מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

מרבין בשמחה - הרב ליאור הלפרין ראש אולפנת בני עקיבא נריה

מרבין בשמחה - הרב ליאור הלפרין ראש אולפנת בני עקיבא נריה

מרבין בשמחה - הרב ליאור הלפרין ראש אולפנת בני עקיבא נריה

מידתו של חודש אדר היא השמחה . החודש האחרון של השנה, כשיודע האדם כי הינו ערב חג החירות, ליבו מלא בשמחה על טוב ה', על הגשם שירד בעיתו, על החורף ההולך ועל האביב הקרב ובא, שמחה, פשוטה כמשמעה. 

מספרים כשהגיע רבי לוי יצחק מברדיצ'ב אל הפסוק במגילה "ויצא המן ביום ההוא שמח וטוב לב" בכה ואמר: וי לנו, מהיכן באה אליו, אל המן, מידה חשובה כל כך, היא מידת השמחה? "אבוי, הרי  רק בשל כך גבר תחילה המן על מרדכי  שהיה שרוי בעצבות".

מידת השמחה היא מידה שהעולם המודרני כמה לה. למדנו בפרקי אבות  שהשמח בחלקו, הוא העשיר האמיתי, הוא השרוי בשמחה ובטוב לבב. הוא שטוב לו גורם גם טוב לזולתו, שכן עינו טובה והוא מביט על העולם  בבחינת "כמים הפנים לפנים", כאותו אדם המביט במראה ומחייך אליה, והיא באותה מידה – מחייכת אליו. על הפסוק "כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם" [משלי כז ,יט] כתב מצודת דוד  " כמו דרך המים מראים את הפנים בדומים להפנים המסתכלים בה אם שוחקות שוחקות ואם עצבות עצבות כן לב האדם לאדם אם לבו טוב על חבירו ייטיב גם לבו ואם רעה תרע גם היא" לפי מה שאדם יודע שחברו אוהבו, כן הוא מראה לו פנים. כולנו מראות מהלכות. במעשינו ובהנהגותינו אנו יכולים להשפיע על הסביבה ולרומם אותה.

 

 הסתכלות  זו על העולם באה ממקום אמיתי ופנימי כמו שלימדנו המהר''ל  "כי השמחה היא מצד השלמות, ואשר יש לו שלמות הוא שמח" [נתיבות עולם נתיב התורה פי''ח]  באופן דומה, כותב הרב קוק כי השב בתשובה חייב לשמוח [אורות התשובה פ'ה] כי כאשר אדם מאמין וחש כי התשובה קידמה ורוממה אותו ממילא יתמלא בהרגשת סיפוק גדולה על מילוי החסרון שבו.

 

את הדרך להגיע לשמחה מסביר רבי נחמן שזו באה  ע'י איתור נקודות טובות הן בזולת והן בעצמנו . האדם יכול לבחור לראות במציאות את הטוב, את הצד היפה, את היתרונות ואת הכיוון החיובי .החי  בדרך זו הוא אדם שמח [לקוטי מוהר'ן ח'ב  י ]

שמחה תמיד קשורה לחיבור ועצב תמיד קשור לפירוד. שמחת הפורים  באה כהודאה על הנס ועל החיבור בינינו לקב"ה וכן על חיבור בין אדם לרעהו כדברי אסתר" לך כנוס את כל היהודים" ומצוות החג במשלוח מנות ומתנות לאביונים באות להמשיך עניין זה ולחבר בין כל חלקי עם ישראל.

 

משנכנס אדר מרבין בשמחה כי בחודש זה מתחיל החיבור של חודשיים ימים שהינם ימי שמחה וחירות,  פורים בסימן השמחה  ופסח  בסימן החירות,  החיבור של השמחה עם החירות , השחרור משיעבוד והיציאה ממצרים, הוא עילה להרבות בשמחה  וכך כותב רבי נחמן  "כי שמחה היא עולם החרות"

 

 כך גם נחתמת שנה בחודש אדר, ונפתחת שנה בחודש ניסן, בחיבור של שמחה והודאה לקב"ה על כל הטוב שגמל לנו ועל הזכות לחיות מתוך חירות  ולהביט אל העולם – כמים הפנים לפנים, לחייך אל העולם ולהוסיף בו שמחה.

 

זו אחת ממשימות הדור, להרבות בשמחה ולשמח אנשים, זו אחת ממשימות החינוך בימינו, לזכות בחיים של חירות ושמחה בחיבור בין איש לרעהו וללמוד את התורה מתוך חירות ושמחה 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • חנוך לנער על פי דרכו

  חנוך לנער על פי דרכו

  מה השיקולים שצריך לקחת בחשבון כשבוחרים ישיבה או אולפנה? עד כמה ההורים צריכים להתערב? הרב דולי בסוק על אמונה ביכולת המתבגר לקראת הרישום למוסדות חינוך.
  המשך לקריאה
 • מנהלת יעוץ והכוונה

  מנהלת יעוץ והכוונה

  באיזו אולפנה או ישיבה תיכונית כדאי לילדכם ללמוד? חמישה טיפים של רותם לבחירת המקום לילדכם.
  המשך לקריאה
 • מובילים ציונות דתית בגליל

  מובילים ציונות דתית בגליל

  מובילים ציונות דתית בגליל לאחר חצי שנה של מפגשים שבועיים בנושא ציונות דתית, יצאו השבוע כמעל 140 בנות ואנשי צוות מ-7 אולפנות של רשת בני עקיבא ליומיים מסע ציוני דתי בגליל. המסע נפתח בטיול קצר לפתיחת הלב ממצודת ביריה לבית הכנסת העתיק בנבוריה. לאחר הטיול ומעגלי שיח להיכרות, הגיעו הבנות לצפת העתיקה שם השתתפו בסדנאות להקשבה ולימוד. את הביקור סיימנו בשירה וריקודים במעין החתום. בהמשך סיירו הבנות בשבילי פקיעין העתיקה ממערת רשב״י לבית מרגלית זינתי שומרת הגחלת שריגשה ולימדה אותן מהי ׳לנו מורשה׳. היום השני נפתח במפגש עם הגרעין התורני בקרית שמונה שם העמיקו בנושא שליחות אישית וחיבור לעם ישראל את המסע חתמו הבנות במפגש עם השומר החדש במטולה שם זכו ללמוד ולהרגיש בידיים את אהבת ועבודת האדמה, כדוגמא להגשמה ציונית דתית. בכל אחד מהמקומות נפגשו ההבנות עם אנשים וסיפורים, שחשפו אותן לעוד נדבך ב׳סיפור׳ המופלא של הציונות הדתית ושל חזרת עם ישראל לארצו ומילוי ייעודו.
  המשך לקריאה