מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

עצם העניין / אתי אלבוים

אומרים על הכלב ששמו ניתן לו כי הוא כולו לב. אומרים עליו שהוא ידידו הטוב של האדם. בישיבת בני עקיבא "נתיבות חיים" בפסגת זאב גילו שהכלב יכול לסייע גם להעצמת תלמידים במסגרת חוג אילוף שנערך לתלמידי הישיבה

בשנתיים האחרונות התקיים בכיתות ז'-ח' בישיבת בני עקיבא נתיבות חיים בפסגת זאב חוג העצמה דרך אילוף כלבים, כחלק ממכלול תכניות להעצמת התלמידים בישיבה.

"המטרה באילוף כלב היא לקנות את אמונו על מנת להפעילו ללא אמצעי פיזי", מספר הרב בן ציון אלול, ראש הישיבה ומנהלה. "כך התלמידים לומדים שגם בחייהם הם יכולים ליצור קשרים עם בני אדם אחרים בלי שימוש בכוח פיזי. החוג לימד אותם לחבור לסביבתם דרך אמון ולא דרך תשומת לב שלילית, ובכך הגבירו את השיח החיובי, האמון, השותפות והחברות".

לחבר כל תלמיד לכוחותיו

תלמידים רבים ביקשו להשתתף בחוג, אולם צוות הישיבה בחר את התלמידים שהחוג עשוי היה לתרום להם ביותר. "חוג אילוף הכלבים סייע לתלמידים להתגבר על פחדים", מוסיף הרב אלול. "התלמידים למדו לאלף את הכלבים לצעוד ולקפוץ, להיות ממושמעים ולהקשיב להוראות".

אילו השפעות ראיתם על התלמידים?

"לפני תחילת החוג היו תלמידים שחשו רתיעה ופחד מבעלי חיים וגם מאנשים זרים. הם למדו להוליך כלב בביטחון ולשחק אתו. החוג תרם לאמון שלהם בעצמם ולאמון שלהם בחברה. בנוסף לכך, החוג תרם לאווירה חברתית בישיבה".

לפני תחילת החוג הייתה לכם התלבטות בהתאמתו לישיבה?

"אכן, לא האמנו לפני כן שהחוג יכול להיות כל כך משפיע וחיוני. לכאורה, אילוף כלבים לא נשמע חוג מועיל כמו מחשבים או מדעים. אולם לאחר שהתנסינו החלטנו להמשיך את החוג מיוזמתנו ולהוסיף קבוצות, משום שראינו עד כמה התהליך יעיל ועוזר להתקדמות הילד. בנוסף לאילוף כלבים קיימים בישיבה חוגי העצמה כמו אמנות, מוזיקה, טיפול בבעלי חיים והשתתפות בלהקה. המטרה היא לחבר כל תלמיד לכוחותיו וכך להעצים אותו".

להוליך כלב בביטחון

מדי שבוע נפגשו תלמידי החוג לאילוף כלבים בישיבה עם בני אהרוני ועם מאלפת הכלבים אביגיל בקוביץ-אהרוני, הבעלים והמנהלת של מרכז "כלבים בכיף". בקוביץ-אהרוני עוסקת בכלבנות טיפולית ומעבירה חוגי אילוף כלבים והעצמה אישית לילדים ונוער.

"שמונת הכלבים שאיתם הגעתי לישיבה הם להקה מגובשת של כלבים טיפוליים", אומרת בקוביץ-אהרוני. "לכל ילד התאמתי כלב אישי, שאותו אילף מתחילת השנה ועד לסיום התהליך. לראשונה בחייו הילד יכול היה להיקשר לבעל חיים וללמוד אחריות, נאמנות וכבוד ליצור חי. עברתי עם תלמידי הישיבה צעד-צעד את חוויית ההתגברות על פחדים. הכלב הוא סימבולי, ודרך אילופו הם למדו להתמודד עם פחדים שונים בחייהם. הילד מאלף את הכלב ולעתים רואים שגם הכלב מאלף את הילד. הילד לומד לחשוב מחוץ לקופסה ולחפש בתוכו כוחות וכישורים כדי לתת לכלב מוטיבציה לעבודה. בנוסף, עבדנו בזוגות, והתלמידים למדו כיצד לדבר עם חבר ולתמוך בו".

 

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • לא מפקירים גיבור: תלמידי ישיבת ”לפיד תורת נחום” במודיעין מתגייסים למען לניצול הפיגוע ביבנה

  לא מפקירים גיבור: תלמידי ישיבת "לפיד תורת נחום" במודיעין מתגייסים למען לניצול הפיגוע ביבנה

  תלמידי הישיבה התגייסו לעזור לניב נחימה, שנפצע אנוש בפיגוע, מתקשה לחזור לעבודה ומצבו הכלכלי של משפחתו ברוכת הילדים הורע מאד. צפו >
  המשך לקריאה
 • כנפי רוח גיליון 17

  כנפי רוח גיליון 17

  ועידת ישיבות ואולפנות בני עקיבא הראשונה לכבוד שמונים שנות חינוך ערכי
  המשך לקריאה
 • מנצחים, בעזרת הרוח

  מנצחים, בעזרת הרוח

  תלמידי ישיבת בני עקיבא אדר"ת בבת ים פגשו ספורטאים נכים ולמדו מהם שאין מגבלה גופנית העומדת בפני כוחות של אמונה ורצון.
  המשך לקריאה