מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת בחוקותי- עוצמה של רבים זו מתמטיקה אחרת/ הרב שמואל רוזנבלום, ראש ישיבת בני עקיבא לפיד מודיעין

פרשת בחוקותי- עוצמה של רבים זו מתמטיקה אחרת/ הרב שמואל רוזנבלום, ראש ישיבת בני עקיבא לפיד מודיעין

פרשת בחוקותי- עוצמה של רבים זו מתמטיקה אחרת/ הרב שמואל רוזנבלום, ראש ישיבת בני עקיבא לפיד מודיעין

לקראת הבגרות במתמטיקה (יום רביעי הקרוב), נראה שבפרשה שכחו את לוח הכפל. התורה מעידה שאם עם ישראל ישמור את יחודו ויהיה אור לגויים ויקיים את מצוות ה' אזי : "ורדפו מכם חמישה מאה ומאה מכם רבבה ירדפו". מובטח כי 5 חיילים ישראליים יניסו 100 לוחמים של האוייב. היחס הוא כמובן 1 ל 20. המשך הפסוק .אם לקרב יצאו 100 לוחמים ישראליים הם יניסו 10,000 ( רבבה) לוחמי אויב. כאן היחס נהפך 1 ל100 לטובת החייל הישראלי. במתמטיקה פשוטה אם כל חייל ישראלי שווה עשרים לוחמי אויב היה צריך לכתוב ומאה מכם שני אלפים תניסו.

רש"י במקום אומר לנו כלל חשוב. המתמטיקה נכונה כאשר מדובר על חפצים אבל לגבי בני אדם יש משמעות לציבור. " אינם דומים מועטים העוסקים בתורה לרבים העוסקים בתורה". כלומר כאשר יש עוצמה של רבים זוהי מכפלת כוחות הרבה יותר מעוד אחד ועוד אחד. הכוח של מאה גדל בהרבה מעוד חמישה ועוד חמישה. במילים אחרות הציבור אינו רק סך של פרטים הוא יצירה אחרת הגדולה בהרבה מסך הפרטים שנספרים כבודדים.

תורת המספרים לא פוסחת עלינו בתקופת הגאולה שלנו. ידוע ומפורסם כי 600,000 הוא מסה קריטית של ציבור הראוי לגאולה. כך ביציאת מצריים וכך בימינו. בתש"ח היינו בארץ 600,000 יהודים (גברים, נשים וטף) זכינו לעצמאות. ב 1967. 19 שנה אח"כ היו כבר בארץ למעלה מ 2 מיליון יהודים ו 600,000 גברים מגיל 20 שנה. למעשה כאשר הגענו למפקד יוצאי מצריים זכינו לגאול את ירושלים. זהו כוחם של רבים.

יהי רצון שנעשה ונצליח.

שנזכה לגאולה שלימה

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  עברי הרשקוביץ מישיבת בני עקיבא חדרה יצא ביוזמה שתאפשר לנערים לסייע להורים להשלים פערים שנוצרו בעבודה בזמן משבר הקורונה >
  המשך לקריאה
 • גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  צור דולב, בתלמיד כיתה יא' בישיבת בני עקיבא בקרני שומרון, סטודנט לתואר ראשון במתמטיקה ופיזיקה וחבר נבחרת ישראל במתמטיקה, ניצל את ימי הקורונה להקים דף יוטיוב פופולרי >
  המשך לקריאה