מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

על היחס לפיסבוק ולרשתות החברתיות - הרב יונה גודמן

על היחס לפיסבוק ולרשתות החברתיות - הרב יונה גודמן

על היחס לפיסבוק ולרשתות החברתיות - הרב יונה גודמן

אל תופעת ההעתקות במבחנים ניתן לגשת בשני אופנים. הראשון הוא לטפל בתופעה באופן סימפטומטי, בשיטה הדומה במהותה לפעולת מכבי האש. בעת שפורצת שריפה, מכבי האש נקראים לכבותה. דפוס חינוכי זה כּולא כל צד במשבצת ידועה מראש: תפקידו של התלמיד להעתיק בהצלחה, ותפקידו של המורה לתפסו. אין כאן התמודדות מהותית אלא רק דו-קרב סיזיפי ומתסכל.

הגישה השנייה, לעומת זאת, דורשת התמודדות חינוכית דו-ראשית עם שורשי התופעה. פן אחד של ההתמודדות מתחיל בהבניית מקומו של היושר במכלול חיי בית הספר. את מידת היושר במבחנים יש לבחון בהקשר רחב של האקלים המוּסרי הבית-ספרי. מוסד בו מתבקשים התלמידים להציג אישורים חתומים על כל היעדרות, שמנהלים בו מעקב נוקדני ממוחשב אחר כל הפרת משמעת, ובאופן כללי מנסים 'לתפוס' את התלמידים בקלקלתם, אינו יכול לצפות שרק בנושא התנהלות ישרה במבחנים הוא יצליח להשרות אווירת אמון. בית ספר צריך לכונן פרדיגמה כוללת של אמון, שיתבטא בכלל היבטיו. במצב זה, יושר בשעת כתיבת מבחנים אינו אלא סעיף אחד ממנעד ביטויים לגישה חינוכית רחבה ושיטתית. פן שני מבקש להתבונן יחד עם התלמידים בסולם הערכים הפנימי שלהם, ובאורח החיים שאותו הם מבקשים לטפח.

הבחירה בדרך השנייה מצריכה הבנה שעיקר תפקידנו החינוכי אינו מסתכם בבניית הגנות משוכללות לטופסי המבחנים, אלא בהכנת תלמידינו לחיים בוגרים המושתתים על יושרה והגינות. ברם, אף לנו חלק בתמונת המצב הנוכחית. במקום לבקר את משרד החינוך, עדיף שנתבונן במראה על החברה שכולנו שותפים בעיצובה, חברה שלעתים מקדשת את ההישגיות ואת מקצועות היוקרה, בניגוד לדעת חז"ל שהציבו סולם ערכים לפיו "עדיף שתהפוך למוכר נבילות ולא תהפוך את דבריך" (עפ"י פסחים קיא).

הבה נבחר בדרך ארוכה שהיא קצרה, ונמיר את המרדף אחר כַּספות – בחינוך תורני וערכי מעמיק. שלמה המלך לימד אותנו כי "שְׂפַת אֱמֶת תִּכּוֹן לָעַד" (משלי יב). דבריו מהווים מצפן חינוכי וערכי אף לנו: רק חברה המושתתת על אדני "שפת אמת" תשיג אושר ומשמעות, והיא אשר "תכון לעד".

ייתן ה' ונזכה לכך.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • המעודדים של העתודה

  המעודדים של העתודה

  תלמידי ישיבת בני עקיבא בגבעת שמואל הרימו את טורניר הגמר של ליגת העתודה בכדורסל, עד לזכייה הנכספת. האחדות שהייתה בין השחקנים (וגם בין האוהדים), האווירה החיוביות והשפה הנקייה הרימו את ההיכל לגבהים
  המשך לקריאה
 • ברכות לתא”ל עופר וינטר בוגר הפנימיה הצבאית בני עקיבא אור עציון, מפקד אוגדת האש החדש

  ברכות לתא"ל עופר וינטר בוגר הפנימיה הצבאית בני עקיבא אור עציון, מפקד אוגדת האש החדש

  אחרי שקידומו עוכב במשך כמעט ארבע שנים תחת גדי איזנקוט, מגיע אביב כוכבי ומחזיר את תא"ל עופר וינטר לפיקוד בשטח.
  המשך לקריאה
 • כאן גרים בכיף: תלמידי ישיבת בני עקיבא כפר הרא”ה הפיקו חתונה לזוג גרים

  כאן גרים בכיף: תלמידי ישיבת בני עקיבא כפר הרא"ה הפיקו חתונה לזוג גרים

  אחרי שנים בהם תלמידי הישיבה מתנדבים ומשתתפים בחתונות שונות כ"משמחים" והתוודעו לזוגות שמתחתנים בלי הרבה חברים ומשפחה, החליטו התלמידים להירתם ולפנות למכון מאיר לאיתור זוג שישמח לסיוע בהפקת חתונה, בארגון חתונה באווירה שמחה.
  המשך לקריאה