מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

סיפורה של תלמידה - לא רואה בעיניים

רוני אוחיון, תלמידת אולפנת בני עקיבא חן במדבר, משתתפת בתחרויות אולימפיות בנבחרת ישראל בכדור שער ולא נותנת לעיוורון להפריע לה

רוני אוחיון, תלמידת כיתה י"א באולפנת בני עקיבא חן במדבר בבאר שבע, היא כבדת ראייה, המחזיקה בתעודת עיוור. הדבר לא מונע ממנה ללמוד ולהשתלב בכיתה רגילה, לשחק בנבחרת ישראל לנשים בכדור שער ולזכות איתה באליפות העולם בסיאול ובכרטיס למשחקים הפאראלימפיים (אולימפיאדת הנכים) בריו, ברזיל, בשנת 2016 .

מה היא בדיוק לקות הראייה שלך, מה את רואה ומה לא?

"אני בעיקר שומעת. גם אם יעמוד מולי אדם מאוד שמן, אני לא אראה אותו. אני אדע שהוא שם בגלל הקול שלו. אם תהיה תאורה מיוחדת, אולי אוכל לראות במעומעם או שאני אראה אותו בחלקים".

איך כבד ראייה מצליח להשתלב בכיתה רגילה מבחינה טכנית? איך קוראים מהלוח, למשל, או מכינים שעורי בית?

"יש ציוד מיוחד שמשרד החינוך והמרכז לעיוור מספקים, כמו למשל מצלמה שמצלמת את הלוח ומגדילה אותו מאוד, או מכשיר שמניחים עליו דפים והוא קורא אותם, או מחשב ברייל ועוד עזרים דומים".

ואיך ילדים מקבלים ילד כבד ראייה?

"תמיד גדלתי בסביבה תומכת יחסית, ומכילה. בהתחלה היו ילדים שלא הכירו אותי, וקצת התקשו לקבל אותי. במקרים מסוימים הייתה גם מבוכה או חוסר הבנה. יש תהליך מסוים שצריך לעבור וזה לוקח קצת זמן, אבל ידעתי להשתלב מאוד מהר, לרוב אחרי זמן קצר זה הופך להיות משהו מאוד טבעי.

“אני חושבת שיש משהו במסגרת החינוך הדתי, במיוחד אם זו מסגרת קטנה ואינטימית, שעושה את ההשתלבות פשוטה יותר. יש לי חברות כבדות ראייה במסגרות אחרות, לא דתיות, שמספרות

לי שהן מקבלות תגובות קצת אחרות. אני מסתכלת מהצד על אופן הקבלה שלהן, גם מצד הצוות החינוכי שם, וזה אחרת, מכיוון שהן צריכות להשתלב במערכת הרבה יותר גדולה, הרבה יותר מכוונת להישגים וציונים ובמיוחד פחות אישית. במסגרת עם פחות פנאי וזמן לתת את התמיכה

ואת החיבוק שאני זוכה לו. האולפנה שלי הרבה יותר שווה."

 

 

השילוב באולפנה הוא בעיני ראש אולפנת חן במדבר, הרב יוני סמואל, חלק מתפיסת עולם רחבה. "יש כל מיני התמודדויות טכניות", מסביר הרב סמואל, "אבל הערך החינוכי עומד מעל כל עניין טכני. כמי שמאמינים ומחנכים כי האולפנה היא 'נקודת השיגור' לחיים אנו רואים בשילוב של רוני כמו גם בנות אחרות עם נכויות זכות גדולה ולימוד לחיים, שמחדד אצלנו את המחויבות של הקהילה לחיות יחד עם בעלי נכויות. ברוך ה' אנו זוכים כי באולפנה לומדות בנות עם לקות ראייה, בנות עם לקות שמיעה ובנות עם הליכונים. הרווח של בנות האולפנה מאיכותן גדול מאוד. הקדמה זו חשובה, כי זו משימה שדורשת התגייסות ומחויבות לתהליך. יש צורך בהנגשת האולפנה לצרכי התלמידות הן מהבחינה הפיזית והן בסיוע שנצרך בלימודים, ביציאה לטיולים וכדומה. תפקיד משרד החינוך והעיריה לדאוג לעניינים הפיזיים, אבל ברור לנו כי למרות האתגרים הבנות הן תלמידות מן המניין. התארגנות או פרטים טכניים לא יעכבו או יעצרו בעדינו."

התחנה הבאה – האולימפיאדה

רוני משחקת כדור שער, משחק שמשוחק במגרש הדומה למגרש כדורסל. "בכל קבוצה יש שלושה משתתפים והם צריכים להבקיע לשער הקבוצה היריבה. כדי להשוות את התנאים של כבדי ראייה ועיוורים העיניים של כולם מכוסות."

ואיך רואים את הכדור או את השער?

"לא רואים. בכדור יש פעמונים, שבאמצעותם אנחנו מזהים את המיקום שלו ויודעים להגיע אליו. מכירים לך את המגרש לפני כן, ואני יכולה לרוץ במגרש הזה בביטחון גמור, בלי לפחד, כי אחרי שמכירים לי את המגרש אני יודעת להתמצא בו."

אפשר להבקיע לשער מבלי לראות אותו?

"זה מדהים לגלות לאיזו רמה של דיוק ניתן להגיע בלי לראות. בצד הגברי של הענף יש שחקן עיוור, שנחשב להכי מדויק בעולם, שיכול לזרוק כדור ולפגוע בקונוס בלי לראות".

נבחרת הנשים שבה רוני משחקת היא צעירה מאוד, אך למרות זאת, כבר מתחילת הדרך הן זכו בתחרויות רבות והגיעו להישגים מרשימים. ב 2013- זכתה הנבחרת באליפות אירופה. לאחרונה השתתפה הנבחרת באליפות העולם בסיאול, בירת קוריאה הדרומית. התחרות הייתה חשובה מאוד, בעיקר משום שרק הזוכים בשני המקומות הראשונים זכאים להמשיך לאולימפיאדה. "ניצחנו את קנדה בחצי גמר מאוד מותח ומלא תהפוכות. אפשר להגיד שהרבה תפילות נישאו שם במהלך המשחק. לבסוף גם זכינו בכרטיס לאולימפיאדה וגם פינקנו את עצמינו במקום הראשון באליפות העולם!"

איך האולפנה מלווה אותך בתחום הזה?

"יש לנו מנהל מדהים, הרב יוני סמואל. הוא הכתובת שלי בכל שאלה, כמו, למשל, איך שומרים יש משהו במסגרת החינוך הדתי, במיוחד אם זו מסגרת קטנה ואינטימית, שעושה את ההשתלבות פשוטה יותר בכדור יש פעמונים שבאמצעותם אנחנו מזהים את המיקום שלו ויודעים להגיע אליו שבת או איך מקבלים שבת בסיאול, כאשר השעון הפוך, או שאלות בנושא כשרות במקומות שבהם בכלל לא מבינים את המושג. אני יודעת שתמיד יש לי תשומת לב ומענה. גם בלימודים אני מקבלת הרבה הבנה ותמיכה, כדי להצליח בתוך כל הלחץ הלימודי ובמקביל למצוא מקום וזמן לכדור שער".

החששות נעלמו

על האופן שבו האולפנה מכילה את העיסוק הספורטיבי אומר הרב סמואל: "כשהחלטנו שיש חשיבות רבה לאפשר לרוני להשתלב כשחקנית, העניינים הטכניים ) העדרויות, השלמת חומר וכו'( הם אתגר חינוכי ואנו עשים אותם בשמחה. השאלות מורכבות מאוד – מעצם הנכונות של האולפנה לאפשר לרוני להיות במסגרת שברור שרוני תצטרך להתמודד בה עם מורכבויות הלכתיות וחברתיות לא פשוטות, דרך השאלות ההלכתיות שהזכירה רוני (שבתות, כשרות, חברה). אנו מקפידים להתייעץ עם מורה הוראה, ומשאלותיה של רוני אנו לומדים כל הזמן. רוני מיוחדת מאוד. היא לא מוותרת לעצמה. לא בתחום הלימודי ולא בטיולים שבהם היא מקפידה ללכת את כל המסלול. חשוב לה להיות שותפה לפעילות החברתית הענפה באולפנה והיא גם מצטערת כשהפעילויות הרבות שהיא לוקחת על עצמה מתנגשות. אני מאחל לה שתמשיך ללמד את כולנו מהי ראייה לטווח ארוך!"

רוני נזכרת בחששות שליוו אותה כשהחלה את לימודיה באולפנת בני עקיבא חן במדבר. "כשהגעתי לאולפנה בכיתה ז' חששתי מאוד, אבל לשמחתי מיד קיבלו אותי בזרועות פתוחות. האולפנה חמה ומשפחתית, וכולם עוזרים, תומכים ומכבדים. אני שמחה שהגעתי לשם. קשה להאמין, אבל התחנה הבאה שלי היא האולימפיאדה בברזיל". ///

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • פרויקט מעבדת המחשבים ביב”ע מודיעין

  פרויקט מעבדת המחשבים ביב"ע מודיעין

  צפו בפרויקט מעבדת המחשבים ביב"ע מודיעין במהדורה הצעירה של חדשות 12
  המשך לקריאה