מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

על הקמת תנועת בני עקיבא - מספר הרב נריה על יחיאל אליאש

על הקמת תנועת בני עקיבא - מספר הרב נריה על יחיאל אליאש

על הקמת תנועת בני עקיבא - מספר הרב נריה על יחיאל אליאש

ראשוניות, נחשוניות- לא כל אדם זוכה לכך. תחילתה באדם עצמו- בבשלות הכרתו, בכוח רצונו ובכושר החלטתו, והמשכה- בסייעתא דשמיא של תנאי ביצוע, ונועם ד’ על המעשים ועל העושים.

זה הכלל: כל הבא לפתוח במשהו חדש, דינו בעיני רבים כדין כל משנה אשר עליו שנינוכי “ידו על התחתונה” (בבא מציעא עו, א). זקוק אז האדם הבא לשנות לאומץ מיוחד. עליו להחזיק מעמד נגד מתישים, מול מביכים, כלפי מלגלגים, שכל אחד מהם לעצמו יש בו בכדי להרוס כל רעיון חדש, ועל אחת כמה וכמה כששלושתם פועלים יחד. נחוצה אז למחדש מידה גדושה של גבורה רוחנית ועוז נפשי, בכדי להתגבר על כל אלה המעכבים-המפריעים, גם כשעדיין אין בידו הוכחות של ממש שאי פעם ידו תהיה על העליונה.

וכשמדובר על חידוש נועז ששמו תנועת נוער דתית- כאן כל החששות מצטרפות יחד. תנועת נוער דתית- זה לכאורה ‘תרתי דסתרי’. תנועת נוער מעצם מהותה- באה היא לנער, לרענן, לחדש, ואילו החיים הדתיים דורשים כאמור יציבות, קביעות, רציפות.

“כיצד יתקיימו שני מקראות הללו?” – אין תשובה ברורה בפי המעיז-הלוחם, רק נקודת אמת שבנשמתו היא הלוחשת לו, היא האומרת לו: המצב הקיים הוא חמור, הנוער נסחף בכוחות איתנים מחוץ למחנה הדתי. חייבים לעשות משהו. תתחיל במאבק, תתחיל לסלול דרך, וסוף ההצלחה לבוא.

וכך היה הדבר. החלוץ הצעיר הנמרץ, ר’ יחיאל-אהרון, אשר אנחנו קראנו לו בקיצור בשם משפחתו ‘אליאש’, התחיל את המעשה-הרב שלו. את יסוד ‘בני עקיבא’ עם הרבה תום לב, עם הרבה אמונה, עם הרבה להט נפשי, ועל כל אלה- עם הרבה מסירות ממשית-מעשית.

לשבת אחרי יום עבודה מפרך, אחרי יום היצרבות בשמש הלוהטת, עם חבורה קטנה של בני 15-16, ולחלום איתם על חזון קבוצת התיישבות של נוער דתי – לא דבר קטן הוא. והוא עשה זאת במשך ימים רבים.

הוא כבש את הלבבות הצעירים בכנותו ובמסירותו, בפשטותו ובמרצו, בחלומו ובחזונו.

ממרחקי חמש עשרות שנים, אראנו בשעת בוקר בכיכר ציון בירושלים. עומד על יד ערימת חצץ גדולה, מערבב חול חצץ ומלט- יום עבודה בבניין חדש. ובו בערב יושב הוא על יד ‘ערימת’ נוער ירושלמי, נוער לומד ועובד יחד, נוער לומד בסמינר למורים, ונוער עובד במוסך מכוניות. בת צאצא-אדמו”רים ובת חרש-עצים. אליאש מנסה לגבש אותם לחברה אחידה, אשר בקרוב תצא איתו יחד להגשמה, לדרך החלוצית הקשה אשר היתה אז רבת קסם, ונוער נלהב נשא אליה את נפשו. ואכן הוא מצליח – הוא מדביק אותם בחזונו המרומם: הקמת חברת מופת דתית של נוער ארץ ישראלי.

כשגדל הסניף, ניסה אליאש לקרב כמה מורים צעירים ולהטיל עליהם את עול ההדרכה. מהם שהתמידו, ומהם שעייפו מהר. בסופו של דבר, העול כולו היה מוטל על כתפיו הרזות של אליאש, וקבוצת הנוער אשר דבקה בו, היא שהיוותה את ה”לוז שבשדרה”.

מהיכן שאב את הכוחות, את האמונה ואת הגבורה, את העקשנות ואת המסירות? בימי היצירה ההם לא עסקו בתחקירים, לא בבירור היסטורי ולא בניתוח פסיכולוגי. אולם עתה טוב לדעת, טוב לראות את מקור הברכה. טוב לשמוע את סיפור האיש שמאחורי סיפור המעשה. הנה הרקע החברתי- העיירה. הנה בית אבא- מקום הצמיחה. הנה אוהלי התורה- מקומות הגידול. ישיבת ‘לומזה’ על תום רוחה, גבורת הנפש של פורצי ישיבות נובהרדוק. ועל כל אלה מעוז האמונה של ישיבת מרכז הרב בירושלים, אמונה בתחייתו של עם ישראל בארצו, אמונה בבניין חייו הרוחניים ע”י תנופה רעננה של תלם וניר- חזון הגאולה של מרן הראי”ה קוק זצ”ל. כל אלה חוברו יחדיו בליבו של החלוץ, בעל מכנסי החאקי הקצרים והחולצה הרוסית המהורה, הם שהדליקו את אש התמיד אשר יקדה במעמקים. הם שהרנינו את שירת המעשים. הם שהעניקו כוחות עוז ועוצמה.

מישיבות המוסר הביא איתו אליאש כמה מנגינות רציניות, והללו שקבעו את רוחה, את אופיה של הסעודה השלישית שהיתה המסמר של חווית השבת בסניף. ואילו בני ירושלים הוסיפו את השירה החסידית בתפילה, במניין של שבת, והתחיל להיווצר סגנון מיוחד של תפילת נוער א”י.

הצעד הנועז הבא היתה יציאתו של אליאש להקמת הקבוצה בפ”ת. חבורה קטנה של נוער נכנסה לצריף עזוב על אדמת סלבונדי, ועל ידו הוקמו שני אוהלים, והרי לך אתחלתא של קבוצת בני עקיבא- בשורה מרנינה לנוער בשרון, מקור גאווה לחברים בירושלים.

בנוהג שהיה אז בארץ- ארגון נוער בעל סניפים מקים קבוצה. ואילו כאן קרה להיפך: הקבוצה שהתבססה על עתודת סניף אחד, היא שהקימה את הסניפים של אירגונה. היא שהיקמה את סניף פ”ת, בני ברק, ואח”כ גם תל אביב. קצרים היו חייה של הקבוצה. המס’ הקטן שלה לא החזיק

מעמד. אולם, רבות הספיקה קבוצת בני עקיבא בשתי שנות קיומה. היא היתה מרכז. היא היוותה לב דופק, לב מזרים חיים. אותה רוח פועלת ומפעילה שהקימה יש מאין בתוככי ירושלים, היא גם שהמשיכה לפעול ולהפעיל באם המושבות ע”י הקבוצה מעבר לה.

וכך קם ויהי ‘ארגון בני עקיבא בארץ ישראל’.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  מתלבטים איזו ישיבה מתאימה לבנכם? לא יודעים לאיזו אולפנה כדאי לשלוח את הבת? מתחם ההרשמה הארצי עומד לשרותכם >
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • פרס מצטיין בסיס טכני חיל האוויר לתלמיד יב”ע פסגת זאב!

  פרס מצטיין בסיס טכני חיל האוויר לתלמיד יב"ע פסגת זאב!

  אריאל יצחקוב, תלמיד כיתה י' ושוחר בתוכנית, זכה בשבוע שעבר בפרס מצטיין בסיס טכני חיל האוויר בחיפה. כל הכבוד! >
  המשך לקריאה