מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת בהר/ הרב אפרים זיק, ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

פרשת בהר/ הרב אפרים זיק, ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

פרשת בהר/ הרב אפרים זיק, ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

השבוע ביום חמישי ציינו אנו את ל"ג בעומר בהדלקת מדורות.

ממתי קיים מנהג זה ומה מקורו? שאלה זו היוותה נושא להרבה מחקרים. האם המדורות הן לזכר המרד של בר כוכבא בו הודלקו מדורות איתות בין פלוגת הלוחמים, או שההדלקה היא לכבוד רבי שמעון בר יוחאי שבעת שנפטר מן העולם ביום ל"ג בעומר לחכה אש את הבית והפרידה בינו ובין חברא קדישא אשר למדה איתו באדרא (בכינוס), או שעצם היום הוא בבחינת ספירת "הוד שבהוד" בו מגיעות לידי גמר חמש הספירות העליונות. כבר ניגלה בעולם העליון מעמד הר סיני ואש אוכלת בראש ההר, אלא שלעיני בשר יגלה כאשר תשלמנה גם ספירות היסוד והמלכות. ואולי אנו מדליקים מדורות מכל הסיבות הללו יחד ומנסים באש המדורה לבטא את תשוקתנו לעולם נשגב ומרומם, לאהבת הבורא שתבער בנו כאש?

כל זאת בעולם המחשבה, אולם בעולם המעשה מדורות ל"ג בעומר מעמידות בפנינו אתגרים בטיחותיים וערכיים. הנערים "משחקים באש", נשארים ערים עד מאוחר ללא השגחה וחשופים לשתייה, לפראות ולשאר מריעין בישין. אנו, המחנכים בישיבה שוחחנו עם התלמידים על ההיבטים השונים במדורת ל"ג בעומר ואנו תקווה כי כך נהגו ההורים ושהמועד הזה עבר עלינו לטובה ובהתרוממות רוח.

בתלמוד מסופר כי כאשר יצאו ר' שמעון בר יוחאי ובנו אלעזר מהמערה, כל מקום שנתנו בו עיניהם עלה בלהבה, שכן לא יכלו לראות כיצד אנשים חיים את חייהם במנותק מהתורה. הקב"ה קצף עליהם והחזירם למערה. כאשר יצאו אחרי שנים עשר חודשים נוספים, כל מקום אשר נתן ר' אליעזר עיניו, נשרף. אולם רשב"י הסתכל עליו ברחמים וחזר ונרפא. בואו נגרום לכך שיהא נחת רוח לפני המקום במדורות ל"ג בעומר שלנו.

ל"ג שמח ושבת שלום

הרב אפרים זיק

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • 107 שנים אחרי ”מסע המושבות” - האולפנות ממשיכות את המסע

  107 שנים אחרי "מסע המושבות" - האולפנות ממשיכות את המסע

  מסע המושבות - אז והיום ואנחנו. 150 בנות מ-8 אולפנות יצאו למסע של יומיים ברמת הנדיב, זכרון יעקב, מרחביה, כפר תבור, ראש פינה וחצור הגלילית.
  המשך לקריאה
 • ישיבת בני עקיבא נר תמיד זכתה בפרס ”חמד וחסד” של החמ”ד

  ישיבת בני עקיבא נר תמיד זכתה בפרס "חמד וחסד" של החמ"ד

  צוות הישיבה והתלמידים זכו בפרס על ארגון והפקת חתונות לזוגות מעוטי יכולת
  המשך לקריאה
 • סגנית יו”ר ועדת תלמידים ארצית: תלמידת כיתה י”א באולפנת בני עקיבא ערד

  סגנית יו"ר ועדת תלמידים ארצית: תלמידת כיתה י"א באולפנת בני עקיבא ערד

  ברכות לנועה ואקנין, תלמידת כיתה י"א באולפנת בני עקיבא נאות אברהם בערד, שנבחרה לסגנית יו"ר ועדת תלמידים ארצית
  המשך לקריאה