ייעודה הרוחני.

להורי תלמידנו היקרים אתם השותפים עמנו בעשייתנו המשותפת אבקש לברך בנחת יהודית אמיתית. ולכם תלמידי, יקירי המשך הצלחה וברכה למען נשכיל ליישם בנפשותינו את המשימה לראות בכם בנים מובילים את האומה.

יהי רצון שנזכה לאכול מן הזבחים ומן הפסחים מתוך חרות אמיתית במהרה בימינו

חג שמח וכשר

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  עברי הרשקוביץ מישיבת בני עקיבא חדרה יצא ביוזמה שתאפשר לנערים לסייע להורים להשלים פערים שנוצרו בעבודה בזמן משבר הקורונה >
  המשך לקריאה
 • גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  צור דולב, בתלמיד כיתה יא' בישיבת בני עקיבא בקרני שומרון, סטודנט לתואר ראשון במתמטיקה ופיזיקה וחבר נבחרת ישראל במתמטיקה, ניצל את ימי הקורונה להקים דף יוטיוב פופולרי >
  המשך לקריאה