מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת בראשית תשע"ט | הרב מאיר טויבר ראש ישיבת בנ"ע נתיב מאיר

פרשת בראשית תשע”ט | הרב מאיר טויבר ראש ישיבת בנ”ע נתיב מאיר

פרשת בראשית תשע"ט | הרב מאיר טויבר ראש ישיבת בנ"ע נתיב מאיר

בס"ד

ברכת חורף מלא שפע רב של ברכת שמיים עליכם ! היציאה מימים של אורה ושמחה, קדושה וטהרה, צחצחות אור ונטפי חיים אל ימי השגרה לא תמיד קלים. פנימיות ראש השנה, נאצלות יום הכיפורים וחיי קודש בצל הסוכה - מביאים את הנשמה לנקיון ולצחצוח ולבחינה של התרפקות על דודה בחינת "חבוקה ודבוקה בך".

כמו רגע הלידה כשאין ברצונה של הנשמה לעזוב מעלתה העליונה כך לאחר הסעודה הקטנה של ייחוד הדוד ורעייתו - קשה פרידתינו ואנו ממשיכים ומקיפים עוד "אסרו חג בעבותים" .
אמרו חסידים כי הקפות מלשון נטילה בהקפה - לקחת את האור הזה כאדם המבקש לקנות  דבר בהקפה, ללא תשלום מראש - על מנת שייפרע קמעה קמעה במשך ימי החורף האפורים.

 

פותח אדם ספר בראשית ולומד ומתוך כך מקבל כוחות - "כח מעשיו הגיד לעמו" והתורה מתחילה באות ב' ולא בא' - הא' שמורה להופעה השמימית ב"אנכי ה' אלוקיך" - תורה קדמה לעולם ומשם הכל התחיל, אך מבחינתינו - הכל מתגלה בב' של בראשית - בשביל ישראל שנקראו ראשית - ב' הינו ה"בית" - הכלי שבו ניצוקים אורות הקודש של הגילוי האלוקי - ומישראל הכל מתחיל מבחינת העולמות עצמם.

האלף - כתב הרב בריש מילין - היא המקור ובאה מלשון להורות - לאלף דעת וחכמה - כי בחכמה ברא את העולם.

פותחים אנו את לימודי החורף באמונה גדולה כי נזכה ליצוק את האורות הגדולים לכלי הקיבול - ללב תלמידנו נזכה למצא את ההתאמה המדויקת והמכוונת בין האורות לכלים ונזכה להיות הדולים ומשקים מכוח הא' - האור המאלף והמלמד אל הכלי, ה"בית קיבול" - להיות משיבים הרוח בתוך הגשם. תפילה בליבנו כי חפץ ה' בידנו יצלח ונהיה שליחים נאמנים לחינוך וגידול הבנים היקרים.

בברכת שבת שלום
הרב מאיר טויבר

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מאמצות נחל

  מאמצות נחל

  נחל יעלים היפה והמיוחד הפך למוזנח ומלוכלך. תלמידות כיתה י' באולפנת בני עקיבא ערד לחינוך סביבתי יצאו לתקן. צפו בראיון מתוך המהדורה הצעירה בחדשות 12.
  המשך לקריאה
 • בחנו את עצמכם: האם אתם מוכנים לבגרות בתנ”ך?

  בחנו את עצמכם: האם אתם מוכנים לבגרות בתנ"ך?

  מוכנים? 15 שאלות ותשובות הכנה לבגרות בתנ"ך תשע"ט
  המשך לקריאה
 • עלה לפני שנתיים מצרפת - וכבר זכה במקום הראשון בחידון

  עלה לפני שנתיים מצרפת - וכבר זכה במקום הראשון בחידון

  דן בן חמו מישיבת בני עקיבא גבעת שמואל הוא חתן היהדות בחידון הארצי לעולים
  המשך לקריאה