מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת בהעלותך - בית ספר חמש שנתי או שש שנתי - הרב אפרים זיק - ראש הישיבה

פרשת בהעלותך - בית ספר חמש שנתי או שש שנתי - הרב אפרים זיק - ראש הישיבה

פרשת בהעלותך - בית ספר חמש שנתי או שש שנתי - הרב אפרים זיק - ראש הישיבה

בפרשת השבוע אנו קוראים:

"זאת, אשר ללויים: מבן חמש ועשרים שנה ומעלה יבוא לצבוא צבא בעבודת אוהל מועד",דהיינו שהלויים נכנסים לשרת בקודש עם הגיעם לגיל עשרים וחמש, בניגוד לבני ישראל שהם מגיל עשרים נחשבים יוצאי צבא.

אולם, פסוק אחר בעניינם של הלויים אומר שהם עובדים רק עם הגיעם לגיל שלושים, ולכן גם, מונים אותם מגיל זה. חז"ל תרצו את הסתירה באמרם כי הלויים גויסו "לאקדמיה ללימוד לויים" בגיל עשרים וחמש, למדו חמש שנים את המקצוע ובגיל שלושים החלו לשרת בקודש. מכאן גם למדו חז"ל כי תלמיד שלא ראה סימן יפה במשנתו חמש שנים שוב אינו רואה. ואם כן, קשה, הרי הישיבה שלנו היא שש שנתית?! לטובת תירוץ קושיה זו יש לי סיפור מדהים על ר' יצחק אלחנן ספקטור, הדיין הגדול של קובנה, ומנהיג יהדות מזרח אירופה בסוף המאה ה 19. הסיפור מתאר את ר' אלחנן, שבבחרותו למד חמש שנים בישיבה והיה תלמיד ממוצע. אשר על כן, החליט לעזוב ולחזור לביתו על מנת לסייע בפרנסת המשפחה. בלילה האחרון בישיבה חלם כי הוא נפטר ועומד בתור לבי"ד של מעלה ואז הוא שומע בת קול שאומרת "יצחק אלחנן" שמאלה – דהיינו לגיהינום. נזעק ר/ אלחנן ושאל: "מדוע?! הרי הייתי יהודי כשר!" ובת הקול הכריזה שנית ואמרה: "אתה רצחת!". "את מי?" שואל ר' יצחק אלחנן. ענתה לו הבת קול "אתה רצחת את רבן של כל בני הגולה, את ר' יצחק אלחנן ספקטור". לאחר חלום זה החליט ר' יצחק אלחנן לשהות עוד שנה בישיבה ואכן בשנה זו נבקעו בפניו כל מעיינות החכמה והוא המשיך וגדל עד שנהיה גדול הדור.

גם אנו, כאשר אנו נפרדים כיום מתלמידי מחזור נ"ג חווים תחושה זו לעיתים, רק לקראת סוף התקופה התלמידים ואנחנו יודעים להעריך את כל הטוב, הברכה והאמת שיש בידינו.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • 107 שנים אחרי ”מסע המושבות” - האולפנות ממשיכות את המסע

  107 שנים אחרי "מסע המושבות" - האולפנות ממשיכות את המסע

  מסע המושבות - אז והיום ואנחנו. 150 בנות מ-8 אולפנות יצאו למסע של יומיים ברמת הנדיב, זכרון יעקב, מרחביה, כפר תבור, ראש פינה וחצור הגלילית.
  המשך לקריאה
 • ישיבת בני עקיבא נר תמיד זכתה בפרס ”חמד וחסד” של החמ”ד

  ישיבת בני עקיבא נר תמיד זכתה בפרס "חמד וחסד" של החמ"ד

  צוות הישיבה והתלמידים זכו בפרס על ארגון והפקת חתונות לזוגות מעוטי יכולת
  המשך לקריאה
 • סגנית יו”ר ועדת תלמידים ארצית: תלמידת כיתה י”א באולפנת בני עקיבא ערד

  סגנית יו"ר ועדת תלמידים ארצית: תלמידת כיתה י"א באולפנת בני עקיבא ערד

  ברכות לנועה ואקנין, תלמידת כיתה י"א באולפנת בני עקיבא נאות אברהם בערד, שנבחרה לסגנית יו"ר ועדת תלמידים ארצית
  המשך לקריאה