מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת בא - בא אל פרעה - הרב מוטי הרשקופ ראש ישיבת בני עקיבא כינור דוד

פרשת בא - בא אל פרעה - הרב מוטי הרשקופ ראש ישיבת בני עקיבא כינור דוד

פרשת בא - בא אל פרעה - הרב מוטי הרשקופ ראש ישיבת בני עקיבא כינור דוד

מסופר בגמרא מסכת ברכות כי ר' ישמעאל בר' יוסי ראה תלמיד שהיה נראה מפוחד מאיזושהי סיבה.פנה אליו ר' ישמעאל "חטאה את" - אתה חוטא בכך שאתה מפוחד , שהרי מקרא מפורש הוא "פחדו בציון חטאים" (ישעיהו לג) , מי שמפחד הוא חוטא... והלא כתוב "אשרי אדם מפחד תמיד" (משלי כח) הקשה אותו תלמיד ,זה מדובר בדברי תורה השיב ר' ישמעאל.

הפחד הוא תגובה טבעית של האדם במצבים של חוסר וודאות,אנחנו רוצים לשלוט במצב ,לדעת מה קורה,להתעדכן , להבין מה צריך לעשות ואיך צריך להגיב,להבין את העבר,לצפות את העתיד, להבין מה קורה לנו עכשיו ולתכנן את המחר,לדעת מה ילד יום ומה יהיה מזג האוויר ,קיצורו של דבר לדעת !!

כשקיימת חשיכה מסוג כלשהו פיסית ,תודעתית או רוחנית אז נכנס הפחד

הוא מפעיל את כח הדמיון ואת המערכת הרגשית שלנו כדי לתווך בין הרצון לשלוט במצב לבין חוסר הוודאות ,ומכיוון שסביבתנו הטבעית מלאה בהרבה שלילה ודמיונות כוזבים,מוצאים הם בפחד פלטפורמה נאה להחליש את כוח החיים והעשייה

"הפחד הנפרז הוא נוטל את זיו החיים של האדם ושל כל החי המרגיש. אין דבר רע ואכזרי בעולם דומה  לו הוא מגדיל את כל הרעות יותר באין ערוך ממה שהם, ומאפיל את זוהר כל הטובות מקור כל חולשה וכל רפיון חמרי מוסרי ושכלי, הוא רק הפחד העובר את גבולו " (הרב קוק אדר היקר)

 

הפחד הנפרז,בנוסף לעובדה שהוא משקף לנו את חוסר הוודאות במצב שבו אנו נמצאים,הוא עושה לנו את הגרוע מכל,הוא מפחיד אותנו הפחד הנפרז הזה,הוא גורם לנו לפחוד ממש פחד מוות,ליטול מאיתנו את האמונה בכוחותינו ,בדרכנו ,בסביבתנו והגרוע מכל בעצמנו.

אבדן אמונה הוא חטא ,רק חוטאים פוחדים כי מי שמאמין אולי חושש אבל לא מפחד, האדם המאמין ש"אין עוד מלבדו" מרגיש זאת היטב במצבים של חוסר וודאות כשאין מרכיב כלשהו אנושי שמסוגל לתת תשובה ,כשהמציאות נראית ונשמעת מפחידה וחזקה יותר מהיכולת האנושית,זה המקום שהאמונה בה' יתברך מתגלה בתמימותה  "לא נבראו רעמים אלא לפשוט [ליישר] עקמומית שבלב" (ברכות נט, ע"א)   

אותו הפחד עצמו כשהוא פחד שמבטא הכרה בגדלות ,בעמידה מול דברים גדולים,כשהוא משקף לנו את קטנותנו,ואת מוגבלותנו לעומת גדלותו האין סופית של רבש"ע הוא פחד חיובי מאוד "אשרי אדם מפחד תמיד" - בדברי תורה.

וְהִנֵּה אֵימָה חֲשֵׁכָה גְדֹלָה נֹפֶלֶת עָלָיו: (בראשית טו)

ההתגלות האלוקית יש בה משהו שהוא מפחיד,הגדלות האין סופית, היציאה מהדמיון הכוזב לפיו האדם הוא מנהל את העולם ושולט בכל מצב ויודע מה שהיה ומה שיהיה היא מפחידה,אך יש בה גדלות יתרה,יש בה אמת גדולה.

אשרי מי שמפחד לאבד את אותה גדלות וחושש ליפול ברע ,חושש ליפול בקטנות המוחין של דמיונות שוא ומדוחים פרי יצירתו המפוחד של אדם לא מאמין.

השכינה נוהמת כיונה וקול ה' קורא אלינו לא לפחוד מהפחד

"אַל תִּירָא אַבְרָם" בראשית פרק טו    אַל תִּירָא כִּי אִתְּךָ אָנֹכִי בראשית פרק כו

וַיֹּאמֶר אָנֹכִי הָאֵל אֱלֹהֵי אָבִיךָ אַל תִּירָא מֵרְדָה מִצְרַיְמָה

בראשית פרק מו

וְאַתָּה אַל תִּירָא עַבְדִּי יַעֲקֹב נְאֻם יְקֹוָק וְאַל תֵּחַת יִשְׂרָאֵל ירמיהו פרק ל

אל מול החשש מחולשת של ישראל "והם לא שמעו אלי" (שמות ו)  ואל מול הבהלה מעקשנותו של פרעה "ואיך ישמעני פרעה" מזמין הקב"ה את משה רבנו ללכת עם הפחד, פשוט לבוא, "בא אל פרעה"

 

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • חנוך לנער על פי דרכו

  חנוך לנער על פי דרכו

  מה השיקולים שצריך לקחת בחשבון כשבוחרים ישיבה או אולפנה? עד כמה ההורים צריכים להתערב? הרב דולי בסוק על אמונה ביכולת המתבגר לקראת הרישום למוסדות חינוך.
  המשך לקריאה
 • מנהלת יעוץ והכוונה

  מנהלת יעוץ והכוונה

  באיזו אולפנה או ישיבה תיכונית כדאי לילדכם ללמוד? חמישה טיפים של רותם לבחירת המקום לילדכם.
  המשך לקריאה
 • מובילים ציונות דתית בגליל

  מובילים ציונות דתית בגליל

  מובילים ציונות דתית בגליל לאחר חצי שנה של מפגשים שבועיים בנושא ציונות דתית, יצאו השבוע כמעל 140 בנות ואנשי צוות מ-7 אולפנות של רשת בני עקיבא ליומיים מסע ציוני דתי בגליל. המסע נפתח בטיול קצר לפתיחת הלב ממצודת ביריה לבית הכנסת העתיק בנבוריה. לאחר הטיול ומעגלי שיח להיכרות, הגיעו הבנות לצפת העתיקה שם השתתפו בסדנאות להקשבה ולימוד. את הביקור סיימנו בשירה וריקודים במעין החתום. בהמשך סיירו הבנות בשבילי פקיעין העתיקה ממערת רשב״י לבית מרגלית זינתי שומרת הגחלת שריגשה ולימדה אותן מהי ׳לנו מורשה׳. היום השני נפתח במפגש עם הגרעין התורני בקרית שמונה שם העמיקו בנושא שליחות אישית וחיבור לעם ישראל את המסע חתמו הבנות במפגש עם השומר החדש במטולה שם זכו ללמוד ולהרגיש בידיים את אהבת ועבודת האדמה, כדוגמא להגשמה ציונית דתית. בכל אחד מהמקומות נפגשו ההבנות עם אנשים וסיפורים, שחשפו אותן לעוד נדבך ב׳סיפור׳ המופלא של הציונות הדתית ושל חזרת עם ישראל לארצו ומילוי ייעודו.
  המשך לקריאה