מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת בהעלותך - בית ספר חמש שנתי או שש שנתי - הרב אפרים זיק - ראש הישיבה

פרשת בהעלותך - בית ספר חמש שנתי או שש שנתי - הרב אפרים זיק - ראש הישיבה

פרשת בהעלותך - בית ספר חמש שנתי או שש שנתי - הרב אפרים זיק - ראש הישיבה

בפרשת השבוע אנו קוראים:

"זאת, אשר ללויים: מבן חמש ועשרים שנה ומעלה יבוא לצבוא צבא בעבודת אוהל מועד",דהיינו שהלויים נכנסים לשרת בקודש עם הגיעם לגיל עשרים וחמש, בניגוד לבני ישראל שהם מגיל עשרים נחשבים יוצאי צבא.

אולם, פסוק אחר בעניינם של הלויים אומר שהם עובדים רק עם הגיעם לגיל שלושים, ולכן גם, מונים אותם מגיל זה. חז"ל תרצו את הסתירה באמרם כי הלויים גויסו "לאקדמיה ללימוד לויים" בגיל עשרים וחמש, למדו חמש שנים את המקצוע ובגיל שלושים החלו לשרת בקודש. מכאן גם למדו חז"ל כי תלמיד שלא ראה סימן יפה במשנתו חמש שנים שוב אינו רואה. ואם כן, קשה, הרי הישיבה שלנו היא שש שנתית?! לטובת תירוץ קושיה זו יש לי סיפור מדהים על ר' יצחק אלחנן ספקטור, הדיין הגדול של קובנה, ומנהיג יהדות מזרח אירופה בסוף המאה ה 19. הסיפור מתאר את ר' אלחנן, שבבחרותו למד חמש שנים בישיבה והיה תלמיד ממוצע. אשר על כן, החליט לעזוב ולחזור לביתו על מנת לסייע בפרנסת המשפחה. בלילה האחרון בישיבה חלם כי הוא נפטר ועומד בתור לבי"ד של מעלה ואז הוא שומע בת קול שאומרת "יצחק אלחנן" שמאלה – דהיינו לגיהינום. נזעק ר/ אלחנן ושאל: "מדוע?! הרי הייתי יהודי כשר!" ובת הקול הכריזה שנית ואמרה: "אתה רצחת!". "את מי?" שואל ר' יצחק אלחנן. ענתה לו הבת קול "אתה רצחת את רבן של כל בני הגולה, את ר' יצחק אלחנן ספקטור". לאחר חלום זה החליט ר' יצחק אלחנן לשהות עוד שנה בישיבה ואכן בשנה זו נבקעו בפניו כל מעיינות החכמה והוא המשיך וגדל עד שנהיה גדול הדור.

גם אנו, כאשר אנו נפרדים כיום מתלמידי מחזור נ"ג חווים תחושה זו לעיתים, רק לקראת סוף התקופה התלמידים ואנחנו יודעים להעריך את כל הטוב, הברכה והאמת שיש בידינו.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • פנימייה חדשה על שם הרב מרדכי אליהו זצ”ל

  פנימייה חדשה על שם הרב מרדכי אליהו זצ"ל

  אולפנית בני עקיבא מירון חנכה פנימייה חדשה. במעמד חנוכת הפנימייה, על שמו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל, השתתף בנו הרב שמאל אליהו.
  המשך לקריאה
 • מהפכה של שמחה בבית החולים ”סורוקה”

  מהפכה של שמחה בבית החולים "סורוקה"

  תלמידים בישיבת בני עקיבא "אהל שלמה" בבאר שבע משתתפים בפרויקט "מהפכה של שמחה" בבית החולים
  המשך לקריאה
 • ערב התעוררות באולפנת בנ”ע מודיעין: ''תנופה עצומה''

  ערב התעוררות באולפנת בנ"ע מודיעין: ''תנופה עצומה''

  מאות בנות האולפנה נהנו מהופעתם של חנן בן ארי ומשה נריה כורסיה, אשר סחפו את הקהל לאווירת ימי התשובה בהופעה מיוחדת במינה.
  המשך לקריאה