מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

עבד עברי - הרב אלי פרדימן ראש ישיבת בני עקיבא נתניה

עבד עברי - הרב אלי פרדימן ראש ישיבת בני עקיבא נתניה

עבד עברי - הרב אלי פרדימן ראש ישיבת בני עקיבא נתניה

לאחר המעמד האלוקי של קבלת התורה ע"י עם ישראל בהר סיני , בו ניתנו עשרת הדיברות שהם הכללים הגדולים על פיהם חי כל יהודי, מגיעה פרשת משפטים אשר מתארת באריכות פרטים רבים , מצוות רבות אשר מבטאים את הכללים הגדולים . לדוגמה לא רק שמור את יום השבת אלא עליה לרגל בשלושה מועדים "ולא יראו פני ריקם". לא רק לא תגנב אלא גם תשיב אבדה ומצוה להלוות כסף לעניים ועוד. 
אך נשאלת השאלה : מדוע כל פירוט מצוות פותח דוקא בדין עבד עברי ואב המוכר את בתו? הרי מקרים אלו הם לכאורה דינים צדדיים ולא מרכזיים?
אדם נמכר לעבד עברי רק אם אין לו פת לחם למכור משהו אחר חוץ מלמכור את עצמו, או במקרה שהוא גנב ואין לו כיצד להשיב. והאדון חייב לכבד את עבדו כך שאם יש לו כרית רק לעצמו לא יוכל להשתמש בה אם לא ישיג כרית גם לעבדו. ומי יקח עבד כזה שיהיה בן בית ?רק מי שרוצה לדאוג לעבד ולא שקונה אותו לצורך עצמו. ולכן פתחה התורה בדין זה על מנת ללמדנו שהתורה גם כל הדינים שבה הם באים כולם מעולם המוסר הרחמים והלפנים משורת הדין.
אשרינו שאנו בדור של גאולה שהגענו לשלב בו עלינו ליישם את מוסר ה' במדינת ישראל שהיא ראשית צמיחת גאולתנו.

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  עברי הרשקוביץ מישיבת בני עקיבא חדרה יצא ביוזמה שתאפשר לנערים לסייע להורים להשלים פערים שנוצרו בעבודה בזמן משבר הקורונה >
  המשך לקריאה
 • גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  צור דולב, בתלמיד כיתה יא' בישיבת בני עקיבא בקרני שומרון, סטודנט לתואר ראשון במתמטיקה ופיזיקה וחבר נבחרת ישראל במתמטיקה, ניצל את ימי הקורונה להקים דף יוטיוב פופולרי >
  המשך לקריאה