מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת בהעלותך - הרב ערן פרינס מ"מ ראש ישיבת בני עקיבא נתיב מאיר

פרשת בהעלותך - הרב ערן פרינס מ”מ ראש ישיבת בני עקיבא נתיב מאיר

פרשת בהעלותך - הרב ערן פרינס מ"מ ראש ישיבת בני עקיבא נתיב מאיר

פרשת בהעלותך מלאה טענות ותלונות. המתאוננים בתאווה ותלונות הבשר בקברות התאווה, תלונת משה על קושי ההנהגה, תהיית משה על מקור הבשר שאמור לספק לעם, התנבאות אלדד ומידד במחנה ותלונת אהרון ומרים על משה.
רש״י כאן מביא את דברי רבן גמליאל שמסביר שהתלונה הוא טבעו של האדם:
"רבן גמליאל בנו של רבי יהודה הנשיא אומר: אי אפשר לעמוד על התפל, מאחר שאינן מבקשים אלא עלילה, לא תספיק להם, סופן לדון אחריך: אם אתה נותן להם בשר בהמה גסה - יאמרו דקה בקשנו, ואם אתה נותן להם דקה - יאמרו גסה בקשנו, חיה ועוף בקשנו, דגים וחגבים בקשנו״
לפני מספר שבועות עברנו מערכת בחירות, ועדת הבחירות המרכזית בפרסומות שלה הכריזה כביכול על ״משטרת הקיטורים״ שרק מי שמצביע יהיה זכאי לקטר לאחר הבחירות. ואכן טבעו של האדם לקטר.
הרמב״ם בספרו, מורה נבוכים בפרק לב, דן בשאלה, מדוע זה טבעו של האדם, מדוע הקב״ה לא ברא את האדם אחרת.
והוא מסביר זאת כך:
"טבע אישי בני האדם לא ישנה אותם ה' כלל על דרך הנס, ובגלל היסוד הזה אמר 'מי יתן והיה לבבם זה להם וגו' ', ובגלל זה באו הציווי והאזהרה והגמול והעונש... ולא אמרנו זאת מפני שאנו בדעה כי שינוי טבע אחד מאישי בני אדם קשה עליו יתעלה, אלא זה אפשרי והוא נמצא תחת היכולת, אלא לא רצה כלל לעשות זה ולא ירצהו לעולם, כפי היסודות החוקיים התורתיים. ואילו היה מרצונו לשנות טבע כל אחד מבני אדם למה שירצה יתעלה מאותו אדם, כי אז היו בטלים שליחת הנביאים וכל הציווי כולו" 
העוצמה של האדם היא יכולת הבחירה שלו, זה מה שמאפשר לאדם להיות גדול, אך הסכנה היא , שזה מה שמאפשר לאדם לעיתים להתלונן ולקטר שלא לצורך.
האלטרנטיבה של חוסר בחירה, וממילא אי התקדמות של האדם טובה הרבה פחות מהצורך להתמודד לפעמים עם תלונות שאינן מוצדקות.
מתקרבים אנו לחופש הגדול, לעיתים התלונות של הבנים אלינו כהורים, הם בדיוק מסוג התלונות האלו, כיצד זה אנו מגבילים אותם בשעות מתי לחזור הביתה או כמה שעות להיות מול המחשב, הרבה פעמים התמודדות זו מעייפת. אך התורה מלמדת אותנו לראות את הצד השני של המטבע, דווקא מאותו טבע של האדם יש את היכולת לבנות את האדם.
שבת שלום

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • כדי למנוע הדבקת המשפחה: התלמידות בחרו לשהות בבידוד באולפנה

  כדי למנוע הדבקת המשפחה: התלמידות בחרו לשהות בבידוד באולפנה

  תלמידות מאולפנת בני עקיבא 'סגולה' שנחשפו לחולות קורונה העבירו את רוב תקופת החגים בבידוד באולפנה על מנת למנוע הדבקת המשפחות.
  המשך לקריאה