מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

סיפור הקמתה של ישיבת בני עקיבא נתניה | גילי צרפתי

סיפור הקמתה של ישיבת בני עקיבא נתניה | גילי צרפתי

סיפור הקמתה של ישיבת בני עקיבא נתניה | גילי צרפתי

רוצים להקים ישיבה

בערב פסח תשכ"א פורסה ידיעה מטעם "הועדה היוזמת של הישיבה התיכונית בנתניה" על הקמת ישיבה תיכונית העומד לקום עם תחילת שנת הלימודים תשכ"ב בנתניה וזאת במתכונת כלל ישיבות בני עקיבא בארץ (9 במספר עד לאותה עת). ואכן תוך מספר חודשים הלכה והוקמה הישיבה. ישיבת בני עקיבא העשירית, ישיבת בני עקיבא נתניה.

הרישום לישיבה התקיים בסניף הפועל מזרחי בנתניה תוך ביצוע מבחנים בכתב ובע"פ הרב הבוחן היה ראש הישיבה הראשון הרב שמחה קוק.

הישיבה הוקמה בשכון ותיקים בנתניה ובהקמתה היו 55 תלמידים  שהיו הנחשונים "שהפיצו את האור הגדול" בנתניה.

היום הראשון לישיבה בא' אלול תשכ"ב התחיל בשיחה עם הרב משה צבי נריה זצ"ל שברך את התלמידים וציין שהם עושים היסטוריה של המת הישיבה והכיר להם את ראש הישיבה הרב שמחה קוק.

בשנה הראשונה הלימודים התקיימו בבית הכנסת המרכזי בשכונת ותיקים ובבניין קטן בן קומה אחת (שכונה "בית קטן בערבה") ושימש כמשרדי הישיבה, חדר אוכל מחסן מצרכים ועוד. ובחמישה חדים קטנים אוכלסו 25 תלמידים והשאר פוזרו בדירות קרובות .

 

טקס החנוכה

עם פתיחת שנת הלימודים תשכ"ב החלום של הקמת ישיבה תיכונית בעיר נתניה בפך למציאות וטקס חגיגי במעמד כאלפים איש מתושבי נתניה והשרון ומכובדים רבים נפתחה הישיבה : הרב  הראשי הגר"י נסים, שר הפנים מ. ח. שפירא, ראש עירית  נתניה ע. בן עמי, הנדבן א. סכח, אישי  צבור, עשרות התלמידים החדשים, הוריהם וקהל רב.

את הטקס פתח וניהל י. רזניק.  קצין המחוז, הנמנה על מייסדי 'נאמני הישיבה, , שציין, כי יום זה ירשם בקורותיה של נתניה באחד מימיה המפוארים.  הראשון לציון, הגר"י נסים, העלה  על נס את רשת ישיבות .בני עקיבא* שמוניטין יצאו להם בחינוך נערי ישראלי. והביע תקוותו  ואיחוליו, כי ישיבת נתניה. ביחד עם שאר ישיבות בני עקיבא ימשיכו ויעצבו את דמותם של ילדי ישראל כבני תורה"

שר הפני באותו העת מ.ח שפירא הדגיש ואמר : המאבק על דמות האומה יוכרע בבתי הספר היסודיים־הדתיים וברשת  הישיבות וככל שירבו ישיבות בישראל, הרי דמותה היהודית תטביע את חותמה  על חיי המדינה כולה.

אח ברכתה של נתניה. הביא ראש העיר דאז מר עובד בן עמי, שהדגיש כי מאז עלו ראשוני המתיישבים אל המקום להגשים חזון נביאים, כי השרון  יפרח כחבצלת. נחנו עושים ונותנים את הכל גם לחלק הרוחני – תורני מר ע. בן עמי הבטיח שהעירייה תמשיך בתמיכתה במפעל הגדול.

תפילה, כי הישיבה תאציל מכבודה על הסביבה כולה. הועלתה בפי הרב  משה לוין. מרא דאתרא דנתניה. מי שנמנה  על מקימי הישיבה.  הרב לוין שתיבל דבריו בדבר תורה. העלה ביו היתר על נס את התמסרותם ללא גבוי של העסקנים הכמהים בכל נפשם לראות את המוסד התורני מאציל מרוחו עליהם ועל  בירת השרון — נתניה".

סיים את שורת הברכות — ראש ישיבות בני עקיבא הרב מ. צ נריה שעמד בין היתר על זכותה של עיר זו. בסיוע לבני הגליל והנגב לקנות תורה ודעת. וקרא לפרנסיה ולראשי העיר להרחיב את מסגרת קליטתה של הישיבה.

כסיום דבריו בירד הרב נריה את ששים התלמידים' שישבו במקובץ כ־ תלבושתם החגיגית, ואחל להם הצלחה בלימודיהם בישיבה החדשה.

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • חנוך לנער על פי דרכו

  חנוך לנער על פי דרכו

  מה השיקולים שצריך לקחת בחשבון כשבוחרים ישיבה או אולפנה? עד כמה ההורים צריכים להתערב? הרב דולי בסוק על אמונה ביכולת המתבגר לקראת הרישום למוסדות חינוך.
  המשך לקריאה
 • מנהלת יעוץ והכוונה

  מנהלת יעוץ והכוונה

  באיזו אולפנה או ישיבה תיכונית כדאי לילדכם ללמוד? חמישה טיפים של רותם לבחירת המקום לילדכם.
  המשך לקריאה
 • מובילים ציונות דתית בגליל

  מובילים ציונות דתית בגליל

  מובילים ציונות דתית בגליל לאחר חצי שנה של מפגשים שבועיים בנושא ציונות דתית, יצאו השבוע כמעל 140 בנות ואנשי צוות מ-7 אולפנות של רשת בני עקיבא ליומיים מסע ציוני דתי בגליל. המסע נפתח בטיול קצר לפתיחת הלב ממצודת ביריה לבית הכנסת העתיק בנבוריה. לאחר הטיול ומעגלי שיח להיכרות, הגיעו הבנות לצפת העתיקה שם השתתפו בסדנאות להקשבה ולימוד. את הביקור סיימנו בשירה וריקודים במעין החתום. בהמשך סיירו הבנות בשבילי פקיעין העתיקה ממערת רשב״י לבית מרגלית זינתי שומרת הגחלת שריגשה ולימדה אותן מהי ׳לנו מורשה׳. היום השני נפתח במפגש עם הגרעין התורני בקרית שמונה שם העמיקו בנושא שליחות אישית וחיבור לעם ישראל את המסע חתמו הבנות במפגש עם השומר החדש במטולה שם זכו ללמוד ולהרגיש בידיים את אהבת ועבודת האדמה, כדוגמא להגשמה ציונית דתית. בכל אחד מהמקומות נפגשו ההבנות עם אנשים וסיפורים, שחשפו אותן לעוד נדבך ב׳סיפור׳ המופלא של הציונות הדתית ושל חזרת עם ישראל לארצו ומילוי ייעודו.
  המשך לקריאה