מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת בראשית תשע"ט - השביל שמתחיל שוב | מתן שפלר מורה לאזרחות ומתמטיקה בישיבת בנ"ע אורות יהודה

פרשת בראשית תשע”ט - השביל שמתחיל שוב | מתן שפלר מורה לאזרחות ומתמטיקה בישיבת בנ”ע אורות יהודה

פרשת בראשית תשע"ט - השביל שמתחיל שוב | מתן שפלר מורה לאזרחות ומתמטיקה בישיבת בנ"ע אורות יהודה

בס"ד

השביל שמתחיל שוב

התורה מתחילה. מתחילה מההתחלה. שוב. וכאילו מבקשת מאתנו שלא לשים לב שהיא כבר הייתה כאן. מבקשת מאתנו לשים בצד את כל ההתחלות הקודמות, את כל הפעמים שכבר היינו וניסינו וגם לא תמיד הצלחנו. קוראת לנו לצאת למסע חדש- מחודש ולהאמין שנוכל לו. להאמין שאת היעדים שהצבנו לעצמנו נצליח לכבוש הפעם.

את ורד פגשתי רק פעמיים בחיי. כמה כבר אפשר להספיק בשני מפגשים קצרים כאלה? לא הרבה. אבל מאז שהיא נהרגה, הרושם של המפגשים איתה מלווה אותי הרבה. מי שהכיר אותה, אפילו קצת, התאהב בחיוך שלה, בשמחה הפשוטה והטבעית שהיא הקרינה. חכמה ומבריקה, מציבה לעצמה מטרות ואתגרים ונחושה לעמוד בהם, גם אם הם קשים. אוהבת את החיים ונהנית מהם.
אחרי
שהשתחררה מצה"ל, יצאה ורד לטייל בשביל ישראל ולאחר מכן בנפאל, שם היא נהרגה בתאונת דרכים. אני מבקש להביא דברים שהיא כתבה בעקבות הטיול בשביל ישראל:

 

"אני לאט לאט מרגישה כל מיני דברים שלמדתי מהשביל, כרגע אני פשוט מתגעגעת ורוצה שוב לקחת את התיק עם מה שצריך בתוכו וללכת לטבע, לראות נופים, מקומות, אנשים... במהלך השביל יצא לי לחשוב – מה גורם לי לקחת חודשיים חופש מהחיים שלי, לשים הכל בצד ופשוט להתחיל ללכת מהבוקר עד הערב כל יום? אם נודה על האמת, זה לא באמת כיף ללכת כ"כ הרבה קילומטרים, במיוחד לא עם תיק כבד על הגב, גם כשחם מאוד וכשהגוף כואב. מה שאני הבנתי עם עצמי זה שיש כל כך הרבה דברים שבאים ביחד עם החלק הפיזי של הטיול שבשבילם כדאי ללכת. לפעמים זה הנופים המדהימים שאתה נהנה מהם יותר אם אתה יודע שעבדת קשה בשביל להגיע אליהם, לפעמים זו תחושת הסיפוק של העמידה ביעדים שהצבת לעצמך, לפעמים זה היציאה מהשגרה, השקט, ההתנתקות מהפלאפון, מחשב, אינטרנט וכו' והיכולת להסתפק במועט. והרבה פעמים, במיוחד בשביל ישראל, האנשים שאתה מטייל איתם או פוגש במהלך הטיול הם אלה שעושים את החוויה למיוחדת… אני מקווה למצוא
את אותן ההנאות והחוויות גם במקומות ובטיולים אחרים ולא רק להתרפק על זיכרונות שביל ישראל…"

הזיכרון הוא כוח. כוח לדעת מה היה, כוח להסתכל אחורה וללמוד מהעבר. אבל יש בו גם חולשה. כי כשמשהו נמצא לך בזיכרון בצורה מסוימת, קשה לך לחזור ולשנות אותו. אבל התחדשות התורה (וגם ורד) קוראת לנו לא להתרפק על זיכרונות ישנים ולהישאב אליהם. אלא לזכור את מה שהיה ולהתחדש. למרות הקושי של השינוי, להציב יעדים חדשים ולבנות את הדרך אליהם על בסיס מה שאנחנו זוכרים. וכמובן, גם לעמוד ביעדים הללו.

יהיו הדברים לזכרה של ורד אביישר ז"ל שיום פטירתה היה ממש השבוע בי"ח בתשרי ושמדמותה למדתי לחיות את החיים הכי טוב שאני יכול.

שנה טובה לכולכם. שנה של שמחות, זיכרונות טובים וכיבוש פסגות חדשות.

 


בברכת שבת שלום,
מתן שפלר מורה אזרחות ומתמטיקה

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • להתחיל מבראשית!

  להתחיל מבראשית!

  צוות ההנהלה באולפנת בני עקיבא לכיש יצאו בסופ"ש לחלוקת עוגות לכל הצוות לכבוד תחילת השנה >
  המשך לקריאה