מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת בהר/ הרב אפרים זיק, ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

פרשת בהר/ הרב אפרים זיק, ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

פרשת בהר/ הרב אפרים זיק, ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

השבוע ביום חמישי ציינו אנו את ל"ג בעומר בהדלקת מדורות.

ממתי קיים מנהג זה ומה מקורו? שאלה זו היוותה נושא להרבה מחקרים. האם המדורות הן לזכר המרד של בר כוכבא בו הודלקו מדורות איתות בין פלוגת הלוחמים, או שההדלקה היא לכבוד רבי שמעון בר יוחאי שבעת שנפטר מן העולם ביום ל"ג בעומר לחכה אש את הבית והפרידה בינו ובין חברא קדישא אשר למדה איתו באדרא (בכינוס), או שעצם היום הוא בבחינת ספירת "הוד שבהוד" בו מגיעות לידי גמר חמש הספירות העליונות. כבר ניגלה בעולם העליון מעמד הר סיני ואש אוכלת בראש ההר, אלא שלעיני בשר יגלה כאשר תשלמנה גם ספירות היסוד והמלכות. ואולי אנו מדליקים מדורות מכל הסיבות הללו יחד ומנסים באש המדורה לבטא את תשוקתנו לעולם נשגב ומרומם, לאהבת הבורא שתבער בנו כאש?

כל זאת בעולם המחשבה, אולם בעולם המעשה מדורות ל"ג בעומר מעמידות בפנינו אתגרים בטיחותיים וערכיים. הנערים "משחקים באש", נשארים ערים עד מאוחר ללא השגחה וחשופים לשתייה, לפראות ולשאר מריעין בישין. אנו, המחנכים בישיבה שוחחנו עם התלמידים על ההיבטים השונים במדורת ל"ג בעומר ואנו תקווה כי כך נהגו ההורים ושהמועד הזה עבר עלינו לטובה ובהתרוממות רוח.

בתלמוד מסופר כי כאשר יצאו ר' שמעון בר יוחאי ובנו אלעזר מהמערה, כל מקום שנתנו בו עיניהם עלה בלהבה, שכן לא יכלו לראות כיצד אנשים חיים את חייהם במנותק מהתורה. הקב"ה קצף עליהם והחזירם למערה. כאשר יצאו אחרי שנים עשר חודשים נוספים, כל מקום אשר נתן ר' אליעזר עיניו, נשרף. אולם רשב"י הסתכל עליו ברחמים וחזר ונרפא. בואו נגרום לכך שיהא נחת רוח לפני המקום במדורות ל"ג בעומר שלנו.

ל"ג שמח ושבת שלום

הרב אפרים זיק

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • אגרת להורים

  אגרת להורים

  אגרת להורים בעניין תשלומי ההורים למוסדות החינוך >
  המשך לקריאה
 • שיר של יום: סרטונים מתעדכנים בתקופת הקורונה

  שיר של יום: סרטונים מתעדכנים בתקופת הקורונה

  בכל יום אנחנו מעלים 3 סרטונים ב-3 נושאים שונים על מנת להמשיך בחווית הלימוד ככל הניתן, לשמור על קשר ולחזק את התלמידים וההורים! מוזמנים להיכנס ולצפות >
  המשך לקריאה
 • סרטון למבודדות

  סרטון למבודדות

  100 מתלמידות אולפנת בני עקיבא אורות מודיעין וחלק מאנשי הצוות החינוכי נמצאים בבידוד. אז צוות האולפנא הפיק להם סרטון מהמם, כל אחד מביתו. צפו >
  המשך לקריאה