מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

משבר - מקום של התחדשות - נאומו של מזכ"ל בנ"ע דני הירשברג בעצרת לזכר רבין

משבר - מקום של התחדשות - נאומו של מזכ”ל בנ”ע דני הירשברג בעצרת לזכר רבין

משבר - מקום של התחדשות - נאומו של מזכ"ל בנ"ע דני הירשברג בעצרת לזכר רבין

 

אני מבקש לפתוח את דברי בשורה הפותחת את המנון תנועתנו, תנועת בני עקיבא – 'יד אחים לכם שלוחה'!

רצח ראש הממשלה יצחק רבין היה רגע של משבר נורא לא רק בתולדות מדינת ישראל בת ה-65, אלא בתולדותיו של העם היהודי בן אלפי השנים.

בעברית, משבר הוא מקום מושבה של היולדת, "היושבת על המשבר", ומכאן, שמשבר יכול להיות מקום של צער וכאב, אבל הוא יכול להיות גם מקום של לידה והתחדשות.

באתי לכאן כמייצג של תנועת בני עקיבא בישראל, תנועה בה פעילים היום כ-70,000 חניכים, שרובם ככולם נולדו אחרי הרצח, הם לא חוו את המשבר, אבל הם יכולים להיות שותפים יחד עם כולנו לתיקון וללידה מחדש.

עלינו, הדור אשר חווה את המשבר, מוטלת החובה הכפולה העולה מן המילה משבר: גם לספר להם את הסיפור ולהנחיל להם את הלקחים הנובעים ממנו, לזכור ללמוד וללמד ולהקפיד להישמר מכל אבק של שנאה, אלימות ואטימות כלפי הזולת;

וגם – להוליד מתוך המשבר את הדבר החדש.

דבר חדש ואמיתי ייוולד, מתוך מפגש פורה בין זרמים שונים. השלב הבא בתקומת ישראל ייכון כשחברי תנועות נוער ציוניות שונות ישלבו ידיים, יקבלו על עצמם את כללי המשחק הדמוקרטי ויחדיו ימשיכו בעזרת השם, לכונן כאן את המדינה היהודית. מדינה ציונית היונקת ממורשתה היהודית, ממנה למדים אנו כי יש לנהל מחלוקות, אפילו נוקבות, מתוך כבוד הדדי.

אנו נקראים 'בני עקיבא' על שם התנא רבי עקיבא, שקבע כי הכלל הגדול בתורה הוא "ואהבת לרעך כמוך". הכשלים בחברה שלנו נובעים מחֵסר בערכים ומחֵסר בזהות יהודית וציונית. ככל שנעמיק את יניקתנו מהשורשים, כן נזכה להצמיח יחדיו, בעזרת ה', ענפים ופירות.

אנו, המופקדים על חינוך לערכים וחינוך לאידיאלים, חייבים להנחיל את ההכרה שאמונה לוהטת בצדקת הדרך אינה יכולה להצדיק ויתור על ערכי כבוד האדם, ערך חיי אדם וערעור סדרי החברה והמדינה המושגים באמצעות השיטה הדמוקרטית.

דווקא אנחנו חייבים להתנגד, במלוא התלהבות הנעורים, במלוא הלהט של תנועת הנוער, לכל גילוי של אלימות ופריעת חוק, מימין ומשמאל.

 עלינו למחות נגד מבצעי תג מחיר ונגד האנרכיסטים שעל הגדר, נגד מיידי האבנים בחיילי צה"ל – בין אם הם עושים זאת במאחז ובין אם הם עושים זאת בבלעין, עלינו להיאבק נגד מציתי האש במסגדים ונגד אלו המסיתים את מתפללי המסגדים להצית אש של שנאה ואלימות בין שני העמים החיים על האדמה הזאת. מסיתים אלו פועלים מתוך אמונה מעוותת בצדקת הדרך.

לאסוננו גם הרוצח בכיכר הזאת פעל מתוך אמונה מעוותת.

על כך כתב יהודה עמיחי את השורות הנפלאות הבאות:

"מן המקום שבו אנו צודקים

לא יצמחו לעולם

פרחים באביב.

המקום שבו אנו צודקים

הוא קשה ורמוס

כמו חצר.

אבל ספקות ואהבות עושים

את העולם לתחוח

כמו חפרפרת, כמו חריש.

ולחישה תישמע במקום

שבו היה הבית

אשר נחרב."

את הבית אשר כמעט ונחרב פה, בכיכר הזאת לפני 17 שנה, בתאריך בו נפטרה רחל אמנו, שהיא הסמל לדאגה ולתקווה להצלחת הבנים אשר ישובו לבנות את מולדתם, מכאן, מן המשבר הזה, מוטל עלינו לתקן ולבנות מחדש, ביחד! רק ביחד נוכל!

 

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • חנוך לנער על פי דרכו

  חנוך לנער על פי דרכו

  מה השיקולים שצריך לקחת בחשבון כשבוחרים ישיבה או אולפנה? עד כמה ההורים צריכים להתערב? הרב דולי בסוק על אמונה ביכולת המתבגר לקראת הרישום למוסדות חינוך.
  המשך לקריאה
 • מנהלת יעוץ והכוונה

  מנהלת יעוץ והכוונה

  באיזו אולפנה או ישיבה תיכונית כדאי לילדכם ללמוד? חמישה טיפים של רותם לבחירת המקום לילדכם.
  המשך לקריאה
 • מובילים ציונות דתית בגליל

  מובילים ציונות דתית בגליל

  מובילים ציונות דתית בגליל לאחר חצי שנה של מפגשים שבועיים בנושא ציונות דתית, יצאו השבוע כמעל 140 בנות ואנשי צוות מ-7 אולפנות של רשת בני עקיבא ליומיים מסע ציוני דתי בגליל. המסע נפתח בטיול קצר לפתיחת הלב ממצודת ביריה לבית הכנסת העתיק בנבוריה. לאחר הטיול ומעגלי שיח להיכרות, הגיעו הבנות לצפת העתיקה שם השתתפו בסדנאות להקשבה ולימוד. את הביקור סיימנו בשירה וריקודים במעין החתום. בהמשך סיירו הבנות בשבילי פקיעין העתיקה ממערת רשב״י לבית מרגלית זינתי שומרת הגחלת שריגשה ולימדה אותן מהי ׳לנו מורשה׳. היום השני נפתח במפגש עם הגרעין התורני בקרית שמונה שם העמיקו בנושא שליחות אישית וחיבור לעם ישראל את המסע חתמו הבנות במפגש עם השומר החדש במטולה שם זכו ללמוד ולהרגיש בידיים את אהבת ועבודת האדמה, כדוגמא להגשמה ציונית דתית. בכל אחד מהמקומות נפגשו ההבנות עם אנשים וסיפורים, שחשפו אותן לעוד נדבך ב׳סיפור׳ המופלא של הציונות הדתית ושל חזרת עם ישראל לארצו ומילוי ייעודו.
  המשך לקריאה