מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת בשלח- ההבדל בין שאלה וציניות/ הרב ד"ר יהודה ג'יסון, מנהל חינוכי ופדגוגי, ישיבת בני עקיבא אורות יהודה

פרשת בשלח- ההבדל בין שאלה וציניות/ הרב ד”ר יהודה ג'יסון, מנהל חינוכי ופדגוגי, ישיבת בני עקיבא אורות יהודה

פרשת בשלח- ההבדל בין שאלה וציניות/ הרב ד"ר יהודה ג'יסון, מנהל חינוכי ופדגוגי, ישיבת בני עקיבא אורות יהודה

פרשת בשלח מגיעה לשיאה בשירת היום. מבחינת הפסוקים אמצע הפרשה נמצא בתפר בין שירת הים וסדרת התלונות של בני ישראל המסתכמת בהתקפת עמלק. כפי שאומר רבי אליעזר במכילתא (בשלח פרשה ג) "ראתה שפחה על הים מה שלא ראו יחזקאל וכל שאר הנביאים". קשה לנו לדמיין את הנפלאות, אותן ראו הדור היוצא ממצרים, והשפעתן על נפשותיהם. ועם זאת, מיד אחר כך אנחנו נכנסים לרצף הסיפורים על תלונות בני ישראל (מרה, אוכל, רפידים).


לא פשוט להבין את המעבר החד מהודיה לקב"ה לרצף התלונות. אם נחפש מכנה משותף בין התלונות, אפשר להציע שבכולן היה פקפוק בכוחו של הקב"ה. קשה להבין איך הדור שראה נסים ונפלאות ויד ה' בצורה גלויה יכול כבר להתלונן ולפקפק בכוחו של ה'! רצף התלונות מסתיים בבואו של עמלק, והתורה רומזת לקשר בין האירועים על ידי "ו" החיבור (יז,ח). האם יש קשר בין התלונות ובין בואו של עמלק? גישת רש"י היא שכשהקב"ה שמע את שאלת בני ישראל המפקפקת בנוכחותו, הוא הביא את עמלק כדי להבליט את השגחתו עליהם. ידועה הגימטריא המשווה בין עמלק והמילה "ספק". עולה כאן שאלה. האם ספק הוא דבר שלילי? האם מותר לנו להסתפק ולשאול שאלות על עצמנו ועל אמונתנו? לכאורה, זו הדרך הבריאה להתפתחות ולהתקדמות. אם זה אכן בסדר, למה הגיע עמלק?

התורה מסכמת את תלונות בני ישראל בזה שהם שאלו "היש ה' בקרבנו אם אָיִן?" (יז, ז). אולי אפשר לדרוש את השאלה כך. העם שואל, 'האם כל מה שראינו וחווינו אמיתי או "אָין"-כלום?'. המחשבה הזאת יצרה מצב בו עמלק חשב "שיש לו סיכוי" להכות בישראל? מהו הספק אותו מייצג עמלק שאותו צריך למחוק? אני מבקש להציע שאולי מדובר בספק בעצמנו, ספק בחוויות הרגשיות והרוחניות שלנו. ספקות אלו מובילים לציניות כלפי עצמנו, חזוננו והחוויות הרוחניות שלנו.

ההבדל בין לשאול שאלות וציניות הוא שאנו שואלים שאלות כדי להתקדם, לבנות, להעמיק. ציניות באה רק להרוס ולפגוע. באווירה של ציניות, אין מרחב לצמוח ולגדול ואין אפשרות לחוויה רוחנית או אישית. ואולי בגלל זה יש לנו צווי להילחם בעמלק "מדור דור". לכל דור האתגרים הפילוסופיים וההשקפתיים שלו, המביאים לספקות בעצמנו ובכוחות הרוחניים והאמוניים שלנו. מצופה מאיתנו לדעת להבחין בין השאלות הבריאות של אדם החותר לקשר עם הקב"ה על תשתית של יראת ה', והספק של עמלק המתאפיינת בציניות הרסנית.
 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה

  תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה

  שפע של תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה! ראיון של ראש מנהל החינוך, הרב ד"ר יונה גודמן, בכאן מורשת. האזינו >
  המשך לקריאה
 • אגרת להורים

  אגרת להורים

  אגרת להורים בעניין תשלומי ההורים למוסדות החינוך >
  המשך לקריאה
 • שיר של יום: סרטונים מתעדכנים בתקופת הקורונה

  שיר של יום: סרטונים מתעדכנים בתקופת הקורונה

  בכל יום אנחנו מעלים 3 סרטונים ב-3 נושאים שונים על מנת להמשיך בחווית הלימוד ככל הניתן, לשמור על קשר ולחזק את התלמידים וההורים! מוזמנים להיכנס ולצפות >
  המשך לקריאה