מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

סיפור הקמתה של ישיבת בני עקיבא נתניה | גילי צרפתי

סיפור הקמתה של ישיבת בני עקיבא נתניה | גילי צרפתי

סיפור הקמתה של ישיבת בני עקיבא נתניה | גילי צרפתי

רוצים להקים ישיבה

בערב פסח תשכ"א פורסה ידיעה מטעם "הועדה היוזמת של הישיבה התיכונית בנתניה" על הקמת ישיבה תיכונית העומד לקום עם תחילת שנת הלימודים תשכ"ב בנתניה וזאת במתכונת כלל ישיבות בני עקיבא בארץ (9 במספר עד לאותה עת). ואכן תוך מספר חודשים הלכה והוקמה הישיבה. ישיבת בני עקיבא העשירית, ישיבת בני עקיבא נתניה.

הרישום לישיבה התקיים בסניף הפועל מזרחי בנתניה תוך ביצוע מבחנים בכתב ובע"פ הרב הבוחן היה ראש הישיבה הראשון הרב שמחה קוק.

הישיבה הוקמה בשכון ותיקים בנתניה ובהקמתה היו 55 תלמידים  שהיו הנחשונים "שהפיצו את האור הגדול" בנתניה.

היום הראשון לישיבה בא' אלול תשכ"ב התחיל בשיחה עם הרב משה צבי נריה זצ"ל שברך את התלמידים וציין שהם עושים היסטוריה של המת הישיבה והכיר להם את ראש הישיבה הרב שמחה קוק.

בשנה הראשונה הלימודים התקיימו בבית הכנסת המרכזי בשכונת ותיקים ובבניין קטן בן קומה אחת (שכונה "בית קטן בערבה") ושימש כמשרדי הישיבה, חדר אוכל מחסן מצרכים ועוד. ובחמישה חדים קטנים אוכלסו 25 תלמידים והשאר פוזרו בדירות קרובות .

 

טקס החנוכה

עם פתיחת שנת הלימודים תשכ"ב החלום של הקמת ישיבה תיכונית בעיר נתניה בפך למציאות וטקס חגיגי במעמד כאלפים איש מתושבי נתניה והשרון ומכובדים רבים נפתחה הישיבה : הרב  הראשי הגר"י נסים, שר הפנים מ. ח. שפירא, ראש עירית  נתניה ע. בן עמי, הנדבן א. סכח, אישי  צבור, עשרות התלמידים החדשים, הוריהם וקהל רב.

את הטקס פתח וניהל י. רזניק.  קצין המחוז, הנמנה על מייסדי 'נאמני הישיבה, , שציין, כי יום זה ירשם בקורותיה של נתניה באחד מימיה המפוארים.  הראשון לציון, הגר"י נסים, העלה  על נס את רשת ישיבות .בני עקיבא* שמוניטין יצאו להם בחינוך נערי ישראלי. והביע תקוותו  ואיחוליו, כי ישיבת נתניה. ביחד עם שאר ישיבות בני עקיבא ימשיכו ויעצבו את דמותם של ילדי ישראל כבני תורה"

שר הפני באותו העת מ.ח שפירא הדגיש ואמר : המאבק על דמות האומה יוכרע בבתי הספר היסודיים־הדתיים וברשת  הישיבות וככל שירבו ישיבות בישראל, הרי דמותה היהודית תטביע את חותמה  על חיי המדינה כולה.

אח ברכתה של נתניה. הביא ראש העיר דאז מר עובד בן עמי, שהדגיש כי מאז עלו ראשוני המתיישבים אל המקום להגשים חזון נביאים, כי השרון  יפרח כחבצלת. נחנו עושים ונותנים את הכל גם לחלק הרוחני – תורני מר ע. בן עמי הבטיח שהעירייה תמשיך בתמיכתה במפעל הגדול.

תפילה, כי הישיבה תאציל מכבודה על הסביבה כולה. הועלתה בפי הרב  משה לוין. מרא דאתרא דנתניה. מי שנמנה  על מקימי הישיבה.  הרב לוין שתיבל דבריו בדבר תורה. העלה ביו היתר על נס את התמסרותם ללא גבוי של העסקנים הכמהים בכל נפשם לראות את המוסד התורני מאציל מרוחו עליהם ועל  בירת השרון — נתניה".

סיים את שורת הברכות — ראש ישיבות בני עקיבא הרב מ. צ נריה שעמד בין היתר על זכותה של עיר זו. בסיוע לבני הגליל והנגב לקנות תורה ודעת. וקרא לפרנסיה ולראשי העיר להרחיב את מסגרת קליטתה של הישיבה.

כסיום דבריו בירד הרב נריה את ששים התלמידים' שישבו במקובץ כ־ תלבושתם החגיגית, ואחל להם הצלחה בלימודיהם בישיבה החדשה.

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • עשו ואל תעשו לפני הבגרות במתמטיקה

  עשו ואל תעשו לפני הבגרות במתמטיקה

  לא משנה כמה למדתם ותרגלתם, הנה הדברים החשובים לדעת לפני הבגרות במתמטיקה שנכתבו על ידי ד"ר מרב הרץ מנהלת תיכון ומורה למתמטיקה באולפנת בני עקיבא אמנה בכפר סבא
  המשך לקריאה
 • אולפנת בני עקיבא באר שבע זכתה באולימפיידת החלל ע”ש אילן רמון

  אולפנת בני עקיבא באר שבע זכתה באולימפיידת החלל ע"ש אילן רמון

  לא פחות מ-226 בתי ספר מכל הארץ שמידי שבוע התמודדו עם אתגריים מדעיים ומחקריים. את המקום הראשון תפסו תלמידות אולפנת בני עקיבא "חן במדבר" מבאר שבע והן יקבלו מענק כספי לטובת פעילויות חברתיות.
  המשך לקריאה
 • זוכי תחרות הסיפור הקצר על שם אורי אורבך ז”ל

  זוכי תחרות הסיפור הקצר על שם אורי אורבך ז"ל

  הוענקו פרסים לזוכים בתחרות "לכל זמן ועט" - הסיפור הקצר על שם אורי אורבך ז"ל ביוזמת ישיבת בני עקיבא נחלים.
  המשך לקריאה